Finanční domy útočí na Světlíkův holding

7. September 2016, Média

ceskapozice.cz | 7.9.2016

Klíčová část holdingu Vítkovice miliardáře Jana Světlíka je v úpadku, zbytek skupiny si nestojí moc dobře, situace se dramatizuje. Pokud bankovní klub, složený kromě Komerční banky ještě z České spořitelny, HSBC a Commerzbank, zlomí nad Vítkovicemi hůl, mohou se dostat do mnohem větších problémů.

Jako by nad Moravskoslezským krajem už tak nevisela dostatečně velká hrozba v podobě krachujících Ostravsko-karvinských dolů, v průběhu letních měsíců začaly s velkou intenzitou vyplouvat na povrch potíže dalšího velkého regionálního zaměstnavatele – holdingu Vítkovice. Nad jeho důležitým pilířem, společností Vítkovice Power Engineering, dokonce soud předminulý týden vyhlásil úpadek. A je otázkou, zda se nákaza nerozšíří i na zbytek skupiny.

Situace kolem strojírenského impéria miliardáře Jana Světlíka se totiž dramatizuje. Dosud se opíral o miliardové úvěry od finančních domů, z nichž nejpodstatnější je Komerční banka. Ta přitom Krajský soud v Ostravě v pátek 26. srpna upozornila, že podle ní sledují Vítkovice nepoctivý záměr a nad jednou z jeho dceřiných firem – Vítkovice Envi – požaduje vyhlásit předběžné opatření.

Potíže se dosud odvíjely hlavně od situace dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta má z celé skupiny druhé největší tržby (za loňský rok 3,5 miliardy korun) a zaměstnává takřka 1400 lidí. Pro Světlíkovu skupinu měla být vlajkovou lodí, s níž chtěl po celém světě nabízet výstavbu tepelných elektráren na klíč.

Jenže klíčový projekt – elektrárna Yunus Emre v Turecku – dopadl tragicky. I když se ji povedlo dokončit, výstavba se opozdila a prodražila. Sporný projekt turecké elektrárny je pak příčinou potíží další společnosti v insolvenci, Vítkovice Gearworks, a částečně i nedávno založené Vítkovice Envi.

Důležitou částí skupiny zůstává takzvaná rychlokovárna, Světlíkův oblíbený projekt v hodnotě přes dvě miliardy korun. Její situace není zrovna růžová, společnost Vítkovice Hammering se ještě do zisku nedostala. A protože dosud dodávala hlavně pro ropný průmysl, musí se vyrovnávat i s poklesem ceny ropy a útlumem v tomto odvětví. Její klíčové trhy v Německu, Nizozemsku a Švýcarsku navíc ztrácejí na významu. Navíc je obchodně do velké míry propojena s další důležitou společností, bývalou Lahvárnou, jež dnes funguje pod názvem Vítkovice Cylinders. Ta stabilně vykazuje solidní byznys. Loni dosáhla tržeb 2,5 miliardy korun. Mohou i tak současné potíže zlomit vaz celému ostravskému holdingu? Nereálné to není. I když má Světlík v zádech mocného podnikatele Ulčáka, klíčový bude přístup velkých bank. Ty kromě bankovních půjček a záruk Vítkovicím poskytly také takzvaný cash-pooling, zjednodušeně mnohamiliardový kontokorent, z nějž mohly Vítkovice posílat peníze svým dcerám.

Pokud Komerční banka a další finanční domy ztratí se Světlíkem definitivně trpělivost, může to ohrozit jeho plán na záchranu předlužených firem. Reorganizaci musí schválit věřitelé i soud.

Média