Krúpa je nový hráč ve vítkovické bitvě

16. November 2016, Média

Mladá fronta DNES | 16.11.2016

Do války o českou strojírenskou jedničku, skupinu Vítkovice Jana Světlíka, vstoupil nový hráč, finančník Pavol Krúpa, majitel skupiny Arca Capital. Krúpa odkoupil dluhy Světlíkovy krachující firmy Vítkovice Power Engineering (VPE) u banky UniCredit. Informaci včera Krúpa potvrdil v rozhovoru s MF DNES: „Ano, koupil jsem pohledávku UniCredit Bank, detaily nemohu sdělit, jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl.

Krúpa chce víc

UniCredit přihlásila do insolvence Vítkovic v souhrnu pohledávky za 56 milionů korun. Kolik za ně Krúpa zaplatil, není známo. UniCredit je už druhým bankovním domem, který Světlíka opouští – v létě z Vítkovic vycouvala Raffeisenbank. Krúpa měl zájem také o její pohledávky ve Vítkovicích, ale přišel pozdě a s příliš nízkou nabídkou.
Předběhl ho Světlíkův obchodní partner a spojenec Martin Ulčák, který bance nabídl o něco lepší podmínky. Zabránil tak, aby pohledávka skončila v rukou investičních nájezdníků, toužících vlámat se do VPE. Především podnikatele Karla Komárka, minoritního podílníka strojíren, který se Světlíkem léta vede vleklou válku o vliv ve skupině. Krúpova pohledávka po UniCredit Bank může Komárkovi v jeho snažení pomoci. Krúpa totiž nevylučuje, že ji Komárkově skupině KKCG prodá. „Koupil jsem to jako spekulant. Předpokládám, že pan Světlík bude mít zájem kvůli VPE pohledávky nějak řešit. Pokud ne, budu je nabízet komukoliv, kdo o ně bude mít zájem,“ řekl.

Krúpa má zájem i o další bankovní pohledávky VPE. „Dal jsem nabídku na odkup Komerční bance i bance HSBC, zatím ale nemám žádnou dohodu,“ prohlásil. Nepřátelští investoři mohou s pohledávkami za VPE získat vliv i nad zatím normálně fungující mateřskou skupinou Vítkovice, a. s. Bankovní dluhy dceřiné VPE jsou totiž zaručeny majetkem mateřského holdingu. Insolvence dcery se tak může přelít do celé skupiny. Vítkovická mluvčí Eva Kijonková to zatím nepovažuje za zásadní riziko. „Společnost Arca Capital koupila menší pohledávku, která je součástí insolvenčního řízení VPE. Z pohledu skupiny Vítkovice, a. s., se nic zásadně nemění, jen adresa věřitele VPE,“ tvrdí. Pro Světlíka teď bude rozhodující, jak se k němu postaví další věřitelské banky. Hlavně Komerční banka, jež do insolvence přihlásila téměř 607 milionů korun. HSBC uplatňuje nárok na asi 200 milionů, Česká spořitelna na 45 milionů korun.

„Naivní“ reorganizace

Světlík chce řešit úpadek VPE takzvanou reorganizací, během níž by udržel firmu v chodu a pod svou kontrolou. S prvními tezemi reorganizačního plánu už seznámil věřitele. Těm se ale návrhy nelíbí. Ukázalo se to na říjnové schůzi věřitelského výboru, z níž je zápis v insolvenčním rejstříku.

Reorganizační plán spočívá v omezení velkých inženýringových kontraktů a návrat k prosté výrobě kotlů a mostních konstrukcí pro hlavní dodavatele velkých zakázek. Tak Vítkovice dřív fungovaly, právě snaha stát se dodavatelem zakázek „na klíč“ dostaly firmu VPE do insolvence. Stačilo pár nepovedených ztrátových projektů. Dále vedení plánuje zeštíhlení VPE a „výrazné snížení počtu zaměstnanců“. Splacení dluhů pak stojí na předpokladu, že se povede dotáhnout do konce drhnoucí projekt elektrárny Adularya v Turecku, a Vítkovice tak nakonec za stavbu inkasují 1,34 miliardy korun. Kromě toho VPE jedná o vstupu zatím tajeného investora.

Osud Adularye je ale zatím nejistý a pokud se ho Vítkovicím nepovede zdárně dotáhnout do konce, dostanou věřitelé jen kolem 15 procent svých pohledávek. Banky i poradenská společnost Tarpan Partners, najatá insolvenčním správcem, jsou k plánu skeptické. Upozorňují, že VPE nemají prakticky žádné nové zakázky a není jasné, z čeho budou dál financovat provoz. Tarpan upozorňuje, že VPE není možné zachránit bez pomoci mateřského holdingu. Návrhy Světlíkových manažerů označil Tarpan rovnou za „naivní“. Podle Kijonkové ale nejsou zatím zveřejněné reorganizační teze definitivní. „Plán prochází vnitřními zásahy na úrovni týmu generálního ředitele mateřských Vítkovic, doporučení a názor insolvenčního správce VPE a jeho poradců bereme samozřejmě v potaz, stanoviska se vyjasňují,“ vysvětluje.

Na nátlak bank a věřitelů proběhly ve vítkovickém vedení také personální změny. Výkonného šéfa VPE Jiřího Skuhru nahradil od léta nový generální ředitel mateřské skupiny Vítkovice Libor Witassek. Akcionáři – tedy Světlík a jeho dva dlouholetí partneři Milan Juřík a Jaromír Šiler – zcela opustili výkonný management matky i dceřiných firem a přecházejí do dozorčích rad.

Média