Vítkovice jsou pod tlakem

28. June 2016, Média

Hospodářské noviny | 28.6.2016

DŮLEŽITÉ ČÁSTI SVĚTLÍKOVA HOLDINGU VÍTKOVICE SE PROPADLY DO ZTRÁT. NAVÍC MAJÍ POTÍŽE S DLUHY, ČEHOŽ SE ROZHODLI VYUŽÍT „NÁJEZDNÍCI“.

Atmosféra na valné hromadě Vítkovic ostravského podnikatele Jana Světlíka se toto pondělí dala krájet. Velká část mnohahodinového sezení, kterého se sám Světlík nezúčastnil, byla spíše ostrou slovní přestřelkou mezi managementem firmy a právníky největšího minoritního akcionáře, skupiny KKCG Karla Komárka. Podle nich vede ostravský patriot firmu ke krachu. Výsledky zatím nejsou tak černé, je z nich ale jasné, že minimálně některé dceřiné firmy jedné z největších strojírenských skupin v Česku, jsou na tom špatně. Zveřejňování výsledků přichází v době, kdy se hned několik silných finančních hráčů – s Komárkem v čele – snaží ukořistit pohledávky za Vítkovicemi a ovládnout je. Jako první prodala minulý týden osmisetmilionový balík pohledávek Raiffeisenbank. A vedení poprvé oficiálně přiznalo komu: balík koupila skupina EInvest podnikatele Martina Ulčáka, Světlíkova dlouholetého obchodního partnera.

Hospodářské výsledky hlavní části skupiny Vítkovice zaznamenaly v loňském roce razantní propad. Ještě v roce 2014 vydělaly firmy spadající pod společnost Vítkovice, a. s., 342 milionů korun. Nyní jsou podle konsolidovaných výsledků 82 milionů korun ve ztrátě. O 17,2 procenta na 11,1 miliardy korun se propadly i tržby firmy. „Nejsou to rozhodně výsledky, se kterými můžeme být spokojeni,“ řekl na valné hromadě člen představenstva firmy Libor Witassek, který od července nahradí Jana Světlíka ve funkci generálního ředitele. Plán pro rok 2016 podle něj počítá se ziskem přes půl miliardy korun. „Nejedná se ale o celou skupinu Vítkovice Holding. Spolu s lahvárnou a zahraničními firmami vykázaly loni Vítkovice zisk kolem 200 milionů korun,“ dodává mluvčí firmy Eva Kijonková. Rok předtím ale celý holding vydělal kolem 400 milionů. Podle dříve zveřejněných předběžných výsledků měla celá skupina více než 30 firem s více než osmi tisíci zaměstnanci tržby 14 miliard korun, což byl meziroční pokles o dvě miliardy.

O úpadku vám neřekneme

Výsledky Vítkovic táhnou dolů hlavně tři firmy, jejichž problémy skupina přiznala už letos na jaře. Jsou to Vítkovice Mechanika se ztrátou 35 milionů korun, Vítkovice Gearworks se ztrátou 68 milionů korun a hlavně Vítkovice Power Engineering, které loni prodělaly 454 milionů korun. Zatímco Mechanika podle Witasska letos jede nad plán a bude v zisku, situaci zbylých dvou se vedení příliš komentovat nechtělo. Naopakované dotazy právníků z KKCG, zda jsou Vítkovice Power Engineering a Gearworks v úpadku, odmítli zástupci odpovědět. Na Vítkovice Power Engineering byl přitom již koncem dubna podán návrh na insolvenci, kvůli osobním důvodům právničky firmy ale bylo slyšení u soudu odloženo až na srpen. O špatné platební morálce Vítkovice Power Engineering se ví již nějakou dobu. Podle aktuálních informací byly na přelomu roku její závazky po splatnosti téměř 1,2 miliardy korun. Hlavním důvodem problémů je výstavba uhelné elektrárny Adularya v Turecku. Projekt za téměř 14 miliard korun financovala Česká exportní banka a exportní pojišťovna EGAP. Jak se navíc ukazuje, problémy s elektrárnou nejsou u konce. A to i přesto, že první blok byl již připojený do sítě a firma plánuje dostavit druhý blok do konce letošního roku. Uhlí z nedalekého dolu podle šéfa Vítkovic Power Engineering Jiřího Skuhry nedosahuje původně slibovaných kvalit. „Dodávané vzorky uhlí jsou v různém čase různé,“ říká Skuhra. Přeloženo – kotel elektrárny je vyprojektovaný na jiný typ uhlí, než které je tam nyní dodáváno. Proto je provoz prvního bloku přerušovaný a elektrárna vyrábí s horší účinností. „Jsou tu tři možné scénáře, jak to vyřešit, detaily ale zatím říkat nebudeme,“ říká Skuhra. Dokud se to nestane, nemá podle něj cenu dokončovat ani druhý blok.
Navíc – stále nejsou vyřešeny platby za vícepráce, na kterých má turecká strana Vítkovicím dlužit stovky milionů korun. Stejně tak stále Vítkovicím hrozí, že kvůli dvouletému zpoždění Turci uplatní smluvní pokutu ve výši 700 až 800 milionů korun.

Na úvěry od bank se stále čeká

Jan Světlík se finanční problémy své skupiny snaží řešit již poměrně dlouho. Více než rok například shání klubové financování od čtyř různých bank ve výši přes 6,8 miliardy korun. Ale stále se mu to nedaří. Ránu tomuto plánu navíc zasadila již zmiňovaná Raiffeisenbank, která pohledávky prodala Ulčákovi. Vedení Vítkovic i Komerční banka jako aranžér připravovaného financování nicméně oznámily, že jednání dál probíhají.
Souběžně ale probíhá nájezd některých byznysmenů, kteří se od těch samých bank snaží koupit stávající pohledávky Vítkovic. Kromě již zmiňovaného miliardáře Komárka minulý týden rozeslal Komerční bance, České spořitelně nebo HSBC nabídky na odkup pohledávek slovenský podnikatel Pavol Krúpa a jeho skupina Arca Capital.
VÍTKOVICE – KLÍČOVÉ FIRMY VE ZTRÁTĚ

82 mil. Kč byla ztráta, kterou za rok 2015 vykázala nejdůležitější část vítkovické skupiny Vítkovice Holding, společnost Vítkovice, a. s. Hlavní problémy mají firmy Vítkovice Mechanika, Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Gearworks. O 17,2 procenta na 11,1 miliardy korun se propadly i tržby Vítkovice, a. s. 454 mil. Kč byla loňská ztráta Vítkovice Power Engineering, která se specializuje na dodávky elektráren a dalších projektů v energetice. Firma má dlouhodobě problémy se splácením svých závazků dodavatelům. Na konci minulého roku dlužila po splatnosti zhruba 1,2 miliardy korun. Od konce dubna je na ni podán návrh na insolvenci.

6,8 mld. Kč je výše úvěrů, které se Vítkovice snaží vyjednat s bankovním klubem čtyř bank. Jednání probíhá již více než rok, zatím neúspěšně. Minulý týden prodala Raiffeisenbank své pohledávky přes 800 milionů korun podnikateli Martinu Ulčákovi a z vyjednávání klubu odešla. Kvůli požadavkům bank Vítkovice schvalují nový systém záruk, došlo i k prodeji části umělecké sbírky zhruba za 90 milionů korun.

14 mld. Kč je hodnota dvou bloků uhelné elektrárny Adularya v Turecku. Mělo se jednat o největší projekt společnosti Vítkovice Power Engineering a referenční zakázku v oblasti dodávek kompletních elektráren. Projekt se ale od začátku potýká s problémy a zpožděním. První blok byl do sítě připojen letos na jaře, ukazuje se ale, že turecká strana není schopná dodávat nasmlouvanou kvalitu paliva a kotel elektrárny má problémy.

Jan Světlík (57) Ostravský patriot a miliardář Jan Světlík řeší největší krizi své vítkovické skupiny od doby, co ji ovládá. Několik problémových projektů i nedostatek zakázek tvrdě dopadají na některé firmy z jeho skupiny.

Zdroj: Vítkovice, HN

Média