Insolvence „Modřan“ se rozjíždí

29. January 2016, Média

Hospodářské noviny | 28.1.2016

PRAŽSKÝ VÝROBCE POTRUBÍ MODŘANY POWER DOPLATIL NA KRIZI V ENERGETICE A JE V INSOLVENCI. NYNÍ JEJ MŮŽE OVLÁDNOUT JAN SVĚTLÍK.

Už tento pátek začne u Městského soudu v Praze insolvenční kolotoč spojený s úpadkem firmy Modřany Power, ve kterém se hraje o miliardy korun. Tento dříve přední výrobce potrubních systémů pro energetiku je v insolvenci již od loňského podzimu. Nyní jsou na stole pohledávky za 1,8 miliardy korun a reorganizační plán, ve kterém mohou firmu ovládnout Vítkovice miliardáře Jana Světlíka.
Modřany Power, které sídlí v Praze a patří slovenským podnikatelům Juraji Kamarásovi a Ladislavu Krajňákovi, se s problémy potýkají již několik let. Firma, která v posledních letech žila hlavně ze zakázek od polostátního ČEZ, jenž od roku 2008 investoval zhruba 100 miliard korun do obnovy svých elektráren, narazila na krizi v evropské energetice.

Insolvenční správce vyběhl s ČEZ

Nové zdroje se téměř nestaví, a pokud významně nevzrostou ceny elektřiny, která je dnes více než třikrát levnější než před sedmi lety, tak se ani stavět nebudou. Modřany doplatily i na rozhodnutí ČEZ z dubna 2014 zrušit tendr na dostavbu jaderných bloků v Temelíně za 300 miliard, kterého se měly zúčastnit. Problémy přišly záhy. Do insolvence se firmu pokusila kvůli dluhu 150 milionů poslat jako první Komerční banka již koncem léta 2014. To ještě nevyšlo. Uspěla až firma Teka Stavby, s návrhem z loňského března.
A i když v té době Modřany ještě tvrdily, že vše zvládnou, během následujícího půlroku se ukázalo, kolik vlastně dluží. Celková suma přihlášených pohledávek překročila 7,3 miliardy korun. Z toho je ale 5,5 miliardy podmíněných, tedy závazků, které mohou za určitých okolností teprve vzniknout. Může se jednat například o potenciální škody.
„Jde o možné nároky odpovědnosti za veškeré potenciální vady na našich elektrárnách,“ říká například Ladislav Kříž za ČEZ, který má podmíněné závazky za 4,7 miliardy korun. „Jde o součet aktuálních cen všech smluv, které má naše společnost Škoda Praha Invest uzavřené s Modřany Power,“ dodává. Druhým největším hráčem s podmíněnými pohledávkami jsou Vítkovice Power Engineering Jana Světlíka s 356 miliony korun nebo firmy ze skupiny ZVVZ s více než 273 miliony.
Nepodmíněných pohledávek pak bylo do začátku ledna přihlášeno již zmiňovaných 1,8 miliardy korun. Z toho největší přihlásily opět ČEZ a Vítkovice Power Engineering. ČEZ celkem za 348 milionů a Vítkovice za 476 milionů korun. Přes 172 milionů korun má firma dlužit i plzeňskému výrobci turbín Doosan Škoda Power, slovenské Privatbance ze skupiny Penta pak 177 milionů. Celkem se o své peníze hlásí zhruba 150 firem.
Insolvenční správce Adam Sigmund, partner kanceláře AS Zizlavsky, ale s nároky velkých věřitelů pořádně zamíchal. Popřel například všechny pohledávky ČEZ, resp. jeho dcery Škoda Praha Invest, vzniklé většinou ze smluvních pokut při stavbě elektráren, s tím, že se mají vyřešit primárně v incidenčních sporech. Podobně popřel pohledávky plzeňské Škodovky. Privatbance sice pohledávku uznal, odmítl ale uznat, že je zajištěná majetkem Modřan.
Jediným z velkých věřitelů, kterým Sigmund pohledávky nepopřel, jsou tak Vítkovice Jana Světlíka. I zde se podle mluvčí firmy Evy Kijonkové jedná opět o pohledávky (většinou neuhrazení ceny za dílo) vzniklé při stavbě elektráren ČEZ, na kterých firmy spolupracovaly.

Kdo Modřany Power ovládne?

O tom, které pohledávky uznat a které ne, bude rozhodovat až soud. Má to výrazný vliv hlavně na hlasovací práva a řešení úpadku firmy. Tedy i to, jestli bude platit navržený reorganizační plán. Ten jednak počítá s oddlužením firmy, zároveň ale nabízí kapitalizaci pohledávky do podílu v Modřanech. Když byl na podzim loňského roku přijat (nyní ho čekají pravděpodobně podstatné změny), jedinou firmou, která na výměnu dluhu za akcie přistoupila, byly právě Světlíkovy Vítkovice Power Engineering.
A ty by se svojí pohledávkou 476 milionů Modřany ovládly. „Strategicky chceme rozvíjet kompetence skupiny v energetice, proto se nám jeví začlenění Modřany Power do struktury Vítkovice Machinery Group jako vhodné,“ říká Kijonková.
Podle několika zdrojů z oboru usiluje o Modřany Power i podnikatel Martin Ulčák. Například majitel několika strojírenských firem říká: „Nevím, jestli už Modřany Power ovládá. Rozhodně se tak ale tváří.“ Sám Ulčák, který dlouhé roky spolupracuje i se Světlíkem, svoji roli nechtěl komentovat.

Média