Kyperská firma se hlásí o polovinu Vítkovic

13. January 2014, Média

ihned.cz / 13.01.2014

O poloviční podíl v největší české strojírenské skupině – Vítkovicích – se uchází tajemná kyperská firma Zervania a její česká dcera. Nárokuje si akcii na ovládnutí VTK Group, která má ve Vítkovicích 50% podíl.

Nejmocnější český strojař Jan Světlík musí sehrát další bitvu o vládu nad skupinou Vítkovice. Po 50 procentech vítkovických akcií, jež Světlík podle vlastních tvrzení ovládá přes společnost VTK Group, mu sahá zatím neznámý útočník. Skrývá se za neprůhlednou firmou Zervania z Kypru, jak uvedly Hospodářské noviny.

Česká dcera Zervanie, společnost King Dawn, vznáší nárok na 99,99 procenta firmy VTK Group, za jejíhož majoritního vlastníka se Světlík označuje. King Dawn kvůli tomu rozjela soudní řízení, jež se Světlík marně pokoušel zastavit.

V spletitém příběhu hraje klíčovou roli krok likvidátora King Dawn, právníka Pavla Farského. Ten se loni v létě obrátil na soud s tím, že se ztratila hromadná akcie reprezentující 99,99 procenta VTK Group, kterou si nárokuje právě firma King Dawn. Pokud se do letošního léta nepřihlásí jiný držitel, soud může vydat do rukou King Dawn náhradní cenný papír.

Spolu s 99,99 procenta VTK Group by tak firma anonymního kyperského vlastníka převzala i kontrolu nad polovinou Vítkovic. Světlíkovi by ve Vítkovicích zůstalo jen 45 procent, které vlastní jako fyzická osoba.

Podle informací internetového deníku Insider za Zervanií ani za King Dawn nestojí ani jeden z dvojice miliardářů David Beran a Karel Komárek, s nimiž Světlík o Vítkovice dlouhodobě bojoval. Beran, který v roce 2003 byl se Světlíkem u privatizace Vítkovic, se stáhl do ústraní. “Pro mne jsou Vítkovice uzavřený příběh,” řekl.

A Komárkova investiční skupina KKCG sama pátrá po tom, kdo za nejnovějším atakem na Světlíka vlastně stojí. “KKCG nemá se společnostmi King Dawn a Zervania nic společného,” říká mluvčí Daniel Plovajko.

Sám Světlík trvá na tom, že práva na VTK Group nemůže mít anonymní King Dawn. “King Dawn podle nám známých informací již několik let akcionářem VTK Group není a žádná akcionářská práva nemá,” řekla Světlíkova mluvčí Eva Kijonková. Sám Světlík v reakci na požadavek nastínil poprvé i vlastnickou strukturu VTK Group. “Skupinu od počátku ovládám já a pánové Šiler a Juřík, kteří stáli u vzniku VTK Group a jsou jejími akcionáři dodnes. Jakákoli jiná konstrukce je lichá,” ohradil se.

Na scéně je tedy zcela nový hráč, někdo, kdo se Světlíkem nemá srovnané účty. Tato charakteristika sedí například na Světlíkova letitého obchodního partnera Daneše Zátorského. V King Dawn se sedm let angažoval Zátorského obchodní partner. Se Zátorským se Světlík rozešel ve zlém kvůli ručení za neúspěšné projekty z minulých let. Že spolu už rok nemluví, potvrzuje i sám Zátorský, ale odmítá, že by režíroval útok na Světlíka.

Média