Dobrodružství Jana Světlíka

28. April 2015, Média

Respekt / 28.04.2014

Vítkovický ocelářský magnát zápasí o budoucnost své firmy

Na první pohled tento muž rozhodně nenaplňuje představu současného českého miliardáře. Není ani nedostižitelný, ani vysportovaný, nenosí dokonale padnoucí obleky a jeho pleť nenese stopy mnohatýdenního pobytu na slunci peroucím do paluby středomořské jachty. Vypadá spíš jako chlapík z obrázků Josefa Lady – pár kil navíc, blonďaté vlasy a přátelské ďolíčky ve tvářích. A především: neobestírá ho aura hrabivce, jemuž záleží jen na růstu nul na nejrůznějších kontech. „Nikdo tady toho pro lidi neudělal víc než on,“ lze slyšet od řady jeho zaměstnanců.
Řeč je o ostravském průmyslníkovi, majiteli strojírenského kolosu Vítkovice Holding a duchovním otci místního úspěšného kulturně-technického centra Janu Světlíkovi. Není však hned nutné propadat dojmu, že Světlík je pohádkový strýček. Stejně jako zrcadlo, i on má své dvě strany. A za tou, co se neleskne, se odvíjí dobrodružný život plný soudních sporů o miliardy, v němž vedle nejrůznějších politickoobchodních her nechybí ani policejní prověřování pokusu o jeho vraždu. Za zrcadlem tedy při pohledu na ladovského strýce panuje šero a napětí. To nyní zesílily další soudní spory ohrožující jeho majetek i podnikání.

Komu to patří?

Ačkoli tlaky svírající štědrého mecenáše umění a manažera odměněného prezidentskou Medailí Za zásluhy o rozvoj tuzemského hospodářství trvají už delší dobu, v posledních měsících se situace začíná vyostřovat. Hybatelem potíží jsou dva muži, kteří kdysi Světlíkovi pomohli ovládnout vítkovický holding: David Beran, dnes majitel mezinárodní firmy na půjčky a vymáhání pohledávek Profireal Group, která mu zajišťuje místo mezi nejbohatšími Čechy, a minoritní akcionář Vítkovic, miliardář Karel Komárek.
David Beran na Světlíka tento měsíc podal návrh na exekuci. Jde o starý a mimořádně zamotaný spor o akcie vítkovické firmy, které kdysi Beran nakoupil pro Světlíka, a dnes po mnoha vzájemných kotrmelcích vymáhá na svém bývalém partnerovi přes 120 milionů korun. Nejvyšší soud sice loni rozhodl, že akcie (na něž si Beran dělá nárok) patří Světlíkovi a že za ně Beranovi musí zaplatit 73 milionů korun, ale obě strany konfliktu si rozhodnutí vykládají po svém. Světlík tvrdí, že za akcie zaplatí, až budou uvolněny ze soudní úschovy, což se dosud kvůli jinému sporu nestalo. Beran však říká, že to na zaplacení nemá vliv, napočítal si úroky a vymáhá tak více než stomilionovou sumu exekucí.
Nedávno, zatím nepravomocně, Světlík navíc prohrál soud s minoritním akcionářem Vítkovic, skupinou KKCG zmíněného miliardáře Karla Komárka, o čtvrt miliardy korun. Tyto peníze má nyní Světlík vrátit do vítkovického holdingu, protože mu prý způsobil škodu pochybným nákupem bezcenné společnosti Spojené slévárny, za níž údajně stojí Světlíkův známý, podnikatel a lobbista Martin Ulčák. Důvodem transakce mohl být pokus odměnit Ulčáka za velmi nestandardní služby. Právě tento muž Světlíkovi pomáhá se sháněním zakázek. A nejen to: v minulých letech měl dobré kontakty v prostředí okolo Václava Klause i Miloše Zemana a loni ho zachytily policejní odposlechy z kanceláře pražského kmotra Romana Janouška, v nichž Ulčák a Janoušek plánují pokusy o ovlivnění výběru lidí do klíčových pozic v justici a policii. Podle odposlechů se Ulčák v minulosti rovněž pokoušel o ovlivňování policejních případů, v nichž figurovali Světlíkovi obchodní partneři.
Další rána může přijít do dvou měsíců. Na celou polovinu Světlíkových akcií ve vítkovickém holdingu si totiž dělá nárok záhadná kyperská firma King Dawn, v níž zřejmě skrytě tahají za nitky nejen zmíněná KKCG, ale také Světlíkův bývalý obchodní partner a známá podnikatelská postava severní Moravy Daneš Zátorský. Firma, dříve spojená se jménem bývalého policisty, poté finančníka a podnikatele v letecké dopravě, označovaného za vlády ODS za regionálního „kmotra“, prý má dokumenty, podle nichž jí v minulosti akcie patřily, a Světlík by měl nejpozději do poloviny roku dokázat, že to tak není, jinak hrozí další kolo soudů a možná i exekucí.

Noční můra

Jan Světlík má za sebou čítankový příběh cílevědomého a pracovitého muže, který se z výroby dostal až do křesla majitele. Ve vítkovických strojírnách kdysi pracoval jako lisař, pak technolog a nakonec jako ředitel jedné části s názvem Lahvárna. Když se v devadesátých letech rozjela privatizace, Lahvárnu vyrábějící ocelové nádoby koupil. Zaplatil za ni tehdy půl miliardy korun, což, jak sám vypráví, bylo dvakrát víc než reálná hodnota. Čtvrt miliardu navíc prý bral jako „cenu za svobodu podnikat“, což se mu také dobře dařilo. Lahvárna se rozjela a dokoupil si další část, strojírnu Vítkovice, a. s., což je dosud základ celého holdingu.
Jenže svoboda podnikat nebyla zadarmo a Světlík tehdy na sehnání velkého balíku peněz potřeboval spojence. A ti jsou dnes – jak už bylo naznačeno výše – jeho největším problémem. David Beran se postupem let stal – a je dodnes – Světlíkovou noční můrou. Ostatně stejně jako on pro Berana, který Světlíka charakterizuje jako „jednoho z nejhorších lidí, jaké za svůj život potkal“. „Panu Světlíkovi jsem financování koupě Vítkovic nepomáhal zajistit. Je to tak, že jsem ho zajistil sám. Bez těchto prostředků by velice pravděpodobně Světlík nebyl tam, kde je, ani tím, za koho je dnes považován,“ říká Beran. Podle něj dokáže být Světlík vstřícný a velkorysý, ale jen když něco potřebuje. Za „své“ peníze pro Vítkovice Beran původně získal 45 procent kolosu a Světlíkovi připadlo 50 procent. Jenže v roce 2005 se stala osudová věc, která předznamenala velkou část budoucích těžkostí. Beran se tehdy spojil s Komárkem a dohodl se s ním, že mu svůj podíl prodá. Světlík však vytáhl smlouvu, že má na akcie předkupní právo, obchod s Komárkem se zhatil a všichni tři muži se pustili do dlouhé tahanice, jejíž další kola právě sledujeme.
Soudy daly zatím ve sporu s Beranem za pravdu Světlíkovi, nárok Komárka ale ještě nebyl pravomocně rozhodnutý, a tak celý boj ani po téměř deseti letech neskončil. Beran tedy nyní zatlačil na Světlíka exekucí, aby mu dal za akcie náhradu, a Komárkova KKCG, která mezitím získala ve Vítkovicích zbývající pětiprocentní podíl, hledá dál nejrůznější cesty, jak se k nějakým dalším akciím firmy dostat.
Konflikt o akcie Vítkovic navíc loni dostal nový rozměr. Světlík se tehdy rozešel ve zlém se svým dalším obchodním partnerem, již zmíněným podnikatelem Danešem Zátorským. V minulých letech spolu oba muži například vybudovali v Ostravě za více než miliardu, půjčenou ze státní České exportní banky a zčásti z České spořitelny, továrnu na opravu letadel Job Air Technic. Firma však nezískala žádné zakázky a nedávno zkrachovala. Zátorský se pak dostal do finančních potíží a se Světlíkem se obchodně rozešli. Jenže z dob jejich přátelství se vynořil problém. Jak nyní vyplynulo na povrch, jedna z firem spojená se Zátorským zřejmě dříve pomáhala Světlíkovi s „úschovou akcií“ před spory s Beranem a Komárkem, a to pro případ, že by nedopadly v jeho prospěch. A to se Světlíkovi nyní vymstilo. Jde o tajemnou firmu King Dawn, zmíněnou na začátku, která teď tvrdí, že má na Světlíkovy akcie nárok. Podle neoficiálních informací se od Zátorského tato firma dostala do vlivu KKCG a ta se zřejmě snaží staré dokumenty o správě akcií využít ve svůj prospěch. Zátorský i Komárek popírají, že by s firmou a jejími spory o akcie měli cokoli společného. Světlík si však nebere servítky. „Zátorský mi nabídl před lety určitou službu společnosti King Dawn, kterou ovládal prostřednictvím svých právníků a kolegů. To, že dnes tvrdí, že s ní nemá nic společného, je opravdu pozoruhodné. A hlavně to není pravda,“ tvrdí Světlík. Jinými slovy, Světlík připouští, že nějaké transakce s akciemi přes King Dawn proběhly, ale že teď jde jen o další Komárkův pokus skrytě firmu využít ke zpochybnění jeho vlastnictví podniku. Světlík říká, že nároky King Dawnu vyvrátí, a současně připravuje trestní oznámení, protože podle něj jde o podvod lidí, kteří se proti němu „spolčili do zločinecké struktury“.
Není to poprvé, co se Jan Světlík kvůli svým bývalým obchodním partnerům obrací na policii. Poprvé to udělal už před třemi lety s tím, že zachytil falešný notářský zápis, že se za čtyři miliardy korun vzdává podílu ve Vítkovicích i předkupních práv. „Vše bylo doloženo mým falešným podpisem a občanským průkazem. Policie vyhodnotila tento případ jako pokus o vraždu a byla mi přidělena ochranka. Tehdy jsem pochopil, že se právní bitva posouvá do kriminální zóny,“ vypráví Světlík. Obavy o jeho život vyplývaly z toho, že kdyby zmizel, smlouvy by nikdo nenapadl a byly by platné. Falešný obchod se měl odehrát mezi ním a Beranem a angažovat se údajně měl i Komárek. Oba však odmítli, že by s tím měli něco společného a že by je vůbec kvůli takovému případu policie kontaktovala. „Pan Světlík je buď šílený, nebo chce jen odpoutat pozornost od jiných problémů,“ říká Komárkův mluvčí Dan Plovajko. Vyšetřování každopádně skončilo po dvou letech odložením. O tom, která ze stran partii rozehrála, nebo zda to byl někdo třetí, však mnoho nevíme.

Hubené časy

Kromě problémů s akciemi Světlík neprožívá zrovna nejlepší období ani v samotné firmě. Vítkovice sice hlásí každý rok celkový zisk v řádu stovek milionů a za loňský rok i rekordní tržby 27 miliard korun, čísla některých stěžejních výrobních částí holdingu za deset měsíců loňského roku však ukazují i ztráty. Například Vítkovice Power Engineering prodělávaly téměř 140 milionů a Vítkovice Heavy Machinery měly minus 150 milionů. Naopak k úspěšným ve skupině patří třeba softwarová dcera Vítkovice IT Solutions. Ta měla do konce října stomilionový zisk. Otázka ale je, jak se jí bude dařit letos, od ledna totiž už nedodává své služby ministerstvu práce a sociálních věcí. Šlo přitom o důležitou zakázku na IT služby, kterou dříve získala v konsorciu s dalšími třemi firmami. Obchod však provázel skandál, protože tehdejší náměstek ministra práce Vladimír Šiška i manažeři firem porušili podle policie zákon, když si údajně dohodli rozdělení trhu se službami na výplaty sociálních dávek. Kvůli kauze tehdy rezignoval ministr práce za TOP 09 Jaromír Drábek. Zajímavým detailem celé kauzy je, že Šiška byl ještě krátce před nástupem na ministerstvo zaměstnancem právě vítkovického holdingu a podle výše zmíněných odposlechů se Světlík pokoušel shánět mu přes lobbistu Ulčáka pomoc. Faktem je, že státní zástupce obvinění manažerů všech dodavatelských firem nakonec zrušil, Šiška je nicméně stíhán dál.
Světlík k celkovým výsledkům firmy říká, že loňský rok sice nebyl nikterak excelentní, celkově však stamilionový zisk opět vykáže. Důvodem nižšího zisku podle něj byly blíže neurčené účetní operace, které se však promítnou pozitivně do hospodaření firmy letos a příští rok. „Zvěsti, jak se nám nedaří a jak zkrachujeme, slyším po Praze už deset let,“ reaguje na zprávy o napjaté situaci firmy Světlík.
V této souvislosti je třeba připomenout, že firma se musela vyrovnávat s propadem celého průmyslu i energetiky. V minulosti také investovala celkově sedm miliard
korun a v současné době ji tak ještě tíží zhruba čtyři miliardy korun úvěrů. Obory, jako je ocelářství, strojírenství a energetika, v nichž Vítkovice působí, silně zasáhla krize v letech 2008 a 2009, a teprve v současné době se aspoň ve strojírenství začíná poptávka a tím i výroba mírně oživovat. Krize trvá dál v energetice, posledním důkazem je zastavení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Od projektu si přitom Vítkovice slibovaly obří zakázky. K ledu byl dán i další kolosální plán, který prosazoval prezident Miloš Zeman, a to kanál Dunaj–Odra–Labe. Nová vláda však přípravu této akce za stovky miliard korun, jež by opět hodně pomohla Vítkovicím, odmítla.
Zatímco Světlík čeká lepší časy, minoritní akcionář KKCG má o budoucnost podniku obavy. „Pro nás je Světlík nabob, který svými komplexy může skupinu Vítkovice brzy přivést k bankrotu,“ vzkazuje po svém mluvčím Komárek. Naráží tak na Světlíkovu ješitnost, často zmiňovanou mezi bývalými manažery firmy, a na hodně tvrdé vystupování, když se objeví problém.

Média