Světlíkovy strojírenské divize dál prodělávají

1. March 2016, Média

idnes.cz | 30.11.2015

Klíčovým výrobním společnostem strojírenské Vítkovice Machinery Group se nedaří vymanit ze ztráty. Dvě ze tří nejdůležitějších divizí firmy Jana Světlíka stále prodělávají. Vyplývá to z výsledků za letošní tři čtvrtletí, jež má MF DNES k dispozici.

Strojírny se sice loni otřepaly z krize a zvedly zisk na téměř 400 milionů korun, ale zároveň klesly tržby, snížila se hotovost na účtech a vnitřní zadluženost vzrostla. A to signalizuje slabší zdraví skupiny do budoucna.

Vítkovickým problémem je, že se několik let nedaří hlavním výrobním firmám. Podle výsledků za letošní tři čtvrtletí dvě ze tří klíčových divizí – Vítkovice Power Engineering (energetické strojírenství) a Vítkovice Heavy Machinery (těžká strojařina) prodělávají.

Power Engineering byla ke konci září ve ztrátě 262 milionů korun, přičemž loni vydělala jen čtyři miliony a předloni byla v minusu 122 milionů. Letos plán se ztrátou počítal, jenže zhruba s pětkrát menší, než jaká je realita. A současný výhled prorokuje víc než třistamilionový propad. Stavba turecké elektrárny se odkládá

Největším i nejkomplikovanějším projektem Power Engineeringu je stavba turecké elektrárny Adularya. Ta už měla vyrábět, ale start se stále odkládá. Nedávno vítkovičtí šéfové slibovali spuštění do konce roku, teď raději žádný termín nezmiňují. „Adularya má plovoucí termín spuštění. Dohody s tureckou stranou říkají, za jakých podmínek se bude najíždět. To dává oběma stranám variabilitu,“ říká o projektu, který financuje Česká exportní banka, mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Adularya měla Vítkovicím otevřít cestu na světový trh s dodávkami elektráren na klíč. Trable s ní však firmu vyčerpávají. Zřejmě i proto se chystala obměna jejího vedení. Do představenstva měl nastoupit ostřílený finanční manažer Jan Prádler, muž který léta držel nad vodou kolabující Sazku, než spadla do konkurzu.

Prádler je kamarád a letitý spolupracovník Světlíkova blízkého obchodního partnera Martina Ulčáka. Ve Vítkovicích se ještě před pár týdny mluvilo dokonce o tom, že se Ulčák chystá firmu Power Engineering převzít, aby ji finančně stabilizoval a zároveň chránil vlastní peníze, které u Světlíka má. Prádlera lidi ve Vítkovicích považovali za Ulčákova průzkumníka. Teď to ale vypadá, že z plánu sešlo.

Prádler si se Světlíkem neplácl, přestože příchod Ulčákova souputníka do Vítkovic už oficiálně oznamovala i mluvčí Kijonková. „Já už s angažmá ve Vítkovicích nepočítám, moje návrhy pan Světlík neakceptoval,“ řekl Prádler iDNES.cz.

Světlíkovi nevydělává ani další opora skupiny, Vítkovice Heavy Machinery. Ta byla po letošních třech čtvrtletích ve ztrátě přes dvacet milionů.

 

Média