Vítkovice vymýšlejí, jak vyřešit „turecký problém“

11. January 2017, Média

ekonomicky-denik.cz | 10.1.2017

Vítkovice Power Engineering (VPE), které jsou v insolvenci, vymýšlejí, jak vyřešit miliardový problém, který je táhne ke dnu – neřešitelnou situaci v turecké elektrárně Yunus Emre. Nejnověji navrhují založení nové firmy, která by zakázku převzala.

S nápadem, jak vyřešit patovou situaci ohledně zprovoznění hnědouhelné elektrárny v Turecku, kterou už řeší vlády obou zemí, přišel hlavní dodavatel elektrárny, společnost Vítkovice Power Engineering (VPE). „S řešením pro tureckou elektrárnu Yunus Emre by mohla přijít insolvencí nezatížená společnost v rámci strojírenského holdingu Vítkovice. Ten je připraven novou společnost pro daný účel založit. Společnost by mohla být pro všechny zainteresované strany v projektu Adularya lepším partnerem, než původní (VPE),” uvádí v tiskové zprávě mediální zástupkyně společnosti Eva Kijonková.

„Projekt by mohl běžet mimo VPE, tedy mimo firmu v insolvenci. Máme za to, že tato nabídka by mohla být pro tureckou stranu, ČEB i EGAP zajímavá,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti Vítkovice, a.s. Libor Witassek. Podle něj by vyčlenění projektu Adularya mimo majetkovou podstatu VPE mohlo být současně pozitivně vnímáno věřiteli VPE.

Zvažovaný postup je v souladu s uvažovanými parametry povolené reorganizace VPE. Insolvenční zákon umožňuje odmítnutí plnění kontraktu VPE o výstavbě s tureckým investorem, což se tedy nyní také děje. Nejprve musí dojít ze strany VPE k odmítnutí plnění z hlavního kontraktu v souladu s insolvenčním zákonem. K odmítnutí by mělo dojít řádově v jednotkách dnů. Následně budou zahájena jednání o podmínkách převedení projektu do nové společnosti. K naplnění záměru musí následovat řada právních kroků a ujednání, a to i na mezinárodní úrovni.

Podle názoru několika osob informovaných o stavu celé záležitosti je však názor VPE pouhým “plácnutím do vody”. “Ta jednání jsou tak složitá, že to není o tom, že VPE založí novou firmu, která zakázku přebere a pojede dál, jakoby nic. Je to určitě pokus o vstřícné gesto, ale podle mého nemá reálný dopad,” uvedl zdroj Ekonomického deníku.

Složitý obchodní případ v němž váznou platby za několik desítek miliard korun se nedotýká jen skupiny Vítkovice, ale celého státního rozpočtu a především České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). ČEB totiž poskytla společnosti VÍTKOVICE POWER ENGINEERING (VPE) více než 13 miliardový úvěr na výstavbu lignitového dolu a elektrárny Yunus Emre (2x 145 MW) v Turecku. Dosud nesplaceno je 11,704 mld Kč. EGAP úvěr pojistil na 16,108 mld korun. Obě organizace nyní žádají vládu, aby její členové (premiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr zahraničních věcí) apelovali na své turecké protějšky.

Podle listopadové zprávy pro ministry Sobotkova kabinetu jsou oba bloky elektrárny stavebně a montážně prakticky dokončeny. „V průběhu testování identifikované technické problémy (kvalita a spalování uhlí, technologie kotle), jejichž odstranění představuje dodatečné náklady ve výši cca 80 – 100 mil. EUR, z toho 40 – 60 mil. EUR je třeba vynaložit nad rámec stávajícího úvěru, zůstávají nedořešeny kvůli politickým událostem,“ popsalo ve zkratce ministerstvo průmyslu a obchodu stávající situaci v Turecku loni v listopadu.

Média