Podivný přístup Vítkovic. Požadují přes 22 miliard po krachující dceřiné firmě

22. November 2016, Média

dotyk.cz | 21.11.2016

Je to ještě větší průšvih, než se na první pohled zdálo. Zkrachovalá firma Vítkovice Power Engineering prý dluží svým věřitelům až 74 miliard korun. Velký podíl na této částce však mají ostatní podniky koncernu Vítkovice, které se přihlásily celkem o 22,6 miliardy korun. O miliardové částky se hlásí také ČEZ, kterému krach firmy komplikuje start nových uhelných bloků na severu Čech.

Rozhodující data pro budoucnost bankrotující společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE) se blíží. V úterý 29. listopadu se bude konat přezkumné jednání o pohledávkách. O den později se setkají v ostravském Domě kultury věřitelé inženýrské a energetické divize strojírenského holdingu Vítkovice byznysmena Jana Světlíka. Rozhodnou, zda povolí reorganizaci, nebo firmu pošlou do likvidace. Nyní se hraje o to, kdo ovládne schůzi věřitelů. Evidentně se o to snaží i Světlíkovy Vítkovice. Mateřský podnik i sesterské firmy tvrdí, že mají za VPE pohledávky v celkové výši 22,6 miliardy korun.

Opakovaně přihlášená pohledávka
Opakovaně se zde objevuje závazek za 2 183 999 985 korun, který si nárokují hned tři podniky ze skupiny Vítkovice. Velmi podobnou sumu navíc požadují tři další sesterské společnosti a spolu s nimi i mateřský holding. Závazek údajně vyplývá ze smlouvy uzavřené 16. června s Komerční bankou, která získala zástavní právo k pohledávkám a účtům firem vítkovického koncernu. Podle vyjádření insolvenčního správce VPE Davida Vandrovce však Vítkovice tímto postupem ovládnout bankrotové řízení nemohou. „Pohledávky uplatněné do insolvenčního řízení různými koncernovými společnostmi holdingu Vítkovice jsou pohledávky podmíněné, tyto společnosti ručí za závazky Vítkovice Power Engineering. Protože jsou podmíněné, nebudou mít ani hlasovací právo na schůzi věřitelů,” uvedl pro Dotyk Vandrovec. Pokud se v budoucnu stane, že koncernové společnosti budou muset za tyto závazky VPE věřitelům zaplatit, stanou se jejich podmíněné pohledávky nepodmíněnými – ale jen v té výši, kterou věřitelům zaplatí. „Proto lze postup společností z holdingu Vítkovice považovat za legální,” dodává Vandrovec.

Podle zdroje Dotyku však Vítkovice jistou šanci mají. Insolvenční správce prohlásil za nesporné pohledávky za 2,01 miliardy korun, z toho 449 milionů VPE dluží firmám ze skupiny. Pokud Jan Světlík získá spojence, mohl by si nad VPE udržet kontrolu a spolurozhodovat o osudu firmy.

Média