Miliony od Světlíka pro firmy kolem exšéfa SSM Ulčáka řeší soud

28. June 2012, Média

Hospodářské noviny / 28.06.2012

Boj o Vítkovice

225 milionů korun zaplatily Vítkovice v květnu 2008 za 90 % akcií Spojených sléváren. Podle posudku KPMG z května 2012 byla v té době hodnota prodávaných akcií nulová.

Krajský soud v Ostravě řeší žalobu na Jana Světlíka, většinového vlastníka české strojírenské dvojky, společnosti Vítkovice. Jeden z předních českých byznysmenů čelí podezření, že svou firmu tuneluje, a poškozuje takto její menšinové akcionáře. Světlík to odmítá.
Desetiprocentní akcionář Vítkovic, skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, v žalobě obviňuje Světlíka a další tři manažery z toho, že z Vítkovic v roce 2008 vyvedli 225 milionů korun. Zmíněnou sumu poslali – podle KKCG bezdůvodně – firmě, která má blízko ke Světlíkovu obchodnímu partnerovi, kamarádovi, poslednímu předsedovi SSM a dnes podnikateli Martinu Ulčákovi.
Žaloba popisuje obchod z května 2008. Tehdy Vítkovice koupily od britské firmy Regent Finance Limited ostravskou firmu Spojené slévárny a zaplatily za ni zmíněných 225 milionů. Slévárny ale podle KKCG byly bezcenné – což potvrdil i posudek společnosti KPMG, založený v soudním spise. Britský majitel sléváren je přitom propojen s pražským podnikatelem Ulčákem. Regent Finance Limited a slévárny zastupují dvě ženy, které figurují i v Ulčákových firmách.
„Jan Světlík se s oblibou prezentuje jako zachránce a budovatel Vítkovic. Přitom dělá činy, kterými záměrně, ve spolupráci se svým kamarádem Martinem Ulčákem, Vítkovice tuneluje na úkor ostatních akcionářů,“ zdůvodnil pro HN žalobu mluvčí KKCG Daniel Plovajko. Světlík se ale brání: „Slévárny jsme kupovali před krizí. Nebyla to úspěšná koupě, to je pravda. Ale před krizí vypadalo vše jinak, firma měla v té době cenu, kterou jsme za ni zaplatili.“
Žaloba je pokračováním vleklé série soudních sporů mezi oběma stranami. Například minulý týden ostravský krajský soud zamítl jinou žalobu, v níž KKCG po Světlíkovi žádá odškodné 663 milionů korun. „Proti rozsudku se určitě odvoláme,“ říká Plovajko.

Média