Světlíkova firma propustí třetinu lidí

31. March 2017, Média

Mladá fronta DNES | 31.3.2017

Krachující firma Vítkovice Power Engineering (VPE), klíčová dcera strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka, bude propouštět. A hodně. „Během necelých dvou let odejde z VPE až 350 lidí. Chceme se maximálně pokusit zachovat přímé dělníky, ale ostatní odchody jsou nezvratné a v krátké době nastanou,“ řekl generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. V podniku dnes pracuje necelá tisícovka lidí, při osekávání nákladů tak firmu opustí zhruba třetina jejích zaměstnanců.

VPE prohlubují svou ztrátu, a pokud chce podnik odvrátit bankrot a přežít v rámci vítkovické skupiny, má podle zprávy poradenské společnosti Tarpan Partners, zpracované pro věřitelský výbor VPE, jen dvě možnosti – šetřit, nebo rychle sehnat nové zakázky. „Od vyhlášení úpadku uběhlo šest měsíců, od povolení reorganizace tři měsíce. V průběhu těchto období nedošlo k žádným významným restrukturalizačním opatřením, dlužník nadále prohlubuje ztrátu,“ varuje Tarpan. Majetková podstata podle jeho zprávy přišla za poslední půlrok o čtvrt miliardy.
„Výsledky za poslední měsíce a výhled na nejbližší měsíce indikují pokračující pokles majetkové podstaty tempem asi 30 milionů korun, který bude možné snížit jedině restrukturalizací na straně nákladů,“ píše Tarpan.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková nechce komentovat zprávu, kterou věřitelský výbor ještě neprojednal. Dodala, že se firma kromě propouštění chystá i na prodej nepotřebného majetku. VPE měly do poloviny dubna předložit reorganizační plán, v němž by nastínily, kolik ze svých dluhů zaplatí a jak na to vydělají. Minulý týden jim soud prodloužil tuto lhůtu o tři měsíce.

Média