Miliardy na tureckou elektrárnu zachraňuje vláda a EGAP

20. April 2017, Média

Hospodářské noviny | 18.4.2017

Vláda se konečně shodla, jak řešit situaci kolem problémové elektrárny Adularya v Turecku. Zabránit se snaží tomu, aby zkrachoval úvěr za 12 miliard korun, který na stavbu elektrárny poskytla Česká exportní banka. V takovém případě by ztrátu zaplatil státní rozpočet. Všechna akcionářská ministerstva banky souhlasí s tím, že rozestavěnou elektrárnu převezme státní společnost Transgas a pokusí se projekt dokončit, aby mohl úvěr splácet.

Zúčastněné strany nechtějí oficiálně kroky zatím komentovat. „Podnikáme kroky ve shodě s ostatními akcionářskými ministerstvy, které povedou k řešení tohoto případu s minimálními dopady na státní rozpočet,“ říká pouze čerstvý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Nově ale vznikl dohlížecí výbor složený z ministerských náměstků, kterému předsedá právě Havlíček. Konkrétní řešení pak spadá pod řídící výbor, v jehož čele zasedne šéf státní exportní pojišťovny EGAP Jan Procházka.
I když sám nechtěl svoji roli komentovat, podle informací HN bude jeho hlavním úkolem nechat zpracovat studii proveditelnosti toho, co s elektrárnou vůbec může česká vláda dělat dál.

Elektrárna, kterou stavěly Vítkovice Power Engineering podnikatele Jana Světlíka, není ani tři roky po termínu dokončená. Loni se ukázalo, že má technické problémy s kotlem, který neumí spalovat uhlí z blízkého lomu, a tak potřebuje zásadní úpravy a další investice. Vítkovická firma poukazovala vždy na špatné vzorky uhlí, které jim dodal turecký investor a kvůli kterým neumí kotel spalovat uhlí z blízkého lomu. Někteří jejich bývalí zaměstnanci ale hovoří spíše o špatně udělaném kotli od rakouské společnosti Andritz.

Exportní banka a EGAP si nechaly udělat dva různé posudky, ty se ale neshodnou, zda je na vině uhlí, či kotel. Studie zadaná státní pojišťovnou tak musí určit, co je na elektrárně špatně, jak to opravit a kolik to bude stát. Až pak je možné hledat řešení, co s elektrárnou dál. Tedy jestli ji prodat nedostavěnou, zda ji dostavět a pak prodat, anebo provozovat na vlastní účet. I když se česká vláda na dalším postupu shodla, stále není jasné, jestli s plánem bude souhlasit i turecká strana. Postoj tamní vlády by mohla více osvětlit návštěva tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglua. Ten by měl do Česka přijet za několik týdnů, o termínu se stále jedná.

Turecká vláda kontroluje elektrárnu od loňského léta, kdy byli majitelé původního investora Naksan Holding obviněni z podpory puče proti prezidentovi Recepu Erdoganovi a skončili ve vězení nebo exilu. Jejich firma pak byla znárodněna.
I Turci ale mají zájem na tom problém co nejdřív vyřešit. Erdoganův režim chce zabavený Naksan Holding co nejdříve prodat. To mu nyní neumožňuje smlouva s Českou exportní bankou, které Naksan za miliardový úvěr na výstavbu elektrárny ručí částí svých akcií.

Média