Vítkovice nevyplatily mzdy

19. May 2017, Média

Lidové noviny | 18.5.2017

Na přelomu srpna a září bychomměli být plně stabilizovaní. Ona optimistická slova použil v rozhovoru pro Hospodářské noviny Libor Witassek, šéf holdingu Vítkovice Machinery Group. V uplynulém roce musela strojírenská skupina řešit poměrně závažné ekonomické problémy, které vyústily v úpadek čtyř firem z holdingu.

Zdálo by se, že to nejhorší má jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji za sebou. Je však otázkou, s jakým pocitem si ona slova vykládají zaměstnanci. Jak se ukazuje, ti v uplynulém týdnu nedostali v řádném termínu vyplaceny mzdy. Alespoň ti, kteří pracují ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery, jež patří k hlavním tahounům celé skupiny a je považována za jednu ze zdravých částí holdingu. Podle vedení firmy jde jen o odklad termínu výplat, za který může zvýšený objem zakázek.
„Zdůrazňuji, že Vítkovice Heavy Machinery na mzdy i odvody mají, ale posun si sjednaly, aby za situace, kdy mají velký objem zakázek, primárně profinancovaly zvýšenou výrobu, která nese firmě další peníze,“ uvádí mluvčí firmy Eva Kijonková.

Mzdy by měli zaměstnanci získat už příští týden. Dle informací LN je termín výplat z 15. května přesunut v případě dělnických profesí na 25. května a v případě technickohospodářských pracovníků na 30. května. „Informoval jsem se u kolegů. Odbory o tom vědí a nebyly proti,“ uvádí šéf Odborového svazu Kovo Jaroslav Souček. Situace tedy není až tak dramatická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jenže okolo výplat ve Vítkovicích stále zůstávají otázky. Sám Souček tvrdí, že se potíže týkají i jiné firmy ze skupiny. „Ve společnosti Vítkovice Power Engineering došlo po projednání s odbory k odložení platby mezd. Je ale garantováno, že koncem příštího týdne budou mít zaměstnanci platby na účtech,“ vysvětluje Souček.

Power Engineering neboli VPE je naopak těžce zkoušenou částí holdingu. Mělo jít o společnost, která bude umět po celém světě stavět elektrárny „na klíč“. Její první projekt v Turecku – elektrárna Yunus Emre – ale skončil nezdarem. A nyní její budoucnost řeší i česká vláda. Především proto, že na její stavbu půjčila státní exportní banka 11,7 miliardy korun. Důležité je, že VPE se i zásluhou tureckého fiaska dostala do insolvence. Jakékoliv problémy firmy mohou být velmi citlivé předevšímpro její věřitele, kteří jí povolili reorganizaci. V rámci ní může být zachován běh společnosti s tím, že bude postupně umořovat své dluhy. Potíže s výplatami, pokud k nim skutečně dochází i ve VPE, mohou pro některé banky znamenat zásadní zlom. Zvlášť pokud by měly dále eskalovat.

Další důvod
Šéf odborů Souček navíc nabízí i jinou příčinu opožděných plateb. Zatímco Heavy Machinery má podle lehce parafrázovaného oficiálního vyjádření tolik zakázek, že nestíhá platit zaměstnancům, ve druhé jmenované společnosti zdůvodnili posunutí výplat jinak. „Jsou tam problémy s převodem deviz na koruny,“ říká Souček s tím, že takové má alespoň informace od kolegů z Vítkovic. Dodejme, že podle posledních zpráv zveřejněných v insolvenčním rejstříku se situace VPE horší každým měsícem. Společnost prodělává desítky milionů korun měsíčně a nedaří se jí získat nové zakázky.

Média