Problémovou elektrárnu Vítkovic může dostat ČEB

15. November 2016, Média

Hospodářské noviny | 15.11.2016

Turecká elektrárna Adularya za 18 miliard korun možná připadne státu. České exportní bance (ČEB), která její výstavbu financovala, ji nabízí turecká vláda. Problémový projekt, jejž stavěly Vítkovice Power Engineering podnikatele Jana Světlíka, ale ještě není dokončený a vyžádá si další velké investice. Sama ostravská firma navíc čelí úpadku. „Těch alternativ, jak situaci řešit, je několik. A převzetí může být jednou z nich,“ řekl HN vysoce postavený zdroj z banky, který nechtěl být jmenován.

Česká exportní banka již na dostavbu poskytla zhruba 12 miliard korun. Ty nešly přímo Vítkovicím ani turecké vládě, ale investorské firmě Naksan Holding rodiny Nakibogluových. Její členové však byli obviněni z účasti na nepovedeném puči proti tureckému prezidentovi Erdoganovi a o kontrolu nad firmou i elektrárnou přišli.
Podle zápisu z jednání věřitelského výboru Vítkovice Power Engineering turecká vláda avizovala, že je ochotná poskytnout ČEB veškeré potřebné licence pro provoz elektrárny i další podporu.

Situace, že by banka řídila dostavbu a následně i provoz elektrárny, je ale poměrně neobvyklá. „ČEB ji může řídit nebo poskytnout strategickému investorovi,“ píše se v dokumentu Vítkovic, který byl projednán na setkání věřitelů. Podle něho ministr průmyslu Jan Mládek již měl kontaktovat firmu ČEZ, která má s provozem elektráren zkušenosti a v Turecku vlastní několik vodních zdrojů.

Nejprve však bude potřeba elektrárnu dostavět, což vyžaduje dalších 1,5 miliardy korun. A není jasné, kdo by případnou investici dofinancoval. V současné době nemá turecká strana s Vítkovicemi dořešené ani to, kdo zaplatí několik desítek milionů korun za zazimování stavby.

Kromě dostavby druhého bloku elektrárny není stále vyřešen problém s blokem prvním. Ten měl vyrábět elektřinu již třetím rokem. Radost ze zkušebního provozu letos na jaře rychle vymazala skutečnost, že kotel elektrárny je konstruovaný na jiný typ uhlí, než které se těží v blízkém dolu. Otázkou také zůstává, co by udělalo případné předání elektrárny s bilancí České exportní banky, případně pojišťovny EGAP, která projekt pojišťovala. Pojistná událost by se pravděpodobně přímo promítla do státního rozpočtu. Ani jedna instituce však nechtěla na tyto dotazy HN reagovat, stejně jako ministerstvo financí.

Dopady převzetí by ale nejspíš nebyly tolik dramatické a neblížily se ani zdaleka 12 miliardám, které ČEB do Turecka poslala. Jednalo se totiž „jen“ o 65 procent ceny projektu a zbylé miliardy, které investovala turecká strana, by ČEB získala zdarma.

Média