Metrostav chce po Světlíkovi 100 milionů v insolvenci

11. May 2016, Média

Hospodářské noviny | 11.5.2016
3,5 mld. Kč činily koncem února závazky po splatnosti celé skupiny Vítkovice. Většina ale připadala na závazky uvnitř skupiny. Externím dodavatelům měla dlužit něco přes miliardu korun.

Na Vítkovice ostravského miliardáře Jana Světlíka se valí další problém. Největší česká stavební společnost Metrostav se přidává k návrhu na insolvenci jedné z jeho společností – Vítkovice Power Engineering (VPE), která se specializuje na energetiku. Světlíkova firma mu má dlužit 260 až 300 milionů korun.
Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala koncem dubna zatím neznámá firma Wetag, která skoupila pohledávky za VPE ve výši zhruba šesti milionů korun. „Soud v Ostravě nás vyzval, abychom sdělili, zda máme za dlužníkem splatné, avšak dosud neuhrazené pohledávky,“ říká mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. „Metrostav proto k soudu přihlašuje pohledávku ve výši necelých 100 milionů korun,“ dodává. Má se jednat o desítky faktur z dostavby elektrárny Prunéřov pro polostátní ČEZ. Další pohledávka, která měla vzniknout opět při stavbě Prunéřova, je doposud vyčíslená na necelých 160 milionů korun, ale firma ji zatím nepřihlásila. Důvodem jsou neshody s Vítkovicemi ohledně její oprávněnosti i to, že současná výše nemusí být finální. Podle Metrostavu se může vyšplhat až na 200 milionů korun.

Hlásí se další věřitelé

Vítkovice zatím požadavky Metrostavu nekomentují. „Nebudeme se k pohledávkám vyjadřovat do uplynutí zákonné lhůty pro naše dodání informací pro ostravský krajský soud. To znamená, že nebudeme komentovat ani to, zda jsou, nebo nejsou platné a oprávněné,“ říká mluvčí vítkovické skupiny Eva Kijonková. Ta již minulý týden uvedla, že insolvenční návrh firmy Wetag je neplatný, protože smlouvy Vítkovic podle ní přeprodej pohledávek buď úplně zakazují, nebo vyžadují souhlas společnosti. Skupování pohledávek, které Wetag doprovodil i billboardovou kampaní po Ostravě, Kijonková označila za mediální útok. Wetag odkoupil pohledávky od společností Mannesmann Stahlhandel a Hempl v celkové výši 5,97 milionu korun. Soud mu poté uložil, aby do týdne zajistil další věřitele, a Vítkovice mají 15 dní na to, aby naopak dokázaly, že finanční problémy nemají.

Kromě Wetagu a nyní Metrostavu přihlásila do insolvenčního řízení pohledávku ještě menší firma Glazura z Dobříně u Roudnice nad Labem, která patří španělské skupině Torrecid. Ta požaduje drobnou sumu, necelých 70 tisíc korun, kterou jí Vítkovice dluží od loňského října.

Nepovedené Turecko

Na problémy s placením Vítkovic si dodavatelé firmy stěžují poměrně dlouho. Na mimořádné valné hromadě pak vyšlo najevo, že celá vítkovická skupina koncem února dlužila po splatnosti zhruba jednu miliardu korun. Podle Kijonkové se ale od té doby finanční situace ve společnosti zlepšila. Otázkou je, jak na přihlášení pohledávek tak velkého hráče, jakým je Metrostav, zareagují ostatní věřitelé. Hospodářské noviny proto oslovily další dvě firmy, kterým měly Vítkovice Power Engineering na přelomu roku dlužit stovky milionů korun. Společnost ČKD Diz se k tématu odmítla vyjádřit, ABB se k insolvenčnímu řízení zatím nepřidá. „Stále si myslíme, že je lepší počkat, jestli se firma nepostaví na nohy, než ji poslat do insolvence,“ řekl HN vysoce postavený zdroj z firmy. Společnosti ABB má VPE dlužit nižší stovky milionů korun na takzvaném zádržném u elektrárny Adularya v Turecku. Tato platba za dodávky se vyplácí až po dokončení projektu. Právě Adularya za 11 miliard korun je největším problémem ostravské firmy. Na počátku roku sice spustila první blok této elektrárny, bylo to ale s dvouletým zpožděním a stále není jasné, kdy se dostaví blok druhý. Je již téměř jasné, že turecký projekt bude pro Vítkovice ztrátový. Stále se u něho s Turky dohadují o stovky milionů korun kvůli vícepracím, a navíc hrozí uplatnění až 700milionové pokuty kvůli zpoždění. Majitel vítkovické skupiny Jan Světlík se snaží finanční situaci řešit novým klubovým financováním od čtyř bank, které by sjednotilo všechny úvěry tří desítek dceřiných firem skupiny pod jednu střechu. Vyjednávání se ale táhnou již více než rok a zatím bez úspěchu.

Média