Světlík čelí útoku. Po Vítkovicích sahá neznámá firma

12. January 2014, Média

aktualne.cz / 12.01.2014

Nejmocnější český strojař Jan Světlík musí sehrát další bitvu o vládu nad skupinou Vítkovice. Po 50 procentech vítkovických akcií, jež Světlík podle vlastních tvrzení ovládá přes společnost VTK Group, mu sahá zatím neznámý útočník. Skrývá se za neprůhlednou firmou Zervania z Kypru, napsal jako první deník Insider.

Česká dcera Zervanie, společnost King Dawn, vznáší nárok na 99,99 procenta firmy VTK Group, za jejíhož majoritního vlastníka se Světlík označuje. King Dawn kvůli tomu už loni v létě rozjela soudní řízení, jež se Světlík marně pokoušel zastavit.

V spletitém příběhu hraje klíčovou roli krok likvidátora King Dawn, právníka Pavla Farského. Ten se obrátil na soud s tím, že se ztratila hromadná akcie reprezentující 99,99 procenta VTK Group. Do letošního léta se musí najít. Pokud ne, soud může vydat náhradní cenný papír. A ten by putoval do rukou dosud neznámého majitele anonymní firmy King Dawn, jenž by tak převzal kontrolu nad polovinou Vítkovic. Světlíkovi by zůstalo jen 45 procent, které vlastní jako fyzická osoba, část z jeho podílu přitom stále zůstává v soudní úschově kvůli dobíhajícím soudním sporům s Davidem Beranem a Karlem Komárkem.

Podle všeho za Zervanií ani za King Dawn nestojí ani jeden z dvojice miliardářů Beran a Komárek, s nimiž Světlík o Vítkovice dlouhodobě bojoval. Beran, který v roce 2003 byl se Světlíkem u privatizace Vítkovic, se stáhl do ústraní. “Pro mne jsou Vítkovice uzavřený příběh,” řekl. A investiční skupina KKCG sama pátrá po tom, kdo za nejnovějším atakem na Světlíka vlastně stojí. “KKCG nemá se společnostmi King Dawn a Zervania nic společného,” říká mluvčí Daniel Plovajko.

Sám Světlík trvá na tom, že práva na VTK Group nemůže mít anonymní King Dawn. “King Dawn podle nám známých informací již několik let akcionářem VTK Group není a žádná akcionářská práva nemá. Majetkovou strukturu VTK Group ale zveřejňovat nehodláme,” odráží detailnější otázky Světlíkova mluvčí Kijonková.

Média