Světlík nemůže sehnat miliardy od bank. Odmítají mu půjčit, bojí se zadlužení Vítkovic

11. March 2016, Média

Hospodářské noviny | 11.3.2016

Pro svoji strojírenskou skupinu Vítkovice shání ostravský podnikatel Jan Světlík úvěry za 13 miliard korun. Už přes rok se mu to ale nedaří. Klub čtyř velkých bank se Světlíkovi zdráhá půjčit.
Raiffeisenbank, HSBC, Česká spořitelna ani Komerční banka si nejsou jisté, jak na tom Vítkovice ve skutečnosti jsou. I přes avizované zisky ostravská skupina dluží některým svým dodavatelům vyšší stovky milionů korun a tři roky se trápila s tureckou elektrárnou Adularya.
Světlík ale odmítá, že bez dalších úvěrů by Vítkovice měly mít problémy. Chce prý pouze sjednotit rozdrobené úvěry tří desítek dceřiných společností do jednoho velkého úvěrového rámce celé skupiny. „Rozhodně to není tak, že bychom potřebovali nějakou finanční injekci, jak se někde povídá. Jedná se prostě o novém klubovém financování, kterým budeme řešit naše starší úvěry a zároveň nám pomůže růst a zajistit nové projekty,“ řekl HN Světlík.
Necelou polovinu ze 13 miliard chce použít na dlouhodobé či provozní půjčky. Zbytek peněz má jít na různé typy záruk, z nichž největší část bude sloužit pro budoucí projekty, například již dlouho rozjednanou ocelárnu v Saúdské Arábii.

Původně chtěly Vítkovice víc

Jednání s bankami se ale táhnou. K dohodě nepřispěly ani Světlíkovy časté osobní intervence v Praze nebo to, že se rozloučil s finančním ředitelem. Nebo to, že Světlík z původně požadované sumy o několik miliard slevil. „Je to tak nyní levnější a ty další peníze nepotřebuji,“ říká. „Kvůli průtahům jsem v prosinci propustil našeho finančního ředitele, byly tam určité problémy, nezvládal s bankami komunikovat. Máme s nimi již nyní domluvené základní podmínky úvěru. A to je vše, co k tomu nyní budu říkat,“ dodal.
Podle informací HN z trhu, zmíněných bank i samotných Vítkovic jsou ale problémy skupiny větší než jen špatná komunikace mezi finančním ředitelem a bankami.
„Neshodli se na více věcech. Od podzimu už byli lidé z Vítkovic v Praze jednat opravdu mnohokrát, konečné dohodě se ale nikdy nepřiblížili,“ řekl vysoký manažer jedné z bank, které mají Vítkovicím půjčit. „Banky nebyly spokojené například s výsledky firmy. Jednání vždy končila tak, že si řekli předběžné ano, ale musíte ještě splnit to, to a to. A tak pořád dokola,“ prohlásil. HN mají k dispozici komunikaci mezi jednou z bank a Světlíkovou skupinou. Bance se například nelíbí nepřehledné vnitropodnikové zadlužení Vítkovic, kdy si jednotlivé firmy navzájem dluží miliardové sumy.
Další obavy pak vyvolává zmiňovaný projekt elektrárny Adularya v Turecku. Její první blok sice minulý týden s tříletým zpožděním Vítkovice spustily, banky se ale stále bojí, jaké finanční dopady to na ostravskou skupinu bude mít.
Vítkovice také stále nedostaly z Turecka zaplacené stovky milionů korun za vícepráce a na vratce DPH. Nejistotu u některých bankéřů vzbuzuje i plánované převzetí kontroly nad společností Modřany Power, která se nyní nachází v insolvenci.

Zaplatí konečně dodavatelům?

Banky se také bojí hospodářského výsledku Vítkovic za rok 2015. Světlík tvrdí, že hospodaření za celou skupinu ještě nejsou auditovaná, ale i tak prý skončí Vítkovice „v zisku v řádu stovek milionů korun“.
Dokumenty z bank ale hovoří o něčem jiném. HN mají například k dispozici dopis z Raiffeisenbank, kterým na konci loňského roku Vítkovicím přerušila čerpání několika záruk a úvěrů. Důvodem měly být právě neuspokojivé odhady hospodářského výsledku skupiny za rok 2015. Banka i Světlík informace o zastavení financování označili za nepřesné, do jaké míry Raiffeisen bank ale Vítkovicím omezila přístup
k penězům a jak špatné jsou očekávané výsledky, už ani jedna ze stran nekomentovala.
Majitel vítkovické skupiny sice finanční problémy odmítá, jak ale HN uvedly již loni na podzim, firma má dlouhodobě problémy s platbami některým svým subdodavatelům. Neproplacené faktury dosahovaly hodnoty vyšších stovek milionů korun a často byly rok a více po splatnosti.
Z vyjádření oslovených dodavatelských firem vyplynulo, že většina neproplacených faktur byla za dodávky pro tureckou elektrárnu Adularya. Některým ale Světlíkova firma dlužila například i za modernizace uhelných elektráren ČEZ v Česku.
Světlík přiznává, že část z plánovaného úvěru půjde i na splácení dodavatelům. „Je jasné, že když máte splněné milníky, část peněz půjde dodavatelům. Ti musí počítat s tím, že dokud není splněný milník, do té doby nebudou peníze. Tak to máme ve smlouvách,“ prohlásil Světlík.

 

tags: První vítkovická personální, Milmet, Vítkovice ENVI

Média