Světlík slaví Pyrrhovo vítězství

22. June 2016, Komentáře

Jan Světlík ve Vítkovicích slaví. Důvodem má být dle zdrojů redakce webu pravdaosvetlikovi.cz prodej vítkovických dluhů z Raiffeisen BANK. Brzo se ukáže, že důvod k oslavám to nebude…

Dle ověřených informací veškeré pohledávky v Raiffeisen BANK za skupinou Vítkovice v pondělí večer odkoupil Martin Ulčák. Dlouholetý blízký spolupracovník Jana Světlíka a poslední předlistopadový předseda SSM. Úvěry nekoupil na žádnou ze svých firem, ale jako fyzická osoba a zaplatil převodem z vlastního účtu. Finanční prostředky mu na tento účet přišly jen několik dnů málo předtím.

Nabízí se vysvětlení, že ve skutečnosti si dluhy odkoupil prostřednictvím Ulčáka sám Světlík, na které mu i poskytl vlastní, z Vítkovic ulité, peníze. To by znamenalo, že za každou korunu svého dluhu zaplatil pouhých 52 haléřů. Na první pohled super deal. Zbavit se dluhu za polovinu a ještě zlikvidovat osobní směnku, kterou za úvěry Vítkovic Světlík ručil.

Důvod k oslavám to ale nebude. Tímto krokem naopak Světlík “odšpuntoval” lavinu dalších, mnohem vážnější problémů!

Trestní oznámení a policejní vyšetřování

Světlík s oblibou na každého svého nepřítele podává trestní oznámení a vyhrožuje policejním vyšetřováním. Nyní se do stejné situace dostane i Světlík. Okoupit si přes “bílého koně” vlastní dluhy v bance za polovinu ceny je totiž podvod a trestný čin. A ještě za peníze samotné banky, které si vytáhnul z Vítkovic. Je jasné, že takový postup, běžně praktikovaný v 90. letech minulého století, v roce 2016 už neprojde. Dočkáme se trestních oznámení a velkého policejního vyšetřování.

Spojenectví Světlíka s Úlčákem nebude fungovat

Jak se už v minulosti několikrát ukázalo, vztahy Martina Úlčáka vůči Světlíkovi jsou velmi volatilní. Zaměstnanci Vítkovic byli mnohokrát svědky osobních útoků a velmi vyostřených hádek mezi oběma pány. Ulčák teď bude, jako významný věřitel, držet Světlíka, jak se na Ostravsku říká za “gule”. Martin Ulčák je navíc osobou “non grata” u naprosté většiny zaměstnanců Vítkovic. Ulčák není strategickým partnerem, kterého budou zaměstnanci vítat s otevřenou náručí a věřit, že Vítkovice zachrání.

Velké problémy pro další banky

Pro chod a fungování skupiny Vítkovice bude mít mnohem zásadnější dopad, než trestní oznámení na Jana Světlíka a policejní vyšetřování, postup dalších bank, které byly doposud připraveny financovat Vítkovice. Dle oslovených auditorů, totiž všechny banky nyní budou muset drasticky přecenit své vítkovické úvěry. Raiffeisen BANK musí odprodej úvěrů za 52 % nominální hodnoty ohlásit bankovnímu dozoru, tedy ČNB. A prodej za polovinu automaticky znamená discont a zvýšení rizikovosti všech ostatních úvěrů poskytnutých Vítkovicím. Další banky, zejména pak Komerční banka a Česká spořitelna, budou muset odepsat 50 % hodnoty svých úvěrů poskytnutých Vítkovicím. To bude velký interní problém, pokud si banky na tyto úvěry nevytvářely opravné položky. A samozřejmě ještě větší problém pro poskytnutí jakýchkoli dalších půjček Světlíkovi. Dokážete si představit, že by jakákoli banka v současné chvíli půjčíla Vítkovicím další miliardy? “Bezproblémovému” klinetovi, u kterého musela aktuálně odepsat 50 % hodnoty úvěrů? Dle názoru několika finančních analytiků je to vyloučeno!

Další banky budou následovat Raiffeisen BANK, tedy odprodají své pohledávky potenciálním zájemcům. Jan Světlík si za roky z Vítkovic vytáhnul nemalé finanční prostředky, o tom nemá web pravdaosvětlikovi.cz sebemenších pochyb. Ale ne tolik, aby mu to stačilo na odkup všech bankovních úvěrů blížících se 6 miliardám korun! Tuhle válku s výrazně kapitálově silnějšími konkurenty Světlík nemá šanci vyhrát…

V neposlední řadě je poslední vývoj kolem Vítkovic další špatnou zprávou pro dodavatele. Nejen že nebudou peníze z Turecka, ale ani od bank! Navíc jim sám Světlík přesně ukázal, jako skutečnou hodnotu mají jejich pohledávky – 50 % nominální ceny,, která bude s časem dále dramaticky klesat!

Jan Světlík tak hloupě nyní slaví Pyrrhovo vítězství…

Komentáře