Světlík prodává část Vítkovic

22. July 2016, Média

Hospodářské noviny | 22.7.2016

DVĚ FIRMY ZE STROJÍRENSKÉ SKUPINY MÁ ZÍSKAT MARTIN ULČÁK

Významný průmyslník Jan Světlík hledá cestu, jak svou strojírenskou skupinu Vítkovice vyvést z velkých ekonomických problémů. Rozhodl se proto ke kroku, který ještě nikdy neudělal: prodat (převést pozn. redakce) část své společnosti. Hodlá se zbavit dvou důležitých firem, Vítkovice Gearworks a Hutní montáže. Získat je má bývalý šéf Socialistického svazu mládeže Martin Ulčák a jeho společnost E-Invest.
Světlíkův záměr prodat Ulčákovi obě firmy HN potvrdila mluvčí skupiny Vítkovice Eva Kijonková. Detaily ale neupřesnila. „Stále je projednáváme s bankami a se společností E-Invest,“ řekla.
O koupi strojírenské skupiny, která má potíže se splácením svých závazků, loni spadla do ztráty 82 milionů korun, a s jednou z jejích firem navíc začalo insolvenční řízení, měli podle spekulací dříve zájem Číňané. Především se ale o ni už léta uchází jeden z nejbohatších Čechů Karel Komárek, jehož společnost KKCG je menšinovým akcionářem vítkovické společnosti. Komárkovi se Světlíkův plán prodat (převést pozn. redakce) zmíněné dvě firmy Ulčákovi nelíbí. Mluvčí KKCG Dana Dvořáková řekla, že o chystaném prodeji firma nic neví. „Naopak na poslední valné hromadě v červnu vedení firmy vyloučilo, že by se uvažovalo o jakémkoliv prodeji aktiv Vítkovice, a. s.,“ uvedla Dvořáková. Mluvčí Vítkovic ale tvrdí, že o jednání s Ulčákem se na valné hromadě hovořilo.
Mezi Světlíkem a Komárkem panují už celou dekádu napjaté vztahy. V roce 2005 chtěl Komárek koupit téměř polovinu akcií Vítkovic od jejich tehdejšího majitele Davida Berana. Světlík ale měl předkupní právo, takže akcie získal on a skupinu ovládl. Od té doby se Komárek snaží firmu získat. Nyní si stěžuje na to, že zamýšlený prodej dvou vítkovických firem je až podezřele připravený. „Představenstvo společnosti Vítkovice již připravilo usnesení, které takový převod odsouhlasí,“ říká Dvořáková. Rozhodnout se má na valné hromadě 19. srpna. Přitom vedení firmy v pozvánce přiznává, že oceňovací posudky ještě nejsou hotové. A připouští, že mohou být k dispozici až v den valné hromady.

„Aktuální vývoj jasně jeví známky ,tunelování‘ skupiny Vítkovice, které může poškodit nejen všechny minoritní akcionáře, ale zároveň úvěrující banky,“ prohlašuje Dvořáková. Dodává, že KKCG chce jako menšinový akcionář na obě firmy také předložit nabídku.

Ulčák, který má oba podniky získat, je Světlíkovým dlouholetým obchodním partnerem. V červnu Světlíkovi pomohl, když koupil dluhy Vítkovic přes 800 milionů korun od Raiffeisenbank. Ta o jejich prodeji vyjednávala také s Komárkem. Zajímavé je i načasování srpnové valné hromady. Vedení Vítkovic ji svolalo na stejný den a hodinu, kdy má začít už jednou odložený soud o insolvenčním návrhu na důležitou firmu skupiny, Vítkovice Power Engineering. Právě na ní se již více než rok ukazují problémy celé společnosti. Tato dceřiná firma, která staví elektrárny, dluží dodavatelům na fakturách po splatnosti více než 1,2 miliardy korun a v některých případech jim neplatí i více než rok. Hlavním důvodem současných potíží Vítkovic je výstavba uhelné elektrárny Adularya v Turecku. Projekt za téměř 14 miliard korun financovala Česká exportní banka a exportní pojišťovna EGAP. Vítkovice ale první blok dostavěly s více než dvouletým zpožděním, druhý ještě vůbec nestojí a stavbu stále provázejí technické problémy. Firma se s Turky dohaduje o zaplacení dodatečných prací, navíc část peněz dostane až po dokončení celé elektrárny. Kromě toho jí stále hrozí, že vůči ní turecký zákazník uplatní 700milionovou pokutu za prodlení.

Média