Vztahy Vítkovic s bankami se podstatně zhoršily

30. August 2016, Média

Lidové noviny | 30.8.2016

Jako by už strojírenský holding Vítkovice neměl dost potíží, jeho vztahy s financujícími bankami se podstatně zhoršily. Alespoň tak lze soudit z postoje Komerční banky, která Vítkovice osočuje z nepoctivého záměru a nezákonných transakcí.

Naděje, že se strojírenské impériumJana Světlíka dostane bez větších šrámů ze současných problémů, se opět o něco snižuje. Holding Vítkovice, zaměstnávající v Moravskoslezském kraji sedm tisíc lidí, už od konce loňského roku vyjednává s bankami o nových úvěrech až do výše jedenácti miliard korun. Jenže klíčový finanční dům zformovaného bankovního klubu –Komerční banka – proti Vítkovicím rázně přitvrdil rétoriku. A obviňuje je z nepoctivého jednání. „Pro Komerční banku bylo velkým překvapením, když se dozvěděla z insolvenčního rejstříku, že společnost Envi je v úpadku a podala na sebe insolvenční návrh,“ uvedli právní zástupci banky před Krajským soudem v Ostravě. Jejich rozezlení se týká nejproblematičtější části Světlíkova holdingu – společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta dluží více než 2,3 miliardy korun a soud nad ní minulý týden vyhlásil úpadek.

Překvapení v rejstříku

Právníci banky, která má být dle dostupných informací vůbec největším věřitelem celých Vítkovic, se ale pozastavují nad podivnými kroky, jež Světlíkem řízený holding v posledních měsících učinil. K tomu se vraťme na konec loňského roku, kdy se už informace o rostoucích problémech VPE, spojených především s problematickou zakázkou na výstavbu tepelné elektrárny v Turecku, začaly šířit byznysovými kuloáry.
VPE si tehdy založila dceřinou společnost nazvanou Vítkovice Envi a na ni převedla fabriku zaměřenou na výrobu šroubovaných nádrží. K tomu přihodila balík pohledávek a celé jmění vložila do základního kapitálu nově vzniklé společnosti Envi. Hodnotu vloženého majetku ocenil znalec na 117 milionů korun. Už výše popsaná transakce je podle tvrzení Komerční banky možným problémem. „Lze mít za to, že v té době byl dlužník v úpadku nebo se tímto vkladem do úpadku dostal,“ uvádí advokáti banky.
Stručně řečeno, podle názoru Komerční banky vyvedl Světlíkův holding z nemocné firmy její zdravou část. To by bankéře nemuselo až tak pálit. Na části oné „zdravé“ fabriky na šroubované nádrže měli totiž, jak tvrdí, zástavní právo. Jenže na začátku týdne přišla překvapivá zpráva. Světlíkův management nedávno vzniklé firmy Vítkovice Envi podal sám na sebe insolvenční návrh a soud požádal o schválení reorganizace. Ta by mu ponechala možnost mít fabriku stále pod kontrolou, zatímco by postupně umořoval dluhy.
Jeho insolvenční návrh obsahoval poněkud výbušná slůvka: reorganizační plán měla údajně schválit nadpoloviční většina věřitelů. Komerční banka, která už několik měsíců s Vítkovicemi jedná o úvěrech, přitom nejen o plánované reorganizaci nikdy neslyšela, ale zároveň o ní nikdy nehlasovala. „Tady má banka jednoduše rozdílný postoj. Naši právníci to nějak vyhodnotili a podle nich je to správně, banka tvrdí něco jiného,“ říká tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Bitva o správce

To ale není všechno, co Komerční bance vadí. Zároveň podezírá Vítkovice Envi, že si část přihlášených pohledávek, jejichž valnou většinu vlastní věřitelé ze skupiny Vítkovice, vytvořila uměle. Proč by to dělala? Management navrhuje na post insolvenčního správce jistou Evu Hepperovou z Ostravy. Podle Komerční banky Světlík usiluje, aby se stala správkyní pro celý koncern. „Soud se ale nechová podle toho, jak chceme my. Mezitím už určil jiného koncernového správce,“ odporuje tvrzení Kijonková za Vítkovice. Každopádně postoj Komerční banky, navíc zveřejněný v insolvenčním rejstříku (k čemuž se bankovní věřitelé většinou uchylují až jako k poslední možnosti), značí výrazné ochlazení vztahů mezi ní a Vítkovicemi. Pro holding, jehož převážná část není zdaleka v tak špatné kondici jako předlužená VPE, by válka s finančními domy mohla znamenat skutečnou katastrofu. Zvlášť v průběhu jednání o nových miliardových úvěrech a garancích, o něž vítkovická skupina usiluje už od konce loňského roku. Podle Kijonkové se ale v tomto ohledu není čeho bát.
„Jedná se dál. Podle mých informací se jednalo i v minulém týdnu a jsme přesvědčeni, že se brzy vyjasní i postoje okolo Envi. Ve vztahu ke Komerční bance to nevnímáme jako problém,“ dodává Kijonková.

Co se stalo s Vítkovicemi?

Skupina Vítkovice Machinery Group ovládaná miliardářem Janem Světlíkem má celkem 34 firem s celkovými tržbami dosahujícími 14 miliard korun.

Potíž je v její dceřiné společnosti Vítkovice Power Engineering, která patří k hlavním součástem skupiny. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun.

Skupina měla se svou dcerou velké plány. Chtěla jejím prostřednictvím nabízet výstavbu tepelných elektráren na klíč. Pilotní projekt v podobě turecké elektrárny Yunus Emre se ale výrazně opozdil a prodražil. Navíc přišla zhoršená situace na celém trhu v podobě levné ropy, embargu na ruský trh a to celé završil puč v Turecku.

Power Engineering skončila v úpadku a v insolvenčním řízení jsou další dvě firmy holdingu. Jde o Vítkovice Gearwork, která vyrábí převodové skříně a ozubená kola. Návrh na insolvenci na sebe podala i společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže. Celkově všechny tři zaměstnávají přibližně 1400 lidí, což je z vítkovických sedmi tisíc zaměstnanců poměrně významná část. Holding se nyní pro své problémové části snaží prosadit reorganizaci.

Média