Světlíkova firma na Slovensku jde do konkurzu

12. January 2017, Média

ihned.cz / 12.01.2017

Jedna z firem, kterou na Slovensku vlastní Vítkovice Power Engineering (VPE), na sebe podala návrh na konkurz. Soud v Bratislavě jí vyhověl. Projekční a inženýrská firma BAT Engineering dluží některým dodavatelům a v posledních měsících z firmy postupně odešla většina jejích zaměstnanců, kteří tvořili základ její hodnoty.

Firma se podílela na stavbě hnědouhelné elektrárny pro společnost Adularya v Turecku za 14 miliard korun, která dostala do problémů i její mateřskou firmu. V minulosti pracovala třeba na zakázkách pro rafinerie Unipetrolu nebo pro Slovnaft.

Společnost Vítkovice Power Engineering původně uvažovala o prodeji firmy. “Žádný zájemce se ale neobjevil. Firma doplatila na ztrátu důvěry trhů vůči Vítkovicím. BAT Engineering je zbytná společnost, kde v prosinci pracovali pouze čtyři zaměstnanci,” uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Vítkovice prodávají firmy

Konkurz na Slovensku je jen důsledkem mnohem větších problémů, jimž v Česku čelí jejích mateřská firma. Vítkovice Power Engineering byly v posledních letech jedním z pilířů strojírenského koncernu Jana Světlíka. Společnost dluží celkem 3,7 miliardy korun. Na listopadové schůzi věřitelů od nich firma dostala šanci na reorganizaci. Do května má předložit plán, jak dostat firmu z krize.

Mezi největší věřitele vítkovické firmy patří Komerční banka, Česká spořitelna a banka HSBC, z průmyslových firem například ZVVZ Milevsko.

Generální ředitel celé vítkovické skupiny Libor Witassek pro HN uvedl, že Vítkovice Power Engineering už v budoucnu nebudou usilovat o velké energetické zakázky a soustředí se na výrobu kotlů, mostních konstrukcí a napojené inženýrské činnosti.

Součástí reorganizace je také plán na prodej dalších firem z holdingu. Witassek uváděl jako jednoho z možných kandidátů BAT Engineering, dále mluvil o útlumu výroby membránových stěn a prodeji podílu ve firmě Hard Jeseník vyrábějící konstrukce stavebních soustav.

Ve zprávě pro věřitelský výbor uváděly Vítkovice Power Engineering také možného zájemce o prodej provozu zinkovny. Zatím ale podle Kijonkové k žádným jednáním o prodeji nedošlo.

Stále ve hře je i prodej Vítkovice Recycling a společnosti Hutní montáže, který organizuje poradenská firma Grant Thornton. Vítkovice rovněž odprodají nemovitosti za stovky milionů korun. Už 26. ledna proběhne v aukční síni v Ostravě dražba nemovitostí za asi 50 milionů korun.

Další firmy u soudu

Celý holding Vítkovice Machinery Group zahrnuje přes třicet firem, kde pracuje pět a půl tisíce lidí. Jejich počet s prodejem některých firem bude i nadále klesat. V roce 2015 měla skupina obrat 14 miliard korun. Jedním z pilířů strojírenské skupiny v posledních letech byly Vítkovice Power Engineering.

Loni čelily kromě společnosti Vítkovice Power Engineering problémům i další dvě firmy ze skupiny. Management Vítkovice Envi, výrobce nádrží pro bioplynové stanice nebo čistírny odpadních vod, v srpnu sám podal k soudu v Ostravě návrh na insolvenci. Spojil ho ale i s plánem reorganizace, který už předem odsouhlasila většina věřitelů. Vítkovice Envi dluží 155 milionů korun. Firma zaměstnává 100 lidí.

O reorganizaci úspěšně žádala i společnost Vítkovice Gearworks, která byla v úpadku od září. Firma vyrábí atypické převodové skříně, ozubené díly či kompletní pohony pro průmyslová odvětví.

“Předpokládáme vstup investora do společnosti v průběhu jednoho nebo dvou následujících kvartálů,” řekl v prosinci ředitel společnosti Vladimír Bindzár. Více než 270 věřitelů přihlásilo u soudu pohledávky asi dvě miliardy korun.

Návrh na insolvenci Vítkovice Gearworks podala brněnská skupina Wetag. Ta je aktivní i v insolvenčním řízení u společnosti Vítkovice Mechanika. O něm se rozhodne pravděpodobně už tento pátek.

Vůči majiteli Vítkovic Janu Světlíkovi se dlouhodobě vymezuje jejich menšinový akcionář, jímž je s 11,4 procenta skupina KKCG. Její majitel Karel Komárek se snaží Vítkovice ovládnout už deset let. KKCG v posledních měsících projevila zájem i o některé firmy, které jsou na prodej, aby se zlepšila finanční situace skupiny.

Média