Vítkovicím se krátí dech

13. June 2017, Média

Lidové noviny | 12.6.2017

Podle účetní závěrky prodělala loni strojírenská skupina miliardáře Jana Světlíka miliardy korun

Strojírenský holding Vítkovice miliardáře Jana Světlíka nebude na loňský rok vzpomínat zrovna v nejlepším. Že za uplynulé účetní období vykáže průmyslový kolos špatná čísla, se obecně čekalo a veřejnost na to připravovalo i samotné vedení společnosti. Čerstvě zveřejněná účetní uzávěrka za rok 2016 však nedosahuje ani této hodně nízko nastavené laťky. Mateřská zastřešující společnost Vítkovice, a. s., vykázala ztrátu 1,2 miliardy korun a ještě černější čísla vykazují jednotlivé dceřiné firmy, které dohromady i s matkou utrpěly ztrátu osmi miliard korun. Je třeba upozornit, že ztráty není možné jednoduše sčítat, protože zatím nejde o konsolidovanou účetní závěrku. Přesto o potížích Vítkovic v loňském roce mnohé vypovídají.

Ostatně před dalším osudem Vítkovic varovali i jejich auditoři, kteří se obávají o samotný osud strojírenské skupiny. „Tyto události nebo podmínky ukazují na existenci významné nejistoty, která může zásadním způsobem zpochybnit schopnost účetní jednotky nepřetržitě trvat,“ napsali auditoři ze společnosti BDO Audit.

Jak vybrat velkou zatáčku

Ti se obávají hlavně situace okolo dceřiných firem Vítkovice Gearworksa Vítkovice Power Engineering. Obě jmenované se v uplynulých měsících dostaly do úpadku a i když jim soud povolil reorganizaci, nemají vyhráno. Pokud se reorganizace nepodaří, mohou s sebou stáhnout i mateřskou firmu Vítkovice, a. s. Ta celkově za firmy ve skupině poskytla ručení ve výši tří miliard korun. „Auditoři v podstatě vypíchli jednu část našeho textu výroční zprávy, kde jsme na ta rizika sami upozornili,“ řekla LN tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková s tím, že auditoři i přes slovní upozornění nakonec výroční zprávě udělili výrok bez výhrady.

Drama u soudu

Navíc, jedna ze společností v úpadku, Vítkovice Power Engineering (VPE), se momentálně nachází v kritické situaci. Soud jí sice povolil reorganizaci, takže může dál fungovat a postupně splácet dluhy, zatím se jí to ale zrovna nedaří. Podle zpráv insolvenčního správce firma prodělává desítky milionů korun měsíčně a tolik potřebné zakázky se jí stále nedaří získat. Lidové noviny už od některých věřitelů společnosti zaznamenaly stále četnější hlasy, že VPE míří do konkurzu. Ke dnu společnost táhne nedokončená výstavba uhelné elektrárny Yunus Emre v Turecku. Jejímu dokončení brání jak technické potíže, tak i politické bariéry po nepovedeném puči. Problematický projekt podpořila úvěrem ve výši 12 miliard korun i státní Česká exportní banka. Celou situaci zatím bezvýsledně řeší i česká vláda.

Zarážející je také ztráta společnosti Vítkovice Heavy Machinery, která prodělala téměř 1,48 miliardy korun. Ta je přitom hlavní oporou celé skupiny a ještě donedávna se o ní mluvilo jako o zdravé části strojírenského kolosu. Polehčující okolností může být, že Heavy Machinery dál poměrně úspěšně získává zakázky.

Média