Šéf Vítkovic Světlík posílá klíčovou firmu do bankrotu

19. August 2016, Média

Mladá fronta DNES | 19.8.2016

Na průmyslovém Ostravsku míří ke krachu další velký zaměstnavatel. Vítkovice Power Engineering (VPE), jeden z pilířů domácí strojařské jedničky Vítkovice Jana Světlíka, navrhlo včera vedení poslat do bankrotu.
VPE má 1 138 zaměstnanců, je tak desetkrát menší než krachující doly OKD. Kromě něj však čelí insolvenčnímu řízení další ze Světlíkových firem, Vítkovice Gearworks. O jejich úpadku soud zatím nerozhodoval.
Stejně jako v případě OKD navrhuje vedení VPE řešit hrozící úpadek takzvanou dlužnickou reorganizací. Továrna na obří kotle pro elektrárny a teplárny by tak nezastavila provoz a lidé by tu měli šanci udržet pracovní místa. Dá se však čekat, že VPE stejně jako další části Světlíkova holdingu budou muset najet na tvrdé úspory. A tedy i omezovat zaměstnanost.
Reorganizační plán chce totiž Světlík, jak píše soudu, postavit na „zavedení úsporných opatření a dosažení ziskovosti“. To si bez škrtů v nákladech, včetně těch na zaměstnance, lze těžko představit.
Dlužnická reorganizace by Světlíkovi zajistila také udržení manažerské kontroly nad VPE. Zatím ji nemá jistou. Proti reorganizaci v jeho režii se zřejmě postaví minoritní akcionář Vítkovic, skupina KKCG miliardáře Karla Komárka. Jeho mluvčí včera vydala prohlášení, v němž postup Světlíkova vedení označuje za „velmi znepokojivý“ a žádá jeho odchod. O řešení úpadku se tak zřejmě ještě bude bojovat.

Klíčová firma Vítkovic míří do bankrotu

Jan Světlík má pořád šanci kontrolu nad krachující firmou Vítkovice Power Engineering (VPE) udržet. Pokud soud schválí řešení jejího úpadku cestou dlužnické reorganizace, bude se firma ozdravovat podle Světlíkových not. Jak představenstvo VPE napsalo včera soudu, je reorganizační plán v podstatě připravený. Kromě snížení nákladů a návratu k zisku stojí na kapitalizaci části pohledávek, což znamená, že by věřitelé místo dlužných peněz dostali akcie VPE. Posledním bodem plánu je „restrukturalizace“ dluhů, tedy odpuštění jejich části nebo změkčení podmínek splácení. Reorganizaci by ale museli schválit věřitelé, jejichž pohledávky uzná insolvenční správce. A také soud. V insolvenčním návrhu představenstvo společnosti Vítkovice Power Engineering soudu píše, že reorganizační plán částečně předjednalo s největšími věřiteli. Těmi jsou hlavně banky. Už včera se proti postavil přinejmenším jeden z věřitelů: brněnská společnost Wetag, jež insolvenční řízení proti VPE na jaře spustila. „Wetag bude rozporovat odsouhlasení dlužníkova návrhu na reorganizaci,“ napsala MF DNES mluvčí Wetagu Radka Háčková. „Lhal a poté prozřel“ Wetag od počátku roku skupuje vítkovické dluhy, nedávno proto mohl poslat do insolvenčního řízení Světlíkovy Vítkovice Gearworks. Vše nasvědčuje tomu, že jedná v zájmu Světlíkova soupeře Karla Komárka, šéfa skupiny KKCG a minoritního podílníkaVítkovic. Komárek nechce nechat Světlíkovo vedení ve VPE „u vesla“ a dát mu šanci řídit oddlužení. Mluvčí KKCG Dana Dvořáková včera označila kroky Světlíkova vedení za „velmi znepokojivé“. „Několik měsíců šéf Vítkovic Jan Světlík prohlašoval, že se VPE v úpadku nenachází, a označoval insolvenční návrhy za neoprávněné a šikanózní. Proto je více než podivné, že pouhý den před jednáním soudu (Krajský soud v Ostravě měl dnes jednat o úpadku VPE – pozn. red.) pan Světlík prozřel a vedení firmy se připojilo k insolvenčnímu návrhu. Dnešní krok dokazuje, že Jan Světlík systematicky a účelově lhal akcionářům, bankám, obchodním partnerům i zaměstnancům,“ prohlašuje Dvořáková. Světlík se tak nejspíš bude muset o kontrolu nad Vítkovicemi podělit. Bude do nich muset pustit další akcionáře kvůli kapitalizaci pohledávek. Možná něco prodá. O perspektivní firmy se už teď hlásí zájemci: především ziskové Hutní montáže chce koupit Světlíkův významný věřitel Martin Ulčák, zájem má rovněž Komárkova KKCG. Podle některých zdrojů si na dceřinou firmu brousí zuby Ulčákův příležitostný obchodní partner František Štěpánek, šéf Sokolovské uhelné. Potvrdit se to včera nepodařilo, Štěpánek nebyl na mobilu k zastižení. Ale rozhodně se dá čekat, že o zdravé části Světlíkova impéria se mezi domácími velkoprůmyslníky a mocnými finančníky ještě povede válka. Boj o to, kdo bude řídit záchranu zadluženého VPE, bude v této válce jednou z prvních bitev. —

***

Jan Světlík se bude muset o kontrolu nad Vítkovicemi nejspíš podělit. Některé dceřiné společnosti možná prodá.

Média