Jan Světlík a výstižná česká přísloví…

19. August 2016, Komentáře

Lže jako když tiskne… Toto staré známé české přísloví nyní bohužel nejlépe vystihuje oficiální prohlášení majoritního vlastníka skupiny Vítkovice Jana Světlíka. Měsíce všechny opíjel rohlíkem, že se jeho klíčová společnost Vítkovice Power Engineering nenachází v úpadku.

Společnost VPE  17. května letošního roku oficiálně Krajskému soudu v Ostravě v reakci na podaný insolvenční návrh sdělila: “VPE s podaným návrhem zásadně nesouhlasí a trvá na tom, aby tento byl insolvenčním soudem odmítnut či případně zamítnut pro jeho zjevnou bezdůvodnost a šikanózní charakter.” Toto jednoznačné a ostré stanovisko zaslalo představenstvo VPE insolvenčnímu soudu v době, kdy muselo znát nadále neudržitelnou ekonomickou situaci dlužníka.

Jak se nyní ukazuje, VPE dluží svým věřitelům astronomickou částku přesahující 2,3 miliardy korun ! Řada závazků je po splatnosti i několik let. Stejně tak dlouhodobé problémy s klíčovými obchodními zakázkami, jako je výstavba elektrárny Yunus Erme nebo modernizace hnědouhelných elektráren skupiny ČEZ, byly známé.

Lež má krátké nohy… je další přísloví, které se hodí v tomto komentáři k aktuálnímu dění použít. Není sebemenších pochyb, že Jan Světlík a další členové představenstva o úpadkové situaci VPE velmi dobře věděli. I přesto tři měsíce vědomě a účelově lhali. Lhali všem. Lhali veřejnosti, bankám, obchodním partnerům i zaměstnancům. Pravda se ukázala. Poslední den před jednáním soudu, který by nezpochybně o úpadku VPE rozhodl, dlužník zásadně změnil svůj názor a sám se k insolvenčnímu návrhu brněnské společnosti Wetag Invest připojil.

Co je skutečný důvod pro otočku o 180 %? Alibismus členů představenstva a strach z trestněprávní odpovědnosti. Představenstvo mělo už dávno ze zákona povinnost podat insolvenční návrh za situace, kdy se firma nacházela v úpadku. Neučinilo tak. A v okamžiku, kdy by soud rozhodl a vyhověl insolvenčnímu návrh věřitele, bylo by už pozdě. Jan Světlík a další členové představenstva se na poslední chvíli pokusili zachránit si vlastní hlavu. O účelovosti a protiprávnosti takového kroku 24 hodin před jednáním soudu nemůže být sebemenších pochyb.

Redakci webu tak na závěr tohoto komentáře napadá poslední, třetí rčení… Boží mlýny melou pomalu, ale jistě…

 

 

Komentáře