Světlíkovo impérium se hroutí i za hranicemi. Do konkurzu míří BAT Engineering

27. January 2017, Média

euro.cz | 26.1.2017

Slovenská společnost BAT Engineering patřící do skupiny Vítkovice Machinery Group směřuje do insolvence. Věřitelům dluží miliony korun. O soudní ochranu požádala sama. „Soud vyhlašuje konkurz na majetek dlužníka: BAT Engineering,“ stojí v rozhodnutí bratislavského okresního soudu I.

Firma z impéria českého miliardáře Jana Světlíka požádala soudy o řešení dluhové situace kvůli tlaku věřitelů. Kolik je těch soukromých, neprozrazuje, podle veřejné databáze však BAT Engineering dluží zdravotním pojišťovnám a na sociálních odvodech asi 260 tisíc eur, tedy asi sedm milionů korun.

Společnost se stovkou zaměstnanců byla součástí 3,5miliardového kontraktu na konstrukci ocelárny v Saúdské Arábii, který Vítkovice Machinery Group podepsala loni. Problémy BAT Engineering jsou však zřejmě způsobené dluhy celé skupiny.

V Česku unikla konkurzu jen o vlásek Vítkovice Mechanika. V úpadku v loňském roce skončily další tři firmy z holdingu – Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Všem věřitelé a soud schválili reorganizaci. Celá strojírenská skupina má přes 20 firem a okolo 5500 zaměstnanců.

Problémy Vítkovic spustila stavba turecké elektrárny Yunus Emre. Česká společnost se zpozdila s odevzdáním dvou nových bloků elektrárny, což vedlo k zmražení financování části projektu ze strany tureckých partnerů. Problémem je i dluh obchodního partnera Modřany Power, kde vítkovická skupina ztratila odhadem 400 milionů korun.

BAT Engineering se sídlem v Bratislavě se zabývá projektováním energetických staveb. Ačkoli podle posledních výsledků utržila téměř sto milionů korun, vykázala ztrátu asi 5,4 milionu.

Média