Miliardář Světlík pod palbou. Hraje o čas

9. August 2016, Média

Lidové noviny | 9.8.2016

Druhý největší zaměstnavatel v nezaměstnaností souženém Moravskoslezském kraji – strojírenský holding Vítkovice – balancuje nad finanční propastí. A nepřátelé jeho majitele miliardáře Jana Světlíka navíc stupňují své útoky. Nejnověji věřitelé chtějí poslat do insolvence společnost Vítkovice Gearworks. A klíčová součást impéria společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) musela přiznat, že má dluhy po splatnosti či splatné v tomto roce za bezmála dvě miliardy korun. Světlík tak bojuje o čas a o to, aby trable VPE nestrhly i další firmy z holdingu se 7 tisíci zaměstnanci.

Nové ostřelování Světlíka a jeho impéria se rozjelo minulý pátek. Ten den firma Wetag Invest podala návrh na insolvenci společnosti Vítkovice Gearworks. A to na základě dvoumilionové pohledávky po splatnosti, kterou odkoupila od původního věřitele.
„Standardně jsme dlužníka vyzvali k úhradě pohledávky. Vzhledem k tomu, že ve stanovené lhůtě nedošlo k její úhradě, byli jsme nuceni podat ke Krajskému soudu v Ostravě insolvenční návrh,“ uvedla Radka Háčková, mluvčí firmy, která už v minulosti podala insolvenční návrh na firmu Vítkovice Mechanika a také Vítkovice Power Engineering (VPE).
Světlíkův holding jako obvykle kličkuje. „O návrhu zatím oficiálně nevíme,“ sdělila LN mluvčí Vítkovic Eva Kijonková s poukazem na to, že soudem zatím přijat nebyl. „Navíc podle našich informací předmětnou pohledávku nebylo možné postoupit,“ dodala. Stejnou argumentaci s douškou, že jde o šikanózní návrhy, používal strojírenský konglomerát i v případě Mechaniky a Power Engineeringu.

Rozhodne příští pátek

Pohledávku Mechaniky, kterou Wetag Invest získal, ovšem Vítkovice nakonec uhradily. A insolvenční řízení s VPE se nakonec rozběhlo, když všechny námitky, že je šikanózní, soud odmítl. A právě v tomto případě se blíží klíčový den. O tom, zda je firma v úpadku, tedy neschopna se vyrovnat se svými dluhy, má soud rozhodnout příští týden v pátek.

Jak ukázaly dokumenty zveřejněné v insolvenčním rejstříku, je situace firmy velmi vážná. Celkové dluhy po splatnosti či splatné do konce tohoto roku včetně bankovních úvěrů totiž dosahují 1,9 miliardy korun. A více než 30 dní po splatnosti ve chvíli, kdy bude soud rozhodovat o tom, zda je VPE životaschopná, přesahuje 1,5 miliardy. I proto Světlíkovi lidé bojovali jako lvi, aby je soud nezveřejňoval. Celá skupina jedná o novém zhruba 11miliardovém úvěru od konsorcia bank, přičemž povážlivé zdraví klíčové součásti koncernu je vůbec neusnadňuje. Pomoc od bank se pak separátně snaží manažeři Vítkovic vyjednat i pro VPE, aby nakonec nemusela skončit v insolvenci. I proto stále váhají, zda by neměla firma podat insolvenční návrh sama na sebe, což v případě předluženosti představenstvu velí zákon. „Stále jednáme s bankami a s věřiteli a nemůžeme předjímat jejich rozhodování. Tím ani další vývoj a rozhodnutí soudu, které je stále nařízeno na 19. 8. v Ostravě. Jednání se vedou průběžně, situace se v návaznosti na to analyzuje,“ říká k této možnosti Kijonková.

Klíčovým bude příští pátek ještě z jednoho důvodu. Je totiž svolána i valná hromada, která má rozhodovat o tom, zda Vítkovice nedají jednomu z klíčových věřitelů – skupině E-Invest miliardáře Martina Ulčáka – dvě firmy z holdingu. A jednou z nich je právě Gearworks, na niž míří nový insolvenční návrh, který by takový převod zkomplikoval.
To jen dokládá, že kroky Wetagu jsou pečlivě plánované. Nahrávají tažení jednoho z nejtěžších Světlíkových soupeřů – skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. Jak Wetag Ivest, tak KKCG, která je menšinovým akcionářem Vítkovic, však propojení odmítají.

Světlík ztrácí kontrolu

Pro pořádek je třeba dodat, že Ulčák se stal klíčovým hráčem, v této chvíli na straně svého dlouholetého přítele Světlíka, v souboji o Vítkovice teprve nedávno. E-Invest totiž odkoupil pohledávky, které za skupinou měla Raiffeisenbank. Dluhy v nominální hodnotě asi 800 milionů korun získal dle informací z trhu zhruba za polovinu. A Raiffesenbank tak vypadla z konsorcia bank, jež má skupině dodat potřebné miliardy.
Zbylé finanční ústavy v čele s Komerční bankou pak na Vítkovice tlačí, aby zlepšovaly své finanční zdraví, ale závazný příslib k novému financování se zatím zdráhají dát. Stabilitu může skupině přinést právě i Ulčák, který by odkupem dceřiných firem dodal holdingu finanční injekci. Světlík by tak ale postupně ztrácel plnou kontrolu nad svým impériem. A to je v podstatě to, oč KKCG celou dobu usiluje. Doufá, že by část vlivu získala pro sebe.

Nemocná dcera

* Klíčová společnost vítkovického holdingu Vítkovice Power Engineering má nahromaděno více než 1,5 miliardy korun dluhů po splatnosti.

* 30 dní po splatnosti k 19. 7. je celkem 1,34 miliardy korun, z toho déle než tři měsíce po splatnosti je 340 milionů korun.

* Třicet dní po splatnosti k datu 19. 8., kdy bude o insolvenci firmy rozhodovat soud, bude 1,56 miliardy korun, z čehož tři měsíce po splatnosti bude 491 milionů korun.

* U bank bude mít společnost ke klíčovému datu 19. 8. alespoň 30 dní po splatnosti úvěry ve výši bezmála 880 milionů korun.

* Vůči obchodním partnerům pak bude firma evidovat dluhy alespoň 30 dní po splatnosti ve výši 686 milionů korun.

Média