Vítkovice rozprodávají své umělecké sbírky

20. April 2016, Exclusivně

Mnoholetá chlouba filantropa Světlíka, sbírka výtvarného umění mizí z Vítkovic. Jan Světlík se s oblibou v médiích prezentoval jako velký milovník a odborník na české umění 20. století. Dlouhé roky skupoval umělecká díla a budoval si svou sbírku. Jaksi ale opomínal zdůraznit jednu drobnost – drahé obrazy neplatil on, ale společnost Vítkovice. A to se ted Janu Světlíkovi stalo osudným.

Skupina Vítkovice už delší dobu čelí mimořádně tíživé finanční situaci, která se týden od týdne nadále zhoršuje. Dlouhodobě neplatí své závazky dodavatelům a další peníze si už musí půjčovat na nebankovním trhu za téměř lichvářských podmínek. Za této situace je každá koruna dobrá a tak Vítkovice musely začít rozprodávat svou uměleckou sbírku výtvarného umění.

Dle exklusivních informací webu pravdaosvetlikovi.cz na počátku jara představenstvo společnosti Vítkovice a.s. nařídilo rozprodej uměleckých děl za účelem vytvoření hotovostní rezervy. Následně představenstvo odsouhlasilo prodej děl za cenu dle oborného posudku.

Důvěryhodný zdroj z uměleckých kruhů web pravdaosvetlikovi.cz upozornil na údajně pravdivý důvod prodeje. Jan Světlík se má už několik měsíců intenzivně připravovat na svůj odchod z Vítkovic. Uměleckou sbírku považuje za jeho a nechce ji ve Vítkovicích zanechat. Tímto krokem se tak možná přesune cenná umělecká sbírka z majetku společnosti do soukromého vlastnictví Jana Světlíka. Tento zdroj našemu webu zdůraznil, že má velké pochybnosti o Janem Světlíkem na objednávku vypracovaném odborném posudku. Dle tohoto kunsthistorika jsou ceny v posudku záměrně podhodnoceny a neodpovídají tržní hodnotě.

Web pravdaosvetlikovi.cz bude velmi pečlivě sledovat, za jakou cenu se umělecká díla prodávají, zda se skutečně jedná o tržní cenu a u koho obrazy nakonec skončí !

Zápis z jednání představenstva společnosti o prodeji uměleckých děl si můžete prohlédnout na facebook profilu webu pravdaosvetlikovi.cz zde: http://bit.ly/1UOXD1w

Exclusivně