Společnost Vítkovice přišla o zakázku za devět miliard korun v Nové Kaledonii

30. October 2015, Média

Hospodářské noviny | 23.10.2015

Největší domácí strojírenská skupina Vítkovice přišla o několikamiliardovou zakázku. Podle informací HN zrušila francouzská společnost Eramet projekt na výstavbu tepelné elektrárny v Nové Kaledonii. Pro Vítkovice měl projekt znamenat dodávky ve výši osmi až devíti miliard korun.
Dva bloky tepelné elektrárny si v Kaledonii objednal francouzský těžařský obr Eramet, konkrétně jeho dceřiná společnost SLN, která na ostrově těží nikl. Mělo jít o výměnu dvou starých bloků za nové o výkonu 100 megawattů. Vítkovice by se postaraly o technologii, stavební práce měla mít na starosti další francouzská společnost Eiffage. „Je to tak, vaše informace mohu potvrdit. Na trzích je bohužel nejnižší cena niklu za posledních dvacet let. A firma Eramet se rozhodla další investice pozastavit,“ řekl HN obchodní ředitel Vítkovic Jiří Skuhra. Podotkl, že detaily se nyní projednávají v Paříži.
Vítkovice na projektu již pracují – v Praze mají pronajaté kanceláře, kde s Francouzi připravují základní dokumentaci, takzvaný basic design. Za ten má Eramet zaplatit zhruba 400 milionů korun.
„Na tom se nic nemění. Stále platí, že basic design má být hotový do března příštího roku. Pak uvidíme, co dál,“ uvedl Skuhra.

Špatné zprávy

Pro Vítkovice se přitom mělo jednat o jednu z největších zakázek posledních let. Souběžně připravuje už jen kontrakt na výstavbu ocelárny v Saúdské Arábii.
Na tom má česká firma pracovat s německým koncernem SMS a saúdskou vládou. Původní hodnota šest miliard korun se může ještě rozrůst o 3,5 miliardy.
Pozastavení kaledonského projektu ale není jedinou starostí majitele Vítkovic Jana Světlíka. Firmě Vítkovice Power Engineering se totiž stále nedaří dokončit a zprovoznit turecký projekt na výstavbu elektrárny Adularya za 14 miliard korun.
Termíny dostavby se pořád prodlužují – ještě v srpnu například Světlík HN říkal, že počítá se spuštěním v září nebo říjnu, nyní se kvůli blíže nespecifikovaným potížím hovoří o konci roku. Nervózní z dokončení projektu jsou i v exportní bance ČEB a pojišťovně EGAP, které ho financovaly.
V Turecku nyní Světlík skončí v nejlepším případě na nule, pravděpodobně ale ve ztrátě. Navíc mu kvůli zpoždění hrozí, že bude platit pokuty až 700 milionů korun. Dalších 200 milionů tam turecká vláda dluží Vítkovicím na dani z přidané hodnoty a o 450 milionů korun se firma pře se subdodavateli u víceprací.

Spory s Beranem

Dalším Světlíkovým problémem je spor s miliardářem Davidem Beranem. Tomu má kvůli jeho odchodu z firmy podle nedávného rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře zaplatit s úroky asi 1,85 miliardy korun.
Světlík to ale odmítá a rozhodnutí napadl u Obvodního soudu pro Prahu 1. Na dva rozhodce i samotného Berana navíc podal žalobu.
Vyplácení peněz je spojené s 10 let se táhnoucím sporem o Beranův 45procentní podíl ve Vítkovicích. Za ten Beran v roce 2007 dostal jen 73 milionů korun.

Média