Marksová dělí IT medvěda

18. February 2015, Média

Týden | 16.2.2015

Na ministerstvu práce se hraje o stamiliony. V nejbližších dnech se rozhodne o tom, kdo bude provozovat IT systémy na výplatu sociálních dávek.

Pustit se do výměny počítačových systémů, díky kterým se vyplácejí sociálních dávky, chce hodně odvahy. Každý takový pokus zavání velkým průšvihem. Kvůli obvinění z korupce skončilo v minulých letech ve vazbě několik lidí včetně ministerského náměstka Vladimíra Šišky. Na funkci musel rezignovat i ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Tisíce běžných lidí byly po kolapsu IT systémů v roce 2013 zase více než měsíc v podstatě bez peněz.
Nyní se do dobrodružství zvaného „jednotný informační systém“ pustila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). A ukazuje se, že v tendrech opět figurují firmy, jež byly do minulých skandálů zapleteny. Konkrétně jde o Vítkovice IT Solutions patřící slezskému miliardáři Janu Světlíkovi, kterou údajně v minulosti protežoval nepravomocně odsouzený exnáměstek Šiška. A společnost OKsystem, která už téměř devatenáct let spravuje na ministerstvu práce a sociálních věcí veškerou agendu nepojistných sociálních dávek a dávek v nezaměstnanosti. Její jednatel Šiškovo počínání před třemi lety nahlásil policii. (viz O co šlo v kauze Šiška).

Souboj titánů

Časopisu TÝDEN se podařilo zjistit, které firmy se do nového tendru přihlásily a kolik za systém požadují peněz. Kdyby se rozhodovalo jen podle nabízené částky, rozhodně by šanci na výhru neměly obě zmíněné společnosti. Firma OKsystem v probíhajících tendrech předložila nabídku s podstatně vyšší cenou než její konkurenti. Konkrétně ve výběrovém řízení na výplatu dávek v nezaměstnanosti nabídla 157,3 milionu, zatímco nejnižší nabídka společnosti itelligence je ve výši 91,3 milionu. Ve veřejné zakázce na vytvoření podpůrného IT systému pro všechny sociální dávky a související agendu pak požaduje OKsystem 98,9 milionu korun. Nejlevnější je společnost Atos IT Solutions and Services se 74,5 milionu korun.
V předložených nabídkách cenově nezazářila ani společnost Vítkovice IT Solutions. U jednoho z tendrů je na tom podobně jako OKsystem, v druhém požaduje ještě o 56 milionů více než on.

Půlmiliardový tendr

V deníku MF Dnes se přitom ještě před otevřením obálek spekulovalo, že tendry jsou společnosti Vítkovice IT Solutions šité takříkajíc na míru. Ministerstvo však domněnku popřelo.
Při hodnocení předložených nabídek má cena dominantní postavení, konkrétně za ni mohou firmy získat až 60 procent bodů. Zbývajících 40 procent se týká kvality softwarového řešení.
Ať už zakázku získá kterákoli z přihlášených společností, stát oproti původním předpokladům ušetří. Ministerstvo na základě zkušeností s minulými tendry předpokládalo, že firmy nabídnou ceny okolo 290 milionů korun za každou zakázku. Nyní i nejdražší nabídka činí v jednom případě necelých dvě stě milionů, v tom druhém pak něco přes 157 milionů.
Na nabídky v dalších tendrech týkajících se jednotného informačního systému a sociálních dávek ministerstvo práce a sociálních věcí ještě čeká. A bude se v nich hrát o daleko větší částky než u dvou výše popsaných zakázek. U jedné z nich ministerstvo předpokládá nabídky okolo 616 milionů korun.

Média