Útok na strojařské impérium Jana Světlíka sílí. Soupeři dostali do insolvenčního procesu další vítkovickou firmu – Gearworks

10. August 2016, Média

Mladá fronta DNES | 10.8.2016

Miliardářská válka o Vítkovice, největší českou strojírenskou skupinu kontrolovanou Janem Světlíkem, se dramatizuje. Brněnské firmě Wetag, která skupuje vítkovické pohledávky, se podařilo dostat do insolvenčního řízení už druhou Světlíkovu firmu – Vítkovice Gearworks. Od jara čelí insolvenci pilíř Světlíkovy skupiny, tedy Vítkovice Power Engineering. Druhá insolvence ve strojařském impériu komplikuje Světlíkovy plány na řešení finanční krize skupiny. Klesají jeho šance, že českou strojírenskou jedničku udrží pohromadě pod svou kontrolou. Aktivita Wetagu totiž nahrává Karlu Komárkovi, minoritnímu podílníkovi Vítkovic, který se snaží skupinu ovládnout.

Soud: O šikanu nejde

Wetag v insolvenčním návrhu argumentuje dvoumilionovou pohledávkou, kterou koupil od vítkovického dodavatele Concia Tech. Gearworks jí neplatil od loňského prosince.
Wetag v návrhu uvádí i dalšího věřitele – firmě Klement prý Gearworks dluží téměř dvacet milionů, část i více než tři měsíce po splatnosti. Vítkovice nový návrh zatím nekomentují. „Nejprve se s ním seznámíme,“ říká mluvčí Eva Kijonková.
Její zdrženlivost signalizuje slábnoucí Světlíkovu pozici. Když Wetag poslal do insolvence Power Engineering, mluvili jeho lidé od počátku o šikanózním návrhu, který nemůže u soudu projít. Jenomže od té doby se o nesplácené pohledávky za Power Engineering přihlásilo téměř 40 dalších věřitelů. A Krajský soud v Ostravě vydal usnesení, v němž říká, že postup Wetagu neodporuje zákonu.
Kijonková ovšem dál považuje tažení Wetagu za účelové. „Kdyby nepostupoval s takovou razancí, měly by Vítkovice větší prostor pro jednání s věřiteli. Že se jich tolik hlásí, se dalo čekat. Když se spustí první kámen z laviny, další se nabalují.“ (to se opravdu dalo čekat, když  Vítkovice už roky neplatí svým dodavatelům, zřejmě chtěla říct mluvčí… pozn. redakce)
O tom, zda jsou Vítkovice Power v úpadku, rozhodne soud 19. srpna. Bankrot však bude firma odvracet obtížně. Je nesporné, že desítkám věřitelů dlouhodobě neplatí, což sama přiznává ve vlastním seznamu dluhů dodaném soudu.
U insolvence Gearworks zatím o šikaně není řeč. Tím spíš, že návrh Wetagu prošel velmi bedlivým zkoumáním, než ho soud přijal. Wetag ho soudu doručil v pátek. A soud, který má insolvenční řízení rozjet do dvou hodin, váhal až do úterního rána, než přijetí potvrdil. Insolvence Gearworks komplikuje chystaný převod této vítkovické dceřinky do rukou Světlíkova dlouholetého obchodního partnera Martina Ulčáka.
Hodnota společnosti, jež čelí insolvenčnímu návrhu, zákonitě klesá. To vyhovuje dalšímu zájemci: ruce po Gearworks a dalším vítkovickém majetku začal otevřeně natahovat i minoritní akcionář Vítkovic Karel Komárek.

Ulčák vs. Komárek

Kříží to Světlíkovy plány. Jeho partnerem ve Vítkovicích se měl stát Ulčák. Měl získat jak ztrátové Gearworks, tak ziskové vítkovické Hutní montáže. Převod obou firem má schválit valná hromada Vítkovic, svolaná na příští týden. Prodejem chtěl Světlík Ulčáka odměnit za to, že v jeho zájmu odkoupil od Raiffeisenbank vítkovické dluhy v hodnotě 800 milionů korun. Ulčák tak odvrátil nebezpečí, že tento klíč od Vítkovic získá Komárek či jiný nájezdník. Komárek se už proti chystanému prodeji ohradil.
„KKCG je připravena zabránit podezřelému předem připravenému prodeji významného majetku. Není standardní, není v zájmu Vítkovic,“ říká jeho mluvčí Dana Dvořáková.
Komárek žádá výběrové řízení na prodej obou dceřinek a hodlá se ho zúčastnit. „KKCG opakovaně vyjádřila zájem o odkup majetku, i když zatím žádná konkrétní cenová nabídka nepřišla,“ potvrzuje i Kijonková a dodává: „Máme zájem jednat o všech konkrétních nabídkách na prodej. Zájem KKCG evidujeme a normálně s nimi jednáme.“
Co z toho plyne? Komárek zatím nebyl nikdy tak blízko posílení svého vlivu ve Vítkovicích jako dnes.

Média