Martin Ulčák zoceluje vztahy s Vítkovicemi

4. October 2015, Média

Mladá fronta DNES | 5.10.2015

Vstup někdejšího šéfa Socialistického svazu mládeže do strojírenského holdingu Vítkovice je o kousek blíž.

PRAHA V největší české strojírenské skupině Vítkovice roste vliv pražského finančníka Martina Ulčáka. Ten vyslal do vedení důležité dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering svého dlouholetého spolupracovníka a kamaráda Jana Prádlera. Zdá se, že se Ulčák chystá do Vítkovic vstoupit i jako akcionář.
Tentokrát nehrozí nepřátelské převzetí, jako když se před lety pokusil do Vítkovic nabourat proti vůli většinového majitele Jana Světlíka podnikatel Karel Komárek. S Ulčákem a jeho firmou E-Invest Světlík léta spolupracuje.
„Pan Prádler bude kooptován do představenstva společnosti Vítkovice Power Engineering, jejíž vedení se obměňuje. Důvodem jsou jeho zkušenosti,“ říká vítkovická mluvčí Eva Kijonková. Co se Ulčákova vstupu do skupiny týče, jde podle mluvčí jen o „letité spekulace“.
To však neznamená, že se nemohou naplnit.

Turecká zakázka v problémech

Prádler, někdejší finanční ředitel loterijního gigantu Sazka, je expertem na řešení finančních potíží velkých firem. Po celou kariéru kooperuje s Ulčákem, někdejším šéfem Socialistického svazu mládeže, mužem s exkluzivními kontakty v politice i byznysových kruzích.
Ve Vítkovicích se mluví o tom, že by měl Ulčák odkoupit celou dceru Power Engineering. Klíčová součást Světlíkova holdingu je dodavatelem průmyslových konglomerátů a elektráren v Česku i v zahraničí. Patří pod ni i nejsložitější vítkovický projekt, stavba elektrárny společnosti Adularya v Turecku za 14 miliard korun, na niž poskytla úvěr státní Česká exportní banka.
Největší dodávka v historii Vítkovic se ale komplikuje, provázejí ji zejména spory s investorem. Elektrárna je sice skoro hotová, první blok se přesto nepodařilo spustit v plánovaném zářijovém termínu. Nejspíš nevyjde ani termín posunutý na říjen a podle lidí informovaných o projektu už Česká exportní banka počítá se startem „do konce roku“.
Mluvčí Kijonková nechce o detailech zakázky mluvit. „V současnosti probíhají činnosti spojené s najížděním prvního bloku elektrárny. Harmonogram prací je v jednání, financování projektu pokračuje. Komerční podmínky ale nebudeme komentovat,“ říká. Elektrárna prý „není jen tak nějaká bruska“, je to složitý projekt, u něhož se určité zádrhele dají čekat.
Zádrhele Adularye ale mohou být pro Světlíka velmi bolavé. Z Vítkovic prosakují zvěsti, že na prestižní zakázce nevydělá, spíše naopak. Kdyby projekt, o němž s Turky jednají i nejvyšší čeští politici, selhal, ohrozí to splácení úvěru České exportní. To by pro ostravského strojaře byla těžká reputační rána. Vlivný muž Ulčák, zkušený ve finančních operacích i v citlivých vyjednáváních, je pro Světlíka v této situaci dobrým spojencem.

Ulčákovy volné ruce

Partnerství Ulčáka a Světlíka ostatně trvá dlouho a majitel Vítkovic se kvůli němu už dostal i do potíží. V roce 2008 od Ulčáka pro Vítkovice koupil firmu Spojené slévárny, jenže koupi u soudu napadl minoritní akcionář Vítkovic Karel Komárek. Ten se léta snaží skupinu ovládnout a spor mu ve válce se Světlíkem posloužil.
Podle jeho žaloby Vítkovice od Ulčáka koupily za čtvrt miliardy bezcennou firmu. Letos na jaře dal soud Komárkovi za pravdu. Potvrdil, že koupě Vítkovice poškodila, a nařídil Světlíkovi, aby s dalším manažerem Pavlem Filipčíkem do Vítkovic vrátili 225 milionů. Verdikt není pravomocný, Světlík s ním nesouhlasí a odvolal se.
Jan Prádler v rozhovoru pro MF DNES potvrdil vstup do představenstva společnosti Vítkovice Power Engineering, o své roli ve strojařské skupině nechce blíž mluvit. Připustil ale, že se jeho partner o Vítkovice zajímá: „O vstupu Martina Ulčáka do Vítkovic se mluví léta, čeká se jen na to, až se definitivně ukončí akcionářské spory pana Světlíka,“ řekl.
Jde podle něj hlavně o uvolnění balíku vítkovických akcií, jež leží v soudní úschově a které si nárokuje právě Komárek. Ten se opírá o několik let staré rozhodnutí zahraniční arbitráže, přestože jeho právo na vítkovické akcie popřela už řada českých soudů. Ve hře je ale stále Komárkovo dovolání k Nejvyššímu soudu. Dokud o něm nebude rozhodnuto, nejsou akcie představující 11procentní podíl ve Vítkovicích volné. Právě na výsledek dovolání podle Prádlera Martin Ulčák čeká.
Spory s Komárkem – stejně jako dlouholetá soudní bitva s bývalým partnerem ve Vítkovicích Davidem Beranem – jsou pro Světlíka nepříjemné, i když v nich vítězí. Vítězství totiž může být drahé. Podle dosud nepravomocných rozhodnutí má zaplatit Beranovi více než miliardové odškodné, k tomu mu hrozí vrácení zmíněné čtvrt miliardy do Vítkovic kvůli Spojeným slévárnám.
Martin Ulčák své plány s Vítkovicemi nekomentuje, otázky MF DNES nechal bez odpovědi. K velké investici si ale každopádně uvolnil ruce. Nedávno prodal elektromontážní firmu Nionex, kterou předloni založil s podnikatelem Petrem Pauknerem. V Nionexu Ulčáka zastupoval právě Jan Prádler. Prádlerovo „převelení“ do Ostravy je tak docela zajímavý signál.

Média