Vítkovické VPE dluží také státu, za pojistné

28. May 2016, Média

Mladá fronta DNES | 28.5.2016

Vedle sporu o to, zda je insolvenční návrh na společnost Vítkovice Power Engineering správný, nebo šikanózní, se ostravská firma dostala také do sporu se státem. Nezaplatila sociální pojištění za duben.

Nedostatek financí na zaplacení nebo rozdílný právní výklad zákona přidává na seznam dluhů společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE) další položku.
Firma dluží státu několik milionů korun za pojistné na sociální zabezpečení za měsíc duben. Zda firmě, která dlouhodobě hospodaří se ztrátou, došly peníze, nebo jde skutečně jen o sporný právní výklad, není jasné. „Sociální pojištění za duben jsme zaplatit nemohli, neboť nám to neumožňuje insolvenční zákon,“ říká tisková mluvčí společnosti VPE Eva Kijonková. „V případě úhrady bychom jej podle našeho právního posouzení porušili.“ Podle mluvčí Vítkovic jde ve sporu o právní výklad zákona, který hovoří o tom, že v případě zahájení insolvenčního řízení nemohou firmy platit, komu chtějí, ale měly by hradit své závazky podle zákona. „A nařčení z toho, že jsme porušili zákon, se chceme vyhnout,“ vysvětluje mluvčí. „Insolvenční návrh totiž požadujeme za šikanózní a nemůžeme předjímat, co se může v budoucnosti stát. Proto jsme za duben, kdy byl návrh podán, sociální pojištění raději nezaplatili, za květen a další měsíce už zákon platby umožňuje a my platit budeme.“

S rozhodnutím VPE, že zatím nezaplatí sociální pojištění za duben, Česká správa sociálního zabezpečení podle informací MF DNES nesouhlasí, ale na podrobnosti je skoupá. „Ke konkrétní společnosti ČSSZ není oprávněna poskytovat jakékoli informace,“ řekla Pavlína Röslerová z oddělení komunikace ČSSZ. „Obecně platí, že v případě zahájení insolvenčního řízení má plátce pojistného povinnost odvádět pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti obdobně, jako kdyby insolvenční řízení zahájeno nebylo,“ dodala.
Na stranu státu se se svým právním náhledem přiklání také Michal Žižlavský, předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců. „Konkrétně s tímto případem seznámen nejsem, ale pokud strana odmítá insolvenční návrh jako šikanózní, měla by se chovat, jako by žádný podaný nebyl. Vidím rozpor v tom, jestliže někdo tvrdí, že v úpadku není, a přitom se chová, jako by v úpadku byl.“

Návrh na vyhlášení insolvence nad společností Vítkovice Power Engineering poslala ke krajskému soudu v Ostravě brněnská firma Wetag Invest, která se snaží skupovat pohledávky věřitelů firmy. Její návrh Vítkovice označují za šikanu a chtějí se bránit při projednávání insolvence. Z větších věřitelů se zatím přihlásila pouze firma Metrostav, která se přihlásila o sto milionů korun. Kromě toho přihlásilo zatím pohledávky dalších šest, vesměs malých věřitelů.

Podle informací MF DNES společnost VPE loni prodělala 516 milionů korun, letos za první čtvrtletí činí její ztráta 78,5 milionu. Celkové dluhy VPE se koncem února blížily 2,5 miliardy korun, z toho víc než polovina byla po lhůtě splatnosti.

Média