Vítkovice a jejich dluhy

4. May 2016, Média

Mladá fronta DNES | 4.5.2016

516 milionů korun prodělala v roce 2015 firma Vítkovice Power Engineering !

Kromě OKD řeší ostravský soud také insolvenční návrh na klíčovou firmu strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka. V pondělí sice soud zamítl insolvenci firmy Mechanika, stále však zkoumá návrh na konkurz sesterské Vítkovice Power Engineering (VPE).
V případě Mechaniky se nepodařilo prokázat, že má víc dlužníků, což je jedna z hlavních podmínek úpadku. V případě VPE má však navrhovatel insolvence, brněnská společnost Wetag, lépe nabito. Soudu oznámila celkem pět věřitelů, jimž VPE dluží milionové částky. Jde o české filiálky německých firem, tuzemské dodavatele, ale třeba i domácí stavební jedničku Metrostav.

Situace VPE celkově není růžová.

Podle informací MF DNES firma loni prodělala 516 milionů korun, letos za první čtvrtletí činí její ztráta 78,5 milionu. Její tržby jdou dolů, v roce 2013 činily 8,4 miliardy korun, loni jen 3,4 miliardy. Podle informací z Vítkovic se celkové dluhy VPE koncem února blížily 2,5 miliardy korun, z toho víc než polovina byla po lhůtě splatnosti.
A ještě jeden údaj, koncem loňského roku činily polhůtní závazky VPE vůči devíti sesterským vítkovickým společnostem 576 milionů korun. V tom se skrývá velké riziko pro celou skupinu – peníze, které VPE není schopna splácet, chybějí v dalších firmách Světlíkovy skupiny, takže hrozící bankrot VPE může stáhnout do insolvence i další části Vítkovic.

Že je riziko vážné, si uvědomují i banky, s nimiž se Světlík snaží sjednat pro celé Vítkovice nové „klubové financování“ – balík úvěrů a garancí kolem 13 miliard korun. V únorovém návrhu smlouvy mezi bankovním klubem a Vítkovicemi, do něhož měla MF DNES šanci nahlédnout, se v jednom z paragrafů přímo řeší i postup při potenciálním vyhlášení insolvence VPE. Mluvčí VPE Eva Kijonková však nechce situaci blíž komentovat. „Banky informace mají. Naši obchodní partneři, pokud s námi pracují na větších zakázkách, vědí, odkud mají přijít peníze a co se letos dělá. Nehodláme odpověďmi přispívat komukoli k jeho podnikatelskému záměru,“ uvedla s narážkou na minoritního akcionáře Vítkovic miliardáře Karla Komárka, který podle Světlíka stojí za insolvenčními návrhy na jeho firmy. Doplnila, že VPE své dluhy zaplatí z pohledávek, které sama má vůči dodavatelům zvenčí i vůči sesterským firmám.

Média