Vítkovice: spor mezi akcionáři se vyostřuje

26. March 2016, Média

Mladá fronta DNES | 26.3.2016

Minoritní podílník strojírenské skupiny, miliardář Karel Komárek, tlačí na většinového majitele Jana Světlíka. Rád by využil zhoršující se finanční kondice Vítkovic.

Největší domácí strojírenská firma Vítkovice Holding neprožívá nejlepší časy. Skupině s třemi desítkami firem a osmi tisíci zaměstnanci loni klesly tržby i zisk. Jádro skupiny, zastřešené společností Vítkovice, a. s., dokonce spadlo do ztráty.
Situaci pozorně sleduje minoritní podílník Vítkovic, miliardář Karel Komárek, jehož firma KKCG drží v klíčové dceřiné společnosti holdingu – Vítkovice, a. s., do níž patří největší strojírenské firmy – 11,4procentní podíl. Na čtvrtek svolala KKCG mimořádnou valnou hromadu, na níž se domáhala podrobných odpovědí na otázky kolem vítkovického hospodaření. Je znát, že napětí mezi Komárkem a majoritním vládcem Vítkovic Janem Světlíkem čím dál víc roste. Komárek se před lety pokusil Vítkovice nepřátelsky převzít. Nepovedlo se to, takže teď čeká na další příležitost. Oslabení Vítkovic by mohl využít. Pokud jejich dluhy porostou, nespokojení věřitelé by se pohledávek mohli začít zbavovat. A pokud by je skoupila KKCG, Komárek by získal pozici významného věřitele a mohl by snáz tlačit na Světlíka.

Napětí ve Vítkovicích roste

Ještě před čtvrteční valnou hromadou se Světlík nedůtklivě ohradil proti žádosti Komárkových právníků odtajnit detaily vítkovických obchodních smluv, týkajících se dodávek pro ČEZ a stavby turecké elektrárny Adularya. Podle něj šlo o „nemravný“ pokus prolomit obchodní tajemství. Jeho podrážděnost lze pochopit. Pro Komárka mají informace o vztazích s klíčovými odběrateli strategický význam.
Manažeři Vítkovic sice ve čtvrtek neodpověděli na všechny dotazy KKCG, potvrdili však, že tři důležité dcery holdingu skutečně bojují s finančními problémy. V potížích jsou Vítkovice Gearworks, Vítkovice Mechanika a zejména Vítkovice Power Engineering (VPE) – energetické strojírenství, jedna z nejdůležitějších částí holdingu.
Energetici mají na kontě několik ztrátových zakázek, jako je modernizace elektrárny Dětmarovice či stavba turecké elektrárny Adularya, jejíž dokončení se táhne. Už loni měla být hotova, zatím jede jen první blok ve zkušebním provozu. Kdy bude spuštěn druhý, není jasné.

Hlavně kvůli potížím VPE vykázala skupina Vítkovice, a. s., loni 70milionovou ztrátu. Celé Světlíkovo impérium Vítkovice Holding drží nad vodou výroba plynových tlakových lahví – bývalá vítkovická Lahvárna a její polské filiálky, které však nejsou součástí holdingu Vítkovice, a. s., a Komárek v nich má zanedbatelný podíl. Díky lahvím bude celý Vítkovice Holding za loňský rok stále v zisku. Ten se ale meziročně snížil stejně jako tržby, jež klesly o dvě miliardy na 14 miliard. Konsolidovaný provozní zisk Vítkovice Holdingu za loňský rok dosáhne zhruba 400 milionů korun, hospodářský výsledek 240 milionů, skupina však musela vytvořit opravné položky a rezervy téměř 600 milionů korun. Roste navíc objem vítkovických dluhů: závazky po lhůtě všech členů skupiny dosahují celkem 3,5 miliardy. Podle mluvčí jde hlavně o závazky ve skupině mezi jednotlivými dceřinými firmami. „Externí obchodní závazky po splatnosti jsou zhruba miliarda korun, zhruba 60 procent z toho představují závazky za subdodavateli na dlouhodobých projektech pro společnost ČEZ a další zákazníky,“ říká Kijonková s tím, že Vítkovice dluhy splatí, až zákazníci přeberou hotové dodávky. Za obchodními partnery evidují Vítkovice pohledávky přes sedm miliard korun, z čehož je po splatnosti také více než polovina.

Vítkovice prostě bojují o čas. Ten by měla přinést dohoda se čtyřmi bankami (Českou spořitelnou, Komerční bankou, Raiffeisenbank a HSBC) o novém „klubovém“ financování. Jedná se o dvoumiliardovém dlouhodobém úvěru, téměř čtyřech miliardách na provoz, o nových garancích a úvěrových limitech. Celkově jde o sumu blížící se 13 miliardám korun, z níž chce šéf Vítkovic Jan Světlík mimo jiné restrukturalizovat tíživý vnitřní dluh. Skupinu by to stabilizovalo a Světlík by snáz odvrátil čím dál nepříjemněji dotírajícího Komárka. Už před měsícem řekla mluvčí Vítkovic Kijonková, že banky odsouhlasily podmínky klubového financování. Hotová dohoda ale zatím na stole není a válka mezi Komárkem a Světlíkem se stupňuje.

Média