Některé naše firmy mají finanční problémy, přiznávají Vítkovice miliardáře Světlíka. Dodavatelům dluží nejméně miliardu

24. March 2016, Média

ihned.cz | 24.3.2016

Vedení společnosti přiznalo, že některé firmy holdingu jsou v problémech. Závazky vůči externím dodavatelům jsou podle Vítkovic kolem miliardy. Jan Světlík počínání KKCG Karla Komárka označil za šikanu. Světlík a Komárek spolu dlouhá léta o Vítkovice soupeří.

Společnosti ze strojírenského holdingu Vítkovice ostravského bosse Jana Světlíka mají problémy. “Některé firmy se nacházejí ve složité finanční situaci,” uvedl na čtvrteční valné hromadě Vítkovic člen představenstva Pavel Filipčík. Týká se to podle něj společností Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Mechanika a Vítkovice GearWorks.

Mimořádnou valnou hromadu svolala skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, které ve skupině Vítkovice patří pětiprocentní podíl. Chtěla vysvětlit informace o údajně špatném hospodaření skupiny. Sám Světlík se nakonec valné hromady osobně nezúčastnil, přes svojí mluvčí ale vzkázal, že se jedná o šikanu a že KKCG chce odtajnit neveřejné smlouvy. “Je to nemravné, protože oprávněný akcionář velmi dobře ví, že porušení ustanovení o důvěrnosti je pod sankcí a ve slušném obchodním světě nemyslitelné,”uvedl.

Světlík navíc opakovaně odmítl problémy firmy. Podle tento týden zveřejněných čísel dosáhla skupina Vítkovice i přes pokles tržeb ze 16 na 14 miliard korun čistého zisku 240 milionů korun. V roce 2014 to bylo 400 milionů.

“KKCG zásadně odmítá a považuje za nesmyslná obvinění pana Světlíka o šikanózním jednání,” říká mluvčí skupiny Dana Dvořáková. “Důvodnost svolání mimořádné valné hromady potvrdily informace poskytnuté představenstvem,” dodává.

Představenstvo totiž nakonec právníkům KKCG přeci jen některé informace dalo. Vyšlo najevo, že některé firmy ze skupiny mají problém platit svým dodavatelům. Jejich závazky po splatnosti se pohybují na úrovni 3,5 miliardy korun. Je ale nutné dodat, že Vítkovice evidují pohledávky po splatnosti ještě o 200 milionů vyšší.

Část peněz si firmy ve skupině dluží navzájem

Podle mluvčí Vítkovice Machinery Group Evy Kijonkové jsou do více než třímiliardové sumy započteny i závazky v rámci skupiny. “Externí obchodní závazky po splatnosti k témuž datu jsou zhruba jedna miliarda korun. Z toho zhruba 30 % představují závazky vůči subdodavatelům pracujícím dlouhodobých engineeringových projektech, jejichž investorem je společnost ČEZ”, tvrdí Kionková. Přibližně stejnou sumu pak Vítkovice dluží firmám, s nimiž spolupracuje na ostatních projektech.

Velkou roli v růstu závazků hraje například nepovedený projekt výstavby uhelné elektrárny Adularya v Turecku. Tu sice Vítkovice Power Engineering před měsícem po tříletém zpoždění připojily k síti, ještě ale stále není jisté, kdy se dostaví druhý blok. A již nyní je jasné, že bude projekt ve ztrátě. Stále navíc hrozí, že turecký investor uplatní pokutu až do výše 700 milionů korun.

Proč považuje Světlík svolání valné hromady za šikanu je poměrně jasné. Karel Komárek se dlouhé roky snaží Vítkovice ovládnout. Před více než 10 lety se mu to téměř podařilo, když mu 50 procent prodali Světlíkovi partneři David Beran a Petr Novotný. Zatímco Novotného pět procent dnes Komárek vlastní, Beranův podíl nakonec připadl Světlíkovi. Dodnes se vedou spory o finanční vypořádání, ve kterém Rozhodčí soud u Hospodářské komory Světlíkovi přikázal, aby Beranovi zaplatil 1,7 miliardy korun.

Média