Soud o insolvenčním návrhu na Vítkovice Mechaniku zatím nerozhodl

6. January 2017, Média

Zpravodajství ČTK | 6.1.2017

Krajský soud v Ostravě zatím nerozhodl o insolvenčním návrhu, který podala brněnská společnost Wetag Invest na firmu Vítkovice Mechanika ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group (VMG) ostravského podnikatele Jana Světlíka.

Samosoudce David Stošek dnes jednání odročil na příští týden, poté co během dne navrhovatelé u soudu přihlašovali další pohledávky, zatímco zástupci Vítkovic průběžně dokládali, že firma pohledávky platí. (Vítkovice zaplatily okamžitě pouze ty své pohledávky, které byly přihlášeny k soudu – pozn. redakce)

Za této situace se soudce i státní zástupce shodli na tom, že je naprosto nezbytné, aby společnost Vítkovice Mechanika předložila seznamy majetku, závazků a zaměstnanců. Soudce zdůraznil, že firma tuto povinnost dosud nesplnila, na což upozorňovali i zástupci Wetagu.

Firma Wetag Invest v insolvenčním návrhu v listopadu uvedla, že má za Mechanikou pohledávky po datu splatnosti za téměř 900.000 korun. Se svými pohledávkami se později u soudu přihlásila i další firma ze skupiny Wetag, PRH Estate. Pohledávky přihlásilo i šest dalších věřitelů, většinou je však postupně brali zpět. (právě díky tomu, že je Vítkovice okamžitě pod tlakem hrozící insolvence zaplatily – pozn. redakce). Dnes se k insolvenčnímu návrhu připojila společnost ZVVZ-Enven Engineering s pohledávkami za téměř 255.000 korun.

Právní zástupkyně Vítkovic dnes u soudu řekla, že všechny přihlášené pohledávky byly uhrazeny, a to i ty, které byly u soudu přihlášeny těsně před jednáním. Některé platební příkazy tak firma zadávala dnes a její zástupkyně to během jednání dokládala aktuálními dokumenty (jaká fraška… to jen dokládá, že Vítkovice dobrovolně své závazky neplatí a uhradí jen ty, které se objeví v insolvenčním řízení – pozn. redakce).

Zástupci Wetagu se oproti tomu snažili přesvědčit soud, že firma je v úpadku, nemá dost peněz a není schopna své závazky hradit. Mechanika platí jen pod tlakem insolvenčního řízení a selektivně hradí pohledávky podle toho, jak jsou přihlašovány.

Média