Smyčka kolem Vítkovic se utahuje

15. August 2016, Média

Lidové noviny | 15.8.2016

Trable, které sužují druhého největšího zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji, se stupňují. Slábne naděje, že miliardář Světlík udrží svůj vliv ve strojírenských Vítkovicích.

Plány ostravského miliardáře Jana Světlíka, jak udržet svůj vliv nad mnohamiliardovým strojírenským impériem Vítkovice, dostávají povážlivé trhliny. Věřitelé přiostřují v postupu proti slabším součástem holdingu, bankám dochází trpělivost a stahují si stamiliony korun. A Světlíkův management u nich musí prosit o další půjčky, aby mohl poslat výplaty všem sedmi tisícům zaměstnanců, kteří pro skupinu pracují.
Nejnovější potíže má společnost Vítkovice Gearworks. Výrobce převodových skříní či ozubených kol čelí od minulého týdne insolvenčnímu řízení. Návrh kvůli pohledávce 2,1 milionu podala brněnská skupina Wetag, která právě přes insolvenční řízení vítkovické impérium ostřeluje. Ač to popírá, očividně ladí své kroky se Světlíkovým nepřítelem číslo jedna – skupinou KKCG miliardáře Karla Komárka, jež má ve Vítkovicích minoritní podíl. V pátek se ovšem k návrhu podle zjištění LN přidal další věřitel – stavební společnost Klement. Té dluží Gearworks přes dvacet milionů korun. A hlavně nový věřitel dokládá, že ze strany Wetagu nejde o šikanózní návrh.

Rozprodej dcer odsunut

Tím se v minulosti u jiných dceřiných společností Světlíkovi lidé bránili. Dnes už jsou mírnější. „Kdyby nepostupoval s takovou razancí, měly by Vítkovice větší prostor pro jednání s věřiteli,“ komentovala nejnovější insolvenční návrh, který soud projedná 26. září, vítkovická mluvčí Eva Kijonková. Hrozba insolvence ovšem ohrožuje plán, jak finančně posílit skupinu, která je po na hraně bankrotu balancujících OKD druhým největším zaměstnavatelem v nezaměstnaností souženém Moravskoslezském kraji. Tento pátek se měla sejít valná hromada, která měla rozhodnout o převodu právě ztrátových Gearworks a také výdělečných Hutních montáží do rukou Světlíkova spojence miliardáře Martina Ulčáka a jeho společnosti E-Invest. Ta už Světlíkovi v boji o udržení vlivu pomohla, když v červnu odkoupila vítkovické dluhy v nominální výši 800 milionů korun od Raiffeisenbank.
V tichosti ovšem Vítkovice valnou hromadu přesunuly až na 26. srpna. Proti převodu se totiž podle informací LN staví financující banky, které Vítkovicím napůjčovaly miliardy korun a jsou nespokojené s tím, že se snižuje hodnota proti půjčkám zastaveného majetku.
Nespokojen byl i menšinový akcionář Komárek. Sám si totiž brousí zuby na části vítkovických strojařských závodů, a tak chce trvat na tom, aby se dceřiné společnosti případně rozprodávaly ve výběrových řízeních a ne napřímo. Tento pátek ale přesto zůstává pro Světlíkovo impérium klíčovým. Ostravský soud totiž bude rozhodovat o tom, zda je v úpadkové situaci klíčová dcera holdingu – Vítkovice Power Engineering (VPE). Jak ukázaly dokumenty zveřejněné v insolvenčním rejstříku, je situace firmy velmi vážná.

Půjčka na výplaty

Celkové dluhy po splatnosti či splatné do konce tohoto roku včetně bankovních úvěrů totiž dosahují 1,9 miliardy korun. A více než 30 dní po splatnosti ve chvíli, kdy bude soud rozhodovat o tom, zda je VPE životaschopná, přesahuje 1,5 miliardy.
I proto Světlíkovi lidé bojovali jako lvi, aby je soud nezveřejňoval. Celá skupina jedná o novém zhruba 11miliardovém úvěru od konsorcia bank, přičemž povážlivé zdraví klíčové součásti koncernu je vůbec neusnadňuje.
Naopak bankám došla trpělivost a začaly si peníze z Vítkovic stahovat. Hlavní financiér Světlíkova byznysu – Komerční banka – si z účtů VPE odčerpal v reakci na „porušení smluvních podmínek“ bezmála 170 milionů korun. A jak popsala MF Dnes, nezbylo firmě na červencové výplaty. Situaci se podařilo vyřešit jen díky rychlému jednání o novém úvěru určeném přímo na mzdy.
Tvrdší postup pak zvolily další peněžní domy. A Vítkovice musely slíbit, že zastaví třeba i ochranné známky, aby dostaly od bank čas na stabilizaci.
Do souboje o Vítkovice se zřejmě chystá zapojit ještě další silný hráč. Soupeřem Komárka či Ulčáka, kteří chtějí profitovat ze slábnoucí pozice Světlíka, se může stát i čínský investor CEFC. Skupina, která v Česku už vstoupila třeba do dopravce Travel Service nebo mediálního domu Empresa, se chce ve střední Evropě orientovat i na strojírenství. A poté, co dokončili převzetí strojíren Žďas ve Žďáru nad Sázavou, se vypravili zástupci čínské firmy i doVítkovic. Podle mluvčí Kijonkové šlo ale o jednání o další spolupráci, ne o kapitálovém vstupu.

„Kdyby nepostupoval s takovou razancí, měly by Vítkovice větší prostor pro jednání s věřiteli“ mluvčí Vítkovic

Média