Vítkovice v úzkých. Světlíkova společnost se blíží konkurzu

26. April 2017, Média

www.ceskapozice.cz | 22.4.2017

Záchrana předlužené společnosti Vítkovice Power Engineering z holdingu miliardáře Jana Světlíka vázne. Nedaří se jí získávat nové zakázky ani dostatečně rychle redukovat náklady. Vztahy s insolvenčním správcem se navíc zjevně zhoršují. Pokud ji nepodrží banky, čeká ji s největší pravděpodobností konkurz.

Po více než třech měsících se ukazuje, že zdaleka není dobojováno. Firma, která zaměstnává zhruba tisíc lidí, prodělává čím dál tím víc a nedaří se jí získávat zakázky. Co víc, zjevně se zhoršily její vztahy s insolvenčním správcem Davidem Vandrovcem. Ten ve své poslední zprávě management firmy kritizoval. Kromě slabé komunikace mu vadí i tempo, s jakým dcera Vítkovic ořezává náklady. Dle informací LN nabývá stále více věřitelů přesvědčení, že konkurz je dříve či později neodvratný.

Že se VPE nedaří dostatečně rychle redukovat náklady, dokládá i nedávná razantní výměna managementu. Z postu generálního ředitele byl odvolán Simeon Hýbl, který do křesla usedl teprve loni v listopadu a měl být jedním z hybatelů úsporných opatření. Samy Vítkovice pak přiznávají, že v tichosti provedená personální rošáda souvisí s pomalým tempem ozdravování firmy. Zatím se zdá, že s každým dalším dnem je situace Světlíkovy společnosti horší a horší. Za první tři měsíce letošního roku dokázala získat zakázky v celkovém objemu pouhých 36 milionů korun.

Zatím se zdá, že s každým dalším dnem je situace Světlíkovy společnosti horší a horší. Za první tři měsíce letošního roku dokázala získat zakázky v celkovém objemu pouhých 36 milionů korun. Jen za únor přitom VPE vykázala provozní ztrátu kolem 30 milionů, a za březen údajně dokonce 40 milionů. Zdroj blízký dění ve Vítkovicích LN sdělil, že v květnu už nemusí být peníze na výplaty zaměstnanců.

Média