Stát chce po Vítkovicích 15 miliard za elektrárnu

26. October 2016, Média

Mladá fronta DNES | 26.10.2016

Státní instituce Česká exportní banka (ČEB) a Exportní a garanční pojišťovna (EGAP) ztrácejí naději, že se jim povede zachránit 15,5 miliardy korun z úvěru na stavbu turecké elektrárny Adularya. Hrozí jim mnohamiliardové škody. Elektrárnu staví krachující firma Vítkovice Power Engineering (VPE) a stále se ji nepodařilo dokončit a spustit. Proto hrozí, že Turci exportní úvěr ani nezačnou splácet a státní banka o peníze přijde. Rozhodla se proto přihlásit o své peníze v insolvenčním řízení s VPE – pohledávka činí 15,5 miliardy korun. Stejně postupuje i pojišťovna EGAP. Ta projekt pojistila a škody z případně zkrachovalého úvěru bude muset bance uhradit – jsou pojištěné až na 18,6 miliardy korun. ČEB uplatňuje pohledávku u Vítkovic i přesto, že půjčila tureckému investorovi, nikoliv dodavatelské ostravské firmě.

„Vítkovice sice nejsou dlužníkem, ale mají povinnost elektrárnu dostavět. Nebude-li hotová a nezačne vyrábět, turecká strana nebude mít důvod úvěr splácet,“ vysvětluje zdroj z banky. Pokud se úvěr nesplatí, mohou podle něj nastat dva scénáře: „Banka se buď bude hojit na pojišťovně EGAP a nechá si vyplatit pojistné plnění, nebo EGAP pojistku neuzná a pak se ČEB bude muset hojit na někom jiném. Na tom, kdo elektrárnu stavěl a nedostavěl,“ dodává zdroj z banky. Obě státní instituce do insolvence VPE přihlásily takzvané podmíněné pohledávky. Na jejich uplatnění tedy nakonec nemusí dojít. „Pohledávka EGAP je vázána na splnění několika odkládacích podmínek. Konečná výše pohledávky může být podstatně snížena podle skutečného vývoje situace,“ uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová.

Zdánlivě nemá krok obou finančních institucí v této chvíli na průběh insolvenčního řízení vítkovické firmy reálný dopad. Další vývoj má v rukou insolvenční správce David Vandrovec. Na něm je, zda nároky ČEB a EGAP uzná. Pokud je uzná, zamíchá to pozicemi jednotlivých věřitelů. Stát by tak mohl získat prostřednictvím své banky či pojišťovny na vývoj v české strojírenské jedničce významný vliv. Zatím má insolvenční proces pod kontrolou šestice firem, jež se dostaly do prozatímního věřitelského výboru – Komerční banka, banka HSBC a Česká spořitelna, a dále dodavatelé Vítkovic, tedy firmy Klement, ZVVZ Enven Engineering a Alwig Kompresory.

Vítkovice proti pohledávkám

Vedení Vítkovic oprávněnost pohledávek ČEB a EGAP zpochybňují. Mluvčí Eva Kijonková včera zdůraznila, že věřitelem ČEB je turecký investor, nikoliv Vítkovice.
A zopakovala dosavadní vítkovické stanovisko: „Přerušení projektu turecké elektrárny jednoznačně nebylo způsobeno Vítkovicemi Power Engineering.“ Podle Vítkovic mohou za vše Turci, kteří špatně odhadli kvalitu uhlí pro elektrárnu. Proto je podle firmy vítkovický kotel nefunkční a musí se přestavět. Nové velké pohledávky přihlášené do insolvenčního řízení mohou také ovlivnit rozhodování soudu o tom, zda firmě povolí reorganizaci, nebo zda pošle Vítkovice Power Engineering do konkurzu.

Dojde-li na konkurz, může to stáhnout do propasti celou vítkovickou skupinu. V takovém případě by totiž bylo vítkovické vedení od rozhodování v krachující firmě odříznuto a rozhodování by převzal insolvenční správce, včetně finančních toků.
Což je problém, Vítkovice Power Engineering pojí těsné finanční vazby se sesterskými firmami v holdingu. Jen firma Vítkovice Heavy Machinery, která patří stejně jako VPE k pilířům skupiny strojírenského magnáta Jana Světlíka, má podle informací kolujících mezi vítkovickými odboráři u VPE pohledávky ve výši 90 milionů korun. Vedení už v půli října informovalo odbory, že dojde-li na konkurz VPE, podá představenstvo na sesterskou Heavy Machinery insolvenční návrh.

Celá vítkovická skupina čelí stále se prohlubující finanční krizi. „Je možné, že část zaměstnanců (VPE) bude muset zůstat doma na 60 až 80 procentech platu. Vítkovice mají zatím práci, ale ne vždy peníze na materiál. Odmítají a ruší se některé zakázky. Vedení informovalo i o tom, že se mohou v listopadu zpožďovat výplaty,“ sdělil MF DNES zdroj z vítkovických odborů. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková tuto informaci odmítla. „Nic takového se nechystá, můžeme to naprosto vyloučit.“

Média