„Odklonění“ akcií Vítkovic může Světlíka vyjít draho

20. February 2014, Média

Mladá fronta DNES / 18.01.2014

Pokud majitel Vítkovic Jan Světlík nevytáhne ve sporu o padesát procent akcií Vítkovic z kapsy pořádný trumf, může mu být za pár měsíců pořádně horko. Hrozí mu i to, že o akcie přijde, aniž by za ně dostal zaplaceno.

Ten obchod se nepovedl. Když Jan Světlík nasměroval na začátku roku 2006 své akcie pocházející z privatizace Vítkovic přes společnost King Dawn do firmy VTK Group, skrze níž v současnosti ovládá polovinu Vítkovic (druhou polovinu akcií dnes vlastní přímo, pozn. red.), určitě nečekal, že mu budou způsobovat bolení hlavy ještě po osmi letech.
Společnost King Dawn založená právě kvůli tomuto obchodu, totiž měla jít hned poté do likvidace, v níž se měly rozplynout i kroky podniknuté při převodu akcií Jana Světlíka do společnosti VTK Group.
Jenomže nešla. Po několikaleté hibernaci se společnost opět objevila na scéně s tvrzením, že je právoplatným majitelem společnosti VTK Group, respektive drtivé většiny jejich akcií za 2,26 miliardy korun. Podle záznamů obchodního rejstříku tomu tak tomu skutečně je. Akciemi VTK Group, kterou vlastnil, „zaplatil“ Jan Světlík v roce 2006 za své akcie poloviny společnosti Vítkovice Holding.
Rozklíčovat, co se na přelomu let 2005 a 2006 s akciemi Vítkovic dělo, není nijak jednoduché. Zástupci Vítkovic nechtějí situaci totiž nijak komentovat.
„Už jsem z toho ven a moc mě to nezajímá. Pamatuju, že se okolo té firmy něco dělo, ale to už je pryč,“ říká tehdejší akcionář společnosti Vítkovice Holding Petr Novotný.
„Světlík tehdy potřeboval přemístit své akcie, aby na ně nemohli dosáhnout lidé z okolí Karla Komárka, s nímž se přel o jiné akcie,“ vysvětluje jeden z členů ostravského podnikatelského prostředí. „Proto vznikla firma King Dawn, do níž Jan Světlík přemístil své akcie. Ta ovšem sloužila jen jako mezistanice, dál putovaly do společnosti VTK Group. A aby nebyla jasná návaznost na Světlíka, poskytl mu tehdy Daneš Zátorský své lidi, aby v té firmě naoko figurovali,“ dodává podnikatel.
Všechno šlo podle plánu. Světlíkovy akcie se přemístily do VTK Group, ta za ně „zaplatila“ svými akciemi a ostatní se mělo zamést v rámci plánované likvidace společnosti King Dawn. Jenomže ta se zasekla. Loni na jaře se firmy ujal nový likvidátor, který začal akcie společnosti VTK Group vymáhat.

„Nevěřím, že pan Světlík udělal takovou transakci a přitom se nepojistil nějakou další dohodou,“ komentoval transakci jeden z ostravských auditorů. Obdobně hovořili i další z nich.
Ve sporu o akcie bude muset Jan Světlík nějakou tajnou, dosud neznámou část dohody vytáhnout, jinak mu příliš šancí na úspěch nedávají ani právníci.
„Těžko se to komentuje, když známe jenom veřejně dostupné údaje. Z toho, co z nich lze vyčíst, ale tipuji, že si pan Světlík chtěl ochránit své akcie, a tak je „odklonil“,“ komentoval situaci jeden z ostravských právníků. Redakce jeho jméno zná, na přání však zachovává anonymitu.
„Otázka je, zda a jak si tento odklon ošetřil,“ pokračuje právník. „Těch možností je více, mohl využít odkládací podmínky, posunuté účinnosti, nebo opce a podobně. Z dostupných listin je navíc zřejmé, že společnost King Dawn za akcie Janu Světlíkovi nezaplatila, takže jistá skulina by mohla být i tady. Ale i problém. V obchodním právu totiž platí čtyřletá promlčecí lhůta. A pokud se do čtyř let nezaplacená částka soudně nevymáhá, a tady nestačí pouhá výzva k zaplacení, částka propadá a nemusí se platit. To by znamenalo, že pokud by pan Světlík o akcie přišel, nemohl by ani požadovat částku, za kterou je prodal,“ dokončil právník.

“Světlík potřeboval přemístit své akcie, aby na ně nemohli dosáhnout lidé z okolí Karla Komárka, s nímž se přel o jiné akcie.”

Média