Soud odvolal právnickou firmu roku z miliardové insolvence kvůli podjatosti

8. February 2016, Média

Hospodářské noviny | 8.2.2016

Umiliardového úpadku strojírenské firmy Modřany Power se mění insolvenční správce. Podle soudce Petra Vaňouse existuje závažné podezření, že je správce Adam Sigmund z kanceláře AS Zizlavsky podjatý. Na problém minulý týden upozornila jako jeden z věřitelů Komerční banka.
Podle ní hráli Sigmund a jeho společník Michal Žižlavský dvojí hru. Druhý jmenovaný zastupoval Modřany Power v insolvenčním řízení v roce 2013 jako advokát. A nyní jeho kancelář funguje jako insolvenční správce u úpadku té samé firmy, po které věřitelé chtějí okolo 1,8 miliardy korun.
Insolvenční správce je přitom během insolvence stěžejní osobou celého řízení, která má zajistit co největší uspokojení pohledávek věřitelů firmy.
Žižlavský se snažil u soudu argumentovat tím, že Žižlavský advokátní kancelář a AS Zizlavsky jsou právně odlišné subjekty a Komerční banka se snaží pouze vyměnit správce, který zpochybnil její pohledávku za více než 43 milionů korun.
Soud mu však s odkazem na majetkové i personální propojení nedal za pravdu a místo něj jmenoval správcem Pavla Fabiána. Uznal ale, že až dosud plnil správce „svou povinnost řádně a nebyla shledána žádná pochybení“.
„K vysvětlení, které jsme předali soudu, už asi nic víc nedodám,“ řekl HN Žižlavský, většinový majitel advokátní kanceláře, která v oboru restrukturalizace a insolvence získala titul Právnická firma roku 2015. Odvolávat se prý jeho firma zatím nehodlá. „Nemusíme být u všeho a nechceme celý proces blokovat,“ uvádí.
Modřany Power, která sídlí v Praze a patří slovenským podnikatelům Juraji Kamarásovi a Ladislavu Krajňákovi, se s problémy potýká již řadu let a návrhů na insolvenci padlo v poslední době několik. Uspěla ale až firma Teka Stavby s návrhem z loňského března. Celková suma přihlášených pohledávek překročila 7,3 miliardy korun. Z toho je ovšem 5,5 miliardy podmíněných, tedy závazků, které mohou za určitých okolností teprve vzniknout.
Nepodmíněných pohledávek pak bylo do začátku ledna přihlášeno za již zmiňovaných 1,8 miliardy korun. Z toho největší přihlásily ČEZ a Vítkovice Power Engineering miliardáře Jana Světlíka. ČEZ celkem za 348 milionů a Vítkovice za 476 milionů korun. Přes 172 milionů korun má firma dlužit i plzeňskému výrobci turbín Doosan Škoda Power, slovenské Privatbance ze skupiny Penta pak 177 milionů. Celkem se o své peníze hlásí asi 150 firem.
Insolvenční správce Adam Sigmund ale s nároky věřitelů pořádně zamíchal. Kromě zpochybnění pohledávky Komerční banky například popřel všechny pohledávky ČEZ, respektive jeho dcery Škoda Praha Invest.
Jediným z velkých věřitelů, kterému Sigmund pohledávky uznal, jsou tak Vítkovice. A pokud i pod vedením nového insolvenčního správce projde reorganizační plán na kapitalizaci pohledávek za akcie firmy, k němuž se zatím nikdo kromě Světlíka nepřihlásil, je možné, že Vítkovice firmu Modřany Power ovládnou.

Média