Magnát Světlík přiznal bankrot

19. August 2016, Média

Lidové noviny | 19.8.2016

Čekání na zázrak ostravskému miliardáři Janu Světlíkovi, vládci strojírenského impéria Vítkovice, nevyšlo. Musel proto s dlouho tušenou pravdou ven a přiznat, že klíčová dcera jeho holdingu – Vítkovice Power Engineering (VPE) – je v úpadkové situaci.
Začal proto hrát o to, aby mohl pád firmy, jež s více než tisícovkou zaměstnanců a třímiliardovým obratem tvoří asi pětinu tržeb holdingu, řídit. Světlíkovi soupeři v boji o vliv nad skupinou Vítkovice, která je druhým největším zaměstnavatelem v nezaměstnaností souženém Moravskoslezském kraji, se mu v tom ale pokusí zabránit.
„Situaci společnosti Vítkovice Power Engineering vyvolala svým návrhem na insolvenci skupina Wetag. Spustila lavinu, která významným způsobem ztížila pozici společnosti Vítkovice Power Engineering u dodavatelů i zákazníků a u bankovního sektoru. V průběhu insolvenčního řízení se projevila nedůvěra obchodních partnerů, při hodnocení své situace tedy společnost Vítkovice Power Engineering musela přihlédnout ke změně stavu – pokud jde o další předpokládaný vývoj. Na základě toho společnost učinila závěr, že je v úpadku,“ přiznal včera Světlík v roli předsedy představenstva VPE insolvenčnímu soudu.

Miliardář chce udržet opratě

Ten měl přitom dnes právě na základě návrhu společnosti Wetag rozhodovat, zda je VPE v bankrotové situaci. Vítkovičtí ho přitom od dubna, kdy jej brněnská skupina podala, označovali za šikanózní.
Z předložených dokumentů ovšem vyplynulo, že vítkovická firma má po splatnosti více než půldruhé miliardy korun dluhů. Bylo tak spíš jen otázkou času, kdy se k návrhu sama jako dlužník připojí. Kdyby tak představenstvo neučinilo a ukázalo se, že firma je skutečně v platební neschopnosti, čelilo by trestněprávním důsledkům.
Takto naopak navrhuje reorganizaci – tedy mírnější formu bankrotu, v níž se firma může ozdravit a fungovat dál. Ve svém podání argumentuje tím, že je to výhodnější pro věřitele i pro stabilitu ekonomiky v kraji, kde VPE patří k největším zaměstnavatelům. Při reorganizaci navíc původní management firmy nad ní neztrácí kontrolu a kočíruje si oddlužování a rozprodej majetku, byť za dohledu věřitelů a insolvenčního správce.
Zda to soud skutečně povolí, ukážou nejbližší dny. Dnešní jednání, na němž původně Světlíkovi lidé trvali, včera na jejich žádost zrušil. „Následovat bude jmenování insolvenčního správce, popřípadě prozatímního věřitelského výboru. Navíc se musí určit termín schůze věřitelů a přezkumného jednání,“ popsala nejbližší kroky mluvčí ostravského krajského soudu Lucie Olšarová s tím, že soudce rozhodne v řádu dnů.

Boj nekončí

Světlíkovi však tento postup chtějí zkomplikovat jeho soupeři. Primárně skupina Wetag, která návrh podávala, a pak také minoritní akcionář Vítkovic – skupina KKCG miliardáře Karla Komárka. Právě Komárek dlouhodobě usiluje o vliv nad strojírenským impériem a snaží se Světlíka odstavit. Wetag, který stojí i za insolvenčním návrhem na další firmu z asi 30členné vítkovické rodiny VTK – Gearworks –, pracuje očividně s KKCG v souladu, ač to obě strany popírají.
„Je více než podivné, že pouhý den před jednáním soudu pan Světlík prozřel a vedení firmy se připojilo k insolvenčnímu návrhu. Nabízí se otázka, zda to není promyšlené, protiprávní jednání. Krok Vítkovic totiž dokazuje, že Jan Světlík systematicky a účelově lhal akcionářům, bankám, obchodním partnerům i zaměstnancům,“ komentovala včerejší události mluvčí KKCG Dana Dvořáková.
A i Wetag chystá boj. Především nechce dát Světlíkovi 30 dní na předložení kompletního reorganizačního plánu, o což Vítkovice Power Engineering ve svém podání žádají. Soud má podle Wetagu rozhodnout o úpadku co nejdříve a jmenovat insolvenčního správce sám, a ne na návrh dlužníka.
Paradoxní je, že úpadek VPE by mohl usnadnit jednání s bankovním klubem, od něhož chce Světlík pro celé své impérium získat už přes rok zhruba 11miliardový úvěr. Připravovala se totiž varianta i bez VPE a jasnější situace po návrhu na reorganizaci by mohla banky přesvědčit, aby přece jen peníze půjčily.
Na druhou stranu řada firem ve skupině je na VPE závislá. Mimo jiné i Gearworks, u nichž se už o insolvenci Wetag snaží.

Klíčová společnost vítkovického holdingu Vítkovice Power Engineering k dnešnímu dni nahromadila více než 1,5 miliardy korun dluhů po splatnosti.

1,57 miliardy korun nesplácených dluhů 30 dní po splatnosti

z toho je 491 mil. Kč 90 dní po splatnosti

880mil. Kč u bank
686mil. Kč u obchodních partnerů

Zdroj: insolvenční rejstřík

Média