Sokol ve službách Světlíka

10. January 2016, Komentáře

Známý pražský advokát a bývalý politik Tomáš Sokol v posledních dnech poskytl médiím svůj pohled na Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře České republiky. S velkým nasazením se opřel zejména do rozhodčího nálezu, na základě kterého má Jan Světlík zaplatit Davidu Beranovi téměř 1,8 miliardy korun za 45 % balík akcií Vítkovického holdingu, které od něj získal na základě jiného rozhodčího nálezu u toho samého Rozhodčího soudu.

Za zamyšlení stojí, co pana Sokola k takovým ostrým mediálním prohlášením vede? Bohužel to není jeho bohulibé přesvědčení o údajně spatném fungování tohoto Rozhodčího soudu. Dle informací webu pravdaosvetlikovi.cz k tomu má Tomáš Sokol velmi pragmatičtější důvody.

Tomáš Sokol s Rozhodčím soudem při Hospodářské a Agrární komoře ČR vede již nějakou dobu obchodní válku. Sám totiž vlastní jiný rozhodčí soud, jehož práce byla opakovaně kritizována a rozhodčí nálezy vydané jeho soudem následně u civilních soudů ve velkém rušeny. Díky tomu přišel o významnou část zakázek a tím i finančních příjmů. Navíc se začaly množit oprávněné názory, že by podobné ad hoc rozhodčí soudy měly být úplně zrušeny a jediným rozhodčím soudem by měl zůstat právě ten při Hospodářské a Agrární komoře ČR.

Pro náš web je ale ještě zajímavější jiný fakt. Tomáš Sokol je advokátem ve službách Jana Světlíka. Ostravský oligarcha ho již několik let velkoryse finančně platí. Tento fakt sám o sobě není nic mimořádného. Snad všichni čeští podnikatelé využívají služeb advokátů. Překvapivé a podezřelé ale je, že Tomáš Sokol v rozsáhlých rozhovorech ani slovem nezmínil, že právě pro Jana Světlíka pracuje. A to je zásadní problém. Pokud veřejně prezentuje svůj názor a staví se do role “nezávislého” experta právní autority, neměl by to dělat u soudních sporů, ve kterých podporuje postoj jedné ze stran sporu, konkrétně právě Jana Světlíka. V tu chvíli již není nezávislým. V právní praxi by toto měl standardně uvést a mohl by být označen jako podjatý…

 

Komentáře