Společnost VPE krachuje. Tisíc lidí bez práce?

19. August 2016, Média

TV Nova | 18.8.2016

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
——————–
Těžký průmysl na severní Moravě utrpěl další velkou ránu. Po problémech v OKD podala sama na sebe insolvenční návrh další firma, a to Vítkovice Power Engineering. Společnost zaměstnává přes 1100 lidí, kteří reálně můžou skončit na dlažbě. O dalším osudu podniku bude v nejbližších dnech rozhodovat soud.

Tomáš INDREI, redaktor
——————–
Minimálně rok se potýká s problémy firma velkopodnikatele Jana Světlíka. Její dluhy už dosahují téměř půl miliardy korun. V dubnu jeden z věřitelů podal na společnost insolvenční návrh, který se měl zítra u soudu projednat. Den před soudním líčením ale nečekaně firma sama prohlásila úpadek.

Lucie OLŠAROVÁ, mluvčí Krajského soudu Ostrava
——————–
Krajský soud v Ostravě obdržel insolvenční návrh dlužníka spojený s návrhem na povolení reorganizace.

Tomáš INDREI, redaktor
——————–
A údajně právě návrh věřitele firmě zásadně poškodil renomé.

Eva KIJONKOVÁ, mluvčí Vítkovice Power Engineering
——————–
V pozadí vlastně stojí návrh skupiny Wetag, která spustila lavinu a velmi, velmi zásadním způsobem ztížila pozici ve vyjednávání s dodavateli, s odběrateli, s bankovním sektorem.

Tomáš INDREI, redaktor
——————–
Firma dluží peníze 720 věřitelům. Jenom státu na sociálním pojištění už chybí 9,5 milionu korun. Zdravotní pojišťovny pak evidují dluh přesahující 4 miliony. Výroba se prý ale zatím omezovat nebude.

Eva KIJONKOVÁ, mluvčí Vítkovice Power Engineering
——————–
Představenstvo společnosti má poctivý záměr dokončit všechny ty zakázky, které v tuto chvíli běží a ty skutečně běží a zároveň také nasmlouvat a dokončit kontrakty tam, kde je to všechno rozjednáno.

Tomáš INDREI, redaktor
——————–
Tato fabrika vyrobila první mostní konstrukce před 172 lety. Teď se dostala do vážných existenčních problémů a více než 1100 lidí může přijít o práci. O osudu další firmy v těžkém průmyslu teď bude muset rozhodnout soud. Tomáš Indrei, televize Nova.

Média