Komárek našel nový bič na šéfa Vítkovic

29. June 2012, Média

Hospodářské noviny / 28.06.2012

Soudní spor

Komárkova KKCG žaluje Světlíka za to, že koupil ztrátové slévárny Menšinoví akcionáři tvrdí, že obchod připravil Vítkovice o 225 milionů.

Jan Světlík se na zítřejší valné hromadě své firmy zapotí. Bude muset obhájit před minoritními akcionáři obchod z roku 2008, při němž z Vítkovic odplynulo 225 milionů korun k britské firmě Regent Finance Limited.
Od Regentu tehdy Vítkovice koupily společnost Spojené slévárny. Pět let před prodejem ztrátová firma s 300 zaměstnanci Vítkovice nijak neobohatila. I pod jejich křídly prodělávala a do roku 2010 dotáhla celkovou ztrátu na 165 milionů korun (loňské výsledky nejsou známy). Podle poslední známé rozvahy má záporný kapitál. „Nebyl to dobrý obchod,“ přiznává sám Světlík.
Zajímavé jsou personální vazby kolem sléváren. Zjevně vedou ke Světlíkovu dlouholetému obchodnímu partnerovi Martinu Ulčákovi. Podrobně jsou popsány v žalobě, kterou kvůli obchodu na Světlíka a jeho manažery podala firma KKCG miliardáře Karla Komárka (ve Vítkovicích vlastní 10,6 procenta).
Jednatelka Spojených sléváren z roku 2008 Tereza Bártová se objevila v představenstvu hned několika Ulčákových firem, stejně jako Iveta Nováková, která jednala za prodávající společnost Regent Finance. Ulčákovu firmu Atlanta Safe navíc řadily přinejmenším v roce 2006 samy Spojené slévárny oficiálně ke svým „propojeným osobám“. Bártová je podle tvrzení KKCG dokonce Ulčákovou sestrou.
Světlík ovšem popírá, že by 225 milionů za ztrátovou firmu zaplatil kamarádovi. „Ulčákovi Spojené slévárny nepatřily,“ prohlásil. Ulčák na otázky HN včera nereagoval.
Podle posudku poradenské firmy KPMG, zpracovaného na objednávku KKCG pro chystanou žalobu, měly akcie sléváren v okamžiku prodeje nulovou hodnotu. To ale Světlík popírá. „Žaloba je šikanózní a čistě účelová,“ tvrdí.
Komárkovi lidé se ovšem chystají obchod řádně rozmáznout na valné hromadě. „Nákup bezcenné firmy od sestry Martina Ulčáka je důkazem, že Jan Světlík Vítkovice tuneluje na úkor ostatních akcionářů. Dle našich informací to zřejmě není ojedinělá transakce. Je naší povinností chránit zájmy minoritních akcionářů, kteří jsou poškozováni,“ prohlašuje Komárkův mluvčí Daniel Plovajko.
Žaloba KKCG na Světlíka kvůli slévárnám není první. Komárek a majoritní vlastník Vítkovic spolu vedou právní bitvu už sedm let. Od chvíle, kdy se Světlíkovi partneři David Beran a Petr Novotný pokusili prodat svou polovinu Vítkovic Komárkovi. Světlík nového společníka ve firmě nechtěl a začal uplatňovat předkupní právo, jež mu na podíl společníků dávala akcionářská smlouva.
Sedm let soudy řešily hlavní spor o původní 45procentní podíl Davida Berana ve firmě Vítkovice Holding, který po celou dobu leží v soudní úschově. Po nekonečné sérii arbitráží, žalob, protižalob, odvolání a zablokovaných valných hromad letos v březnu Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že akcie musí být vydány Světlíkovi. Beran s Komárkem nyní chystají proti verdiktu poslední možný opravný prostředek – dovolání k Nejvyššímu soudu. Světlík ovšem mezitím prosadil v holdingu navýšení kapitálu, a tak se původně 45procentní Beranův balík smrskl na pouhých 11 procent.

Kauza Vítkovice

Jak začala V roce 2003 koupili Jan Světlík s Davidem Beranem a Petrem Novotným strojírny Vítkovice. V roce 2005 Beran s Novotným nabídli svůj celkem 50procentní podíl Karlu Komárkovi.

Právní tahanice Světlík uplatnil předkupní právo na akcie společníků. Beran (patřilo mu 45 procent Vítkovic Holdingu) se bránil u arbitráže. Na jeho akcie uplatnil nárok i Komárek. Startuje série desítek sporů. V roce 2010 navýšily Vítkovice Holding ve Světlíkově režii kapitál ze 63 na 252 milionů korun. Letos soud pravomocně rozhodl, že Beranův podíl ve firmě Vítkovice Holding (po navýšení kapitálu naředěný na 11 %) patří Světlíkovi. Beran s KKCG chystají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Komu patří Vítkovice Světlík kontroluje 95 % Vítkovic Holdingu. KKCG v něm dnes vlastní 5 % a drží i 10,6 % v jeho klíčové dceřiné firmě Vítkovice.

Média