Světlík jedná o dalším úvěru pro Vítkovice

19. April 2017, Média

Lidové noviny | 18.4.2017

Až 120 milionů korun má zadluženému holdingu půjčit banka Creditas. To se ale nelíbí menšinovému akcionáři Vítkovic, skupině KKCG Karla Komárka.

Strojírenský magnát a miliardář Jan Světlík získal v boji o zadlužený holding Vítkovice dalšího spojence. Tím není nikdo jiný než rostoucí hvězda české investiční smetánky Pavel Hubáček. Jeho banka Creditas podpoří Vítkovice nemalým úvěrem. Dle dvou na sobě nezávislých zdrojů probíhají jednání o půjčce ve výši 120 milionů korun.
Pro holding, který je jedním z nej větších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji a v poslední době bojuje s obtížnou finanční situací, nejde o zásadní částku. Vzhledem k situaci celé skupiny, jejíž čtyři dceřiné firmy se momentálně nacházejí v úpadku, může ale spojenec v podobě mladého a poměrně silného bankovního domu znamenat zásadní zlom.

Třaskavé zástavy

Jednání s Creditas má však i svou odvrácenou stránku. Na valné hromadě zastřešující společnosti Vítkovice, a. s., svolané na 2. května mají akcionáři hlasovat mimo jiné také o „zastavení majetku společnosti”. Má se jednat i o zástavách, které mají Vítkovice poskytnout jako protihodnotu k Hubáčkové půjčce. „Bude se jednat o různých zástavách pro různé instituce. Firma získává a standardně zajišťuje své financování,” říká poměrně neurčitě mluvčí Vítkovic Eva Kijonková, která informaci o 120milionové půjčce nepopřela.

Už ted j e ovšem jasné, že menšinový akcionář skupiny, totiž KKCG miliardáře Karla Komárka, bude proti zastavení majetku společnosti protestovat. „Jde o zástavy, které dalece převyšují hodnotu oné půjčky,” hovoří zdroj z okruhu Komárkových spolupracovníků, který si nepřál být jmenován. Komárkova skupina KKCG drží ve Vítkovicích 11,25 procenta, a to od roku 2010, kdy byl navýšen základní kapitál skupiny. Do té doby se Komárek mohl chlubit vlastnictvím 45 procent.

Jde o jeden z hlavních důvodů, proč je KKCG Světlíkovým nesmiřitelným rivalem. Ostatně většina médií dnes Komárka spojuje se společností Wetag, která skupovala pohledávky Vítkovic a podávala na ně insolvenční návrhy. A ve svém tažení byla víceméně úspěšná. Dnes se v úpadku nacházejí čtyři dceřiné společnosti skupiny, včetně zcela zásadní firmy Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta se podílela i na problematické stavbě turecké elektrárny Adularya, kterou nyní řeší i vláda.

VPE získala od soudu povolení k reorganizaci, což znamená, že může nadále fungovat a postupně umořovat dluhy. V tom klíčovou firmu, za níž u soudu přihlásili věřitelé pohledávky ve výši neuvěřitelných 74 miliard korun, podržely především tuzemské banky. Ty půjčily nejen VPE, ale vůbec cel ým Vítkovicím v minulosti nemalé částky, a navíc za ně ručí bankovními garancemi.

Rozprodej pokračuje

Jak ale LN informovaly minulý týden, je stále pravděpodobnější, že VPE nakonec spadne do konkurzu. Můžeme jen hádat, co by to udělalo s druhou a nepoměrně důležitější větví skupiny sdruženou pod Vítkovice Heavy Machinery. Ta má stále dostatek zakázek, vzhledem k nemalému zadlužení však nadále potřebuje financování od bank. A to je další bod. v němž se může Světlíkovi vyplatit spojenec jako Hubáčkova Creditas. Má sice mocnou podporu v podobě miliardáře a lobbisty Martina Ulčáka, ale ani to možná nestačí. Ulčák v posledních letech podpořil Vítkovice třeba tím, že odkoupil pohledávku od Raiffeisenbank v hodnotě převyšující 800 milionů korun. Za nezveřejněnou částku se nyní chystá od Vítkovic koupit dceřinou společnost Hutní montáže, což znamená další zdroje pro Světlíka. Ulčákovy kapsy ale nejsou bezedné. Navíc podle některých informací LN začíná mít jeho přátelství se Světlíkem trhliny. Na prodej je i společnost Vítkovice Gearworks. I tu měl podle některých médií koupit Ulčák, z prodeje ale nakonec sešlo. Ted Světlík hledá nového investora. Prodej, který budou muset odsouhlasit věřitelé firmy, má být dokončen v průběhu léta.

Média