Boj Wetagu a milardáře Světlíka o Vítkovice pokračuje u Ústavního soudu

31. October 2016, Média

lidovky.cz | 27.10.2016

Brněnská společnost Wetag Invest, která rozpoutala insolvenční tažení proti strojírenskému impériu miliardáře Jana Světlíka, nedává předlužené části holdingu příliš času na oddych. Wetag teď totiž podal ústavní stížnost proti usnesení Krajského soudu v Ostravě z konce srpna letošního roku.

Insolvenční soud v druhé polovině léta rozhodl o úpadku dceřiné společnosti holdingu společnosti Vítkovice Envi. Soud pak k nelibosti Wetagu, který se obává podjatosti, schválil na post insolvenční správkyně Evu Hepperovou, která v minulosti několikrát spolupracovala s advokátkou Vítkovic Kateřinou Martínkovou.

Zároveň povolil reorganizaci společnosti, která dnes zaměstnává 100 lidí a jejíž dluhy činí asi 155 milionů korun. Právě zrušení dvou posledních bodů usnesení plus ještě jednoho se Wetag domáhá prostřednictvím podané ústavní stížnosti.

Podle Wetagu nebyl plán reorganizace společnosti Vítkovice Envi schválen zajištěnými věřiteli dlužníka. Největším z nich je přitom tuzemská Komerční banka, která má vůči společnosti zajištěnou pohledávku ve výši 16,6 milionu korun. Banka se ale podle stížnosti na schvalování reorganizačního plánu rovněž nepodílela. Odmítá se však k případu vyjadřovat. „Případy našich klientů nekomentujeme,“ uvedl mluvčí banky Michal Teubner.

Už před časem přitom vyvolal postup Vítkovic otazníky i u samotného Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Přestože žalobci nenašli nic protiprávního, vyvstaly otázky, jestli se firma nesnaží postupem obejít věřitele nezákonnou cestou. „Krajské státní zastupitelství doslova píše, že ‚sdílí do jisté míry obavy…‘ (Wetagu). Nic více, nic méně,“ konstatovala ale mluvčí skupiny Vítkovice Eva Kijonková. „Pokládám za nutné zdůraznit fakta, kdy krajské státní zastupitelství jasně sděluje, že jsme se nedopustili návrhem insolvenční správkyně ničeho nepřípustného, a správkyni nepovažuje za podjatou. Zastupitelství také konstatuje, že k tvrzení Wetag Invest o „nepoctivém záměru“ Vítkovice Envi v tuto chvíli nepřijímá žádný konečný závěr, ale dává podnět k přezkoumání smlouvy o zajištění pohledávek, které má soud nechat přezkoumat správkyni,“ dodala.

Jak LN již upozornily, dění kolem Vítkovice Envi vzbuzuje řadu otázek. Například vznikla teprve na konci loňského roku, kdy na ni byla převedena fungující část Vítkovice Power Engineering (VPE), která je dnes v největších problémech. Žalobci rovněž upozornili na podivnou smlouvu, kdy se největším zajištěným věřitelem firmy stala další firma z holdingu – Vítkovice, a. s. K zajištění její pohledávky přitom došlo méně než měsíc před podáním insolvenčního návrhu.

Problémů k řešení má přitom Světlíkovo impérium více než dost. Například tento týden se k insolvenčnímu řízení u další společnosti ze skupiny, konkrétně VPE, připojila i státní pojišťovna EGAP. Ta se přihlásila o 18,6 mi liardy korun. Pohledávka přitom souvisí s pojištěním úvěru na dodávku uhelné elektrárny ze strany VPE pro tureckou Adularyu. Část otázek, co bude dál, by mohla vyřešit dnešní valná hromada Vítkovice, a. s. Pod tu spadají všechny tři firmy v insolvenci, tedy Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks. Byla svolána na žádost menšinového akcionáře, tedy skupiny KKCG Karla Komárka.

Média