Vítkovickým VPE se záchrana firmy zatím příliš nedaří

6. April 2017, Média

Mladá fronta DNES | 6.4.2017

Nepříliš nadějnou četbou je pro věřitele, akcionáře a zaměstnance ostravské společnosti Vítkovice Power Engineering zpráva insolvenčního správce, zveřejněná v úterý v insolvenčním rejstříku. Stále méně zakázek, ztrátová výroba, zaměstnanci čekající na práci doma s 60 až 80 procenty platu. Tak vypadá současnost ve společnosti procházející v rámci insolvenčního řízení reorganizací.

„Podnik dlužníka je provozně ztrátový,“ píše ve své zprávě insolvenční správce David Vandrovec. „V lednu a únoru došlo k dalšímu prohloubení provozní ztrátovosti, a to na úroveň asi 30 milionů korun měsíčně.“ V souvislosti s nedostatkem zakázek začala firma postupně posílat část lidí domů, kde čekali na práci s 60 až 80 procenty platu.

Firma už dříve připustila, že propustí zhruba třetinu zaměstnanců. „Během necelých dvou let odejde z VPE až 350 lidí. Chceme se maximálně pokusit zachovat přímé dělníky, ale ostatní odchody jsou nezvratné a v krátké době nastanou,“ řekl generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. Je ale otázkou, zda věřitelé budou mít tak dlouhou trpělivost.

Podle insolvenčního správce totiž není obchodní plán pro letošní rok příliš přesvědčivý. „Vzhledem k zjištěním požádal insolvenční správce dlužníka, aby do 12. dubna předložil aktualizovaný obchodní plán na rok 2017, případně dále, který bude připravený na reálných předpokladech, především na základě reálných a profinancovatelných zakázek,“ stojí ve zprávě insolvenčního správce. Z vyhodnocení ekonomické situace podniku, kterou si správce nechal zpracovat, totiž vyplývá, že se firmě nemusí podařit získat slibované množství zakázek. „Kvůli insolvenci se zakázky domlouvají hůře, vše trvá delší dobu,“ věří Kijonková v naplnění reorganizačního plánu.

Média