Noční můra Jana Světlíka má jméno King Dawn

14. January 2014, Média

Hospodářské noviny / 13.01.2014

Ostravský patriot a nejvýznamnější český strojař Jan Světlík je ve válce o Vítkovice už osm let. Takže by se dalo říct, že na situaci, kdy musí neustále hlídat, komu patří kolik procent strojírenského konglomerátu Vítkovice, je zvyklý.

Ale tohle je nová situace. Nově otevřená fronta, u které se navíc neví zcela přesně, kdo střílí ostrými. Po padesáti procentech vítkovických akcií, jež Světlík podle vlastních tvrzení ovládá přes společnost VTK Group, totiž vyrazil dosud neidentifikovaný útočník. Skrývá se za neprůhlednou firmou Zervania, která má v Česku své předpolí, dceřinou společnost King Dawn. A právě tato firma vznáší nárok na 99,99 procenta firmy VTK Group, za jehož majoritního vlastníka se Světlík označuje. Světlík se zatím marně pokouší rozjetý soudní příběh zastavit.
Teprve loni vybojoval jinou obří bitvu s miliardáři Davidem Beranem a Karlem Komárkem: ještě tu sice probíhají poslední dílčí spory, ale Světlík už má definitivní vítězství na dosah. Teď proti němu ale vytáhl nový nepřítel. Zdá se totiž, že za Zervanií a King Dawn ani Komárek ani Beran nestojí.
Iniciativní likvidátor King Dawn svůj nárok na Vítkovice opírá o události z roku 2006. Tehdy King Dawn ve Světlíkově VTK Group navýšila kapitál. Jak lze ověřit v obchodním rejstříku, nakoupila tehdy akcie VTK Group za víc než 2,26 miliardy korun, a stala se tak jejím 99,99procentním akcionářem.

Platila pohledávkou

Vzápětí nato vstoupila King Dawn na základě rozhodnutí svého majitele do likvidace, jež dodnes není ukončena. Léta o firmě, která v roce 2006 s ovládnutím VTK Group získala i poloviční podíl ve Vítkovicích, nikdo neslyšel.
Loni v létě do King Dawn přišel nový likvidátor, pražský právník Pavel Farský. A spustil překvapivý proces: obrátil se na Obvodní soud pro Prahu 3 s tvrzením, že se hromadná akcie reprezentující 99,99 procenta VTK Group společnosti King Dawn ztratila. Zjistil to prý při kontrole majetku firmy, proto žádá soud o „umoření“ ztracené akcie. Tedy o oficiální potvrzení, že cenný papír z roku 2006 nelze dohledat. „Budou-li akcie umořeny, požádáme o vydání náhradních,“ sdělil Farský.
Poloviční vítkovický akcionář VTK Group má anonymní akcie na majitele, takže nelze ve veřejných zdrojích zjistit, zda je téměř stoprocentním vlastníkem stále King Dawn, či se jím časem stal jiný subjekt. Šéfem představenstva VTK Group je Jan Světlík, ve statutárních orgánech figurují jeho manažeři a rodinní příslušníci.
Za posledních šest let VTK Group nesvolala valnou hromadu, neinformuje o hospodaření – přinejmenším o tom nezakládá do obchodního rejstříku patřičné dokumenty. Jako majoritní akcionář VTK Group vystupuje Světlík. Nechce ale sdělit, kdo jsou jeho společníci, jaké podíly ve VTK Group kontrolují a jakým způsobem. Jeho mluvčí Eva Kijonková tajuplnost vysvětluje vleklými spory o Vítkovice.
Světlík teď může o kontrolu nad VTK Group, a tedy i polovinou vítkovického holdingu, přijít. Pokud se do letošního léta soudu nepřihlásí žádný prokazatelný majitel hromadné akcie reprezentující 99,99 procenta VTK Group, může soud vydat náhradní cenný papír do rukou King Dawn. Světlíkovou pozicí ve Vítkovicích by to otřáslo – ztratil by ve strojírenské skupině majoritu. Kromě polovičního podílu kontrolovaného přes VTK Group ve Vítkovicích vlastní už jen 45 procent akcií, z nichž ale část leží stále v soudní úschově kvůli dobíhajícím sporům s Komárkem a Beranem. Zbylých 5 procent Vítkovic Holdingu patří Komárkově KKCG.

Světlík: KD akcionářem není!

Světlík odmítá připustit, že by práva na VTK Group, a tedy půlku Vítkovic, mohl mít anonymní King Dawn. „King Dawn podle nám známých informací již několik let akcionářem VTK Group není a žádná akcionářská práva nemá. Majetkovou strukturu VTK Group ale zveřejňovat nehodláme,“ odráží detailnější otázky Světlíkova mluvčí Kijonková. Sám strojařský magnát situaci nekomentuje, komunikuje pouze prostřednictvím mluvčí.
Světlíkem řízená VTK Group se každopádně pokusila Farského útok odrazit, protestovala proti umoření hromadné akcie u odvolacího soudu. „Rozhodně nelze předpokládat, že je akcie VTK Group ztracená,“ vysvětluje Kijonková tento krok.
Jenomže Světlík či jeho případní partneři mají problém svá práva na VTK Group věrohodně prokázat. Přinejmenším se jim to nepovedlo u soudu, který v listopadu jejich odvolání zamítl. Za půl roku od spuštění soudního procesu se nenašel nikdo schopný cenný papír soudu předložit.
Umořovací řízení tak dál běží, lhůta k dohledání ztracené akcie vyprší letos v létě. Pokud se do té doby cenný papír nenajde a soud vydá novou náhradní akcii VTK Group do rukou společnosti King Dawn, výrazně to zamíchá vlastnickými poměry ve Vítkovicích. Kořeny v roce 2006 Jak došlo ke sporu o VTK Group a s ním i polovinu Vítkovic, není jasné. Kořeny každopádně leží v roce 2005, kdy vypukly Světlíkovy spory s jeho partnery Beranem a Novotným, s nimiž o dva roky dříve Vítkovice privatizoval. Právě v roce 2005 byla založena firma VTK Group a Světlík na ni převedl svůj padesátiprocentní podíl Vítkovic.
Důvody si lze jen domýšlet. V té době Beran a Novotný prodali své vlastní vítkovické akcie proti Světlíkově vůli Komárkovi. Podle Světlíka tím porušili akcionářskou smlouvu, čemuž později dala za pravdu i arbitráž a další soudy. Během akcionářské války se obě znesvářené strany vzájemně žalovaly o mnohamiliardové částky odškodného. Je možné, že se Světlík preventivně snažil převést svůj poloviční podíl ve Vítkovicích na anonymní offshorovou strukturu pro případ, že soudy s Beranem prohraje. Kdyby se tak stalo, jeho hlavní majetek by byl uklizen do zahraničí a exekutoři či věřitelé by se k němu nemohli dostat.

Do tohoto scénáře zapadá navýšení jmění a tím faktické ovládnutí VTK Group majetkově neprůhlednou firmou King Dawn. Ta ostatně krátce po navýšení kapitálu ve VTK Group vstoupila do likvidace. Podle nepočetných dokladů dostupných v obchodním rejstříku nevyvíjela žádnou činnost, jediným jejím úkolem a aktivitou byla vítkovická operace. Jenomže časem King Dawn buď ovládl někdo ze Světlíkových nepřátel, nebo se s majitelem Vítkovic znesvářili její původní vlastníci.

Ve hře Zátorský?

Za nejnovějším tažením proti Světlíkovi se zřejmě neskrývá žádný z jeho tradičních miliardářských rivalů, tedy ani Komárek, ani David Beran. „Pro mne jsou Vítkovice uzavřený příběh. Ve Štrasburku sice ještě běží poslední soud na základě mé žaloby proti Světlíkovi, já se ale o Vítkovice aktivně dávno nestarám. Předal jsem případ KKCG, pozůstatky mého sporu řeší Karel Komárek,“ říká Beran, který už před lety u soudů svých 45 procent akcií Vítkovic prohrál.
Beran se dnes věnuje své prosperující finanční skupině Proficredit, rodině a tenisu, cestuje a užívá si zbylého majetku. Ve sporech o Vítkovice je pasivním hráčem. Stejně tak i třetí z někdejších privatizátorů ostravské strojírenské skupiny, Petr Novotný, který ale ve Vítkovicích držel pouhých 5 procent a nikdy nepatřil mezi hlavní tahouny sporů.
Za King Dawn a její kyperskou matkou podle všeho nestojí ani Komárek. Komárkovi lidé už řadu týdnů sami usilovně pasou po jakékoliv informaci ohledně King Dawn a Zervanie, oficiálně se dožadovali vysvětlení i ve Vítkovicích. „Skupina KKCG nemá se společnostmi King Dawn a Zervania nic společného,“ říká mluvčí KKCG Daniel Plovajko.
To ovšem znamená, že se na scéně objevil zcela nový hráč. Patrně investor, který v roce 2006 pomohl Světlíkovi uklidit vítkovické akcie a který díky tomu dnes na Světlíka tlačí.
Takovým hráčem by mohl být ostravský podnikatel Daneš Zátorský, léta Světlíkův kamarád a obchodní partner. Jejich cesty se rozešly poté, co se Zátorský dostal do potíží. Jeho finanční trable ohrožují i Světlíka, protože Vítkovice za některé problematické Zátorského projekty z minulých let ručí. „Světlík se mnou už rok nemluví,“ potvrdil averzi obou mužů sám Zátorský.
Zátorský v rozhovoru pro Insider také vyloučil, že by režíroval nejnovější útok na Světlíka. „O King Dawn nic nevím, jeho vlastníka neznám,“ řekl.
Jenomže v King Dawn lze historické napojení na Zátorského dohledat. Od roku 2006 až do jara loňského roku se v této firmě angažoval zprvu jako šéf představenstva, později jako likvidátor muž jménem Dalibor Fröhlich. Ten úzce spolupracuje se Zátorským – už osm let zasedá v představenstvu Zátorského akciovky Boxing Club Ostrava.

Média