Dělení Vítkovic? Ulčáka musí podržet banky

24. July 2016, Média

Mladá fronta DNES | 23.7.2016

Dvě dceřiné společnosti zadluženého strojírenského holdingu Vítkovice míří k Martinovi Ulčákovi, vlivnému podnikateli v energetice a dlouholetému spojenci majitele Vítkovic Jana Světlíka. Prozrazuje to text k pozvánce na valnou hromadu strojírenské skupiny, která se koná 20. srpna (VH je 19. srpna, pozn. redakce). Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.
Právě Ulčákův E-Invest se stal jedním z největších věřitelů firmy, když získal od Raiffeisenbank pohledávku na 800 milionů korun. Stanul tak po boku velkých bank, s nimiž se Světlík už několik měsíců snaží doladit parametry nového bankovního klubu. Úvěr od skupiny finančních ústavů by měl totiž strojírenského obra vytáhnout z potíží. Od prodeje poměrně významných dceřiných společností Hutní montáže a Vítkovice Gearworks, které mají dohromady tržby bezmála dvě miliardy a čistý zisk v desítkách milionů korun, si Světlík slibuje značnou úlevu při budoucí restrukturalizaci zadlužené skupiny. Ovšem okolnosti prodeje jsou zatím nejasné. Z podkladů k valné hromadě, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že má jít o převod firem proti Ulčákově pohledávce. Tento scénář by se totiž na první pohled nemusel líbit bankám, jejichž věřitelskou pozici by „vyplacení“ Ulčáka ze společného klubu neřešilo. Banky jsou ale zatím ve výrocích opatrné.
„V tuto chvíli mohu uvést pouze tolik, že jednání o klubovém financování dále probíhají,“ říká Milan Vodička, mediální zástupce Komerční banky, která je podle dostupných informací největším věřitelem Vítkovic. Vyjadřovat se nechtěli ani zástupci dalšího věřitele, České spořitelny.

Sám Martin Ulčák včera nebral telefony a nereagoval na textové zprávy. Podle hlasů z jeho okolí je však postup výsledkem dohody s bankami. Týmy z příslušných bank se údajně již angažují při přípravě plánu budoucí restrukturalizace firmy. Připomeňme, že holding dusí zejména energetická část Vítkovice Power Engineering a její problematické projekty elektráren doma i v zahraničí. „Myslím, že je to trochu jízda na hraně. Nejde asi úplně o partyzánskou operaci, o níž by banky nic nevěděly, ale zároveň pan Ulčák zkouší, co banky vydrží,“ říká nejmenovaný zdroj z okolí bank.

Jednání s bankami dále probíhají, byť jsou křehká.
Také mluvčí Vítkovic Eva Kijonková přiznává, že obchod musí nejdříve posvětit financující banky. Až potom se jím bude moci zabývat valná hromada firmy. Hlasování akcionářů naproti tomu bude formalita, neboť Světlík kontroluje potřebnou většinu akcií.
„Jak a jestli bude celá transakce probíhat, teď nemůžu říct. Detaily stále projednáváme s bankami z připravovaného klubového financování celé skupiny a s E-Investem jako nebankovním držitelem původně bankovní pohledávky,“ řekla za Vítkovice mluvčí Eva Kijonková.

Zatímco banky mlčí, jasno o počínání vedení strojíren má minoritní a vůči Světlíkovi tradičně nepřátelský akcionář, skupina KKCG Karla Komárka. Ta vyloženě hovoří o tunelování zadluženého holdingu a jejího majetku aliancí Světlík–Ulčák.
Podle mluvčí KKCG Dany Dvořákové její firma požádala Světlíka, aby byla s případnou nabídkou na odkup firem přednostně oslovena coby menšinový vlastník skupiny. KKCG drží v akciové společnosti Vítkovice 10,61 procenta a pět procent ve společnosti Vítkovice Holding. Mezi Komárkem a Světlíkem nicméně řadu let probíhají majetkové soudní spory. Cenu dvou převáděných společností stanoví znalecký posudek. Ten má být akcionářům k dispozici nejpozději v den valné hromady. 20. srpna (19. srpna pozn. redakce). Ani to se zástupcům KKCG nelíbí, neboť na jeho prostudování nemusí mít dost času.

Média